Jaký si pořídit kuchyňský nábytek – na zakázku nebo sektorový?

12.08.2019

Kuchyň je místem s největšími nároky, proto její uspořádání je třeba pečlivě promyslet. Důležitým aspektem funkčně zařízeného prostoru je volba takového nábytku, který by plnil nejen estetickou funkci, ale aby při každodenním používání přinášel veškerý komfort. Volba správného řešení je subjektivní záležitostí, nicméně je třeba zvážit několik možností.

Kompletní sestavy kuchyňského nábytku - výhody

Nelze popřít, že je v tomto případě rozhodujícím aspektem ekonomická stránka. Hotová sestava je ve srovnání s nábytkem na zakázku nejen levnější, ale i snadněji a rychleji dostupný. Zastánci tohoto řešení také jako výhodu považují možnost samostatné montáže a demontáže, což je velkým přínosem při stěhování. Nezávislé kuchyňské skříňky lze bez problému převézt a namontovat do kuchyně v novém bytě. Za zmínku stojí skutečnost, že dokonce i hotovou sestavu můžeme přizpůsobit našemu vkusu přemalováním dvířek nebo výměnou úchytek tak, aby víc vyhovovala naším potřebám. Náklady na takové změny budou nižší, než kdybychom se rozhodli pro zakázkový nábytek. Moderní kuchyně poskytují možnost výběru - ta stejná skříňka může mít několik variant použití.

Moderní kuchyně a jídelna- Baumax.cz

Kdy se vyplatí zvolit nábytek na míru?

Kuchyňský nábytek na zakázku je skvělým řešením zejména pro ty osoby, které mají k dispozici malý a atypický prostor. Navržení nábytku pro konkrétní místo umožní maximálně využít každý centimetr, zdůraznění silných stránek a zakrytí nedokonalostí, např. šikmin. Bezpochyby výhodou nábytku na zakázku je jeho přizpůsobení se jakémukoli druhu metráže, proto není důležité, jak velká plocha je k dispozici. Na první pohled téměř nefunkční výklenek se může stát důležitým prvkem celé kuchyně, pokud jej správně využijete. Nemusí vás trápit nestandartní velikost místnosti, protože nábytek je navrhován na základě konkrétních potřeb, tedy žádný nevyužitý prostor nehrozí. Navíc jej můžete sladit s již zakoupeným kuchyňským vybavením.

Kuchyň na míru – personalizace volby

Kuchyně „šité na míru“ se osvědčí v těchto případech, kdy má zákazník svou vlastní vizi o výjimečném interiéru. Tvorba nábytku na míru dává neomezené možnosti - vzhled předních dvířek, faktura, úchytky a barva závisí pouze na fantazii zákazníka. Pokud tedy nabídka nábytku dostupná v obchodech vás neosloví, stojí za zvážení tato varianta. Koneckonců navržení interiéru podle individuálních preferencí a očekávání je velmi důležité k tomu, abychom se v něm cítili dobře.

Při tom se můžete rozhodnout pro kuchyňský nábytek na míru s vlastní montáži, pokud disponujete k tomu potřebnými znalostmi a zkušenostmi.

Existují ještě další možnosti?

Pro ty, kteří preferují praktické řešení, bude trefou do černého sektorový nábytek, který lze snadno smontovat. Pro sektorový nábytek hovoří velký výběr jednotlivých prvků a dostupnost vybraných produktů. Není tady prostor pro klišé – bez problému můžete realizovat své vlastní záměry.

Moderní kuchyně a jídelna- Baumax.cz

Co je třeba zvážit při výběru nábytku do kuchyně?

Především si musíte uvědomit, že kuchyň je z hlediska uspořádání nábytku a spotřebičů velmi náročná, ve srovnání např. s obývacím pokojem. Později již tak snadno nelze provádět změny. Proto než si začnete prohlížet příkladové varianty uspořádání, důkladně si promyslete, co má kde stát. Pamatujte také na to, abyste měli připravené rozměry místnosti - každý centimetr je důležitý! Dobře zařízená kuchyně musí být co nejvíc funkční a bez problémů pojmout všechny potřebné věci. Další otázkou je rozmístění nábytku a spotřebičů takovým způsobem, aby zajišťovaly co největší ergonomii v kuchyni. Mluví se o tzv. zlatém pravidlu designu, tzn. o náležitém rozmístění lednice, dřezu a sporáku. Důležité je také rozdělení kuchyně na zóny, tj. oddělit potravinovou část od místa, kde připravujeme jídlo. K zásadní otázce patří také stanovení rozpočtu, který si můžete dovolit na vybavení kuchyně a při tom pamatovat o rezervě na tzv. dodatečné náklady, které vždy mohu nastat. A nakonec promyslete to, z jakého materiálu má být kuchyňský nábytek vyroben. Tak tedy k nejlevnějším materiálům patří kuchyňské laminátové pracovní desky a k nejdražším pak kuchynské pracovní desky z křemenného kamene a exotických kamenů. Bez ohledu na tloušťku našich peněženek, základem naší spokojenosti je esteticky provedený a celkově sladěný nábytek, který je odolný vůči vlhkosti a teplotám.


Rady profesionálů

Dlažba do kuchyně - čemu věnovat zvláštní pozornost při výběru?

12.07.2019

Kuchyň je místnost, kterou využíváme každý den. Navíc je vystavena vlhkosti a častému výskytu nečistot. To je důvod, proč volba kuchyňské dlažby musí být promyšlená - musíte se ujistit, že dlažba bude dobře plnit svůj úkol.

více

Odsavač par – jaké má výhody a nevýhody

02.07.2019

Je to jeden z typů kuchyňských digestoří. Skupina odsavačů zahrnuje i komínové digestoře a ostrovní digestoře. Nejoblíbenější modely jsou teleskopické, které mají posuvnou přídavnou zásuvku.

více

Jak uspořádat šestihranné obklady? 5 inovativních nápadů

24.05.2019

Nudí Vás klasické čtverce a obdélníky na stěnách vaší kuchyně nebo koupelny? Vyberte si šestihranné obklady, řešení, které je stále více populární nejen na Západě, ale i u nás. Jsou to prostě keramické obkládačky ve tvaru šestihranu.

více

Zpět