Dlažba do kuchyně - čemu věnovat zvláštní pozornost při výběru?

14.05.2023

Kuchyň je místnost, kterou využíváme každý den. Navíc je vystavena vlhkosti a častému výskytu nečistot. To je důvod, proč volba kuchyňské dlažby musí být promyšlená - musíte se ujistit, že dlažba bude dobře plnit svůj úkol. Jaké faktory tedy stojí za to vzít v úvahu?

  • V první řadě věnujte pozornost třídě oděru. Tento parametr se uvádí v hodnotách 1 až 5, kde 1  znamená nejvyšší odolnost a 5 nejnižší. Do kuchyně nejvhodnější bude dlažba s třídou odolnosti proti oděru 3 nebo 4.
  • Odolnost proti vlhkosti (tj. nasákavost), a rovněž působení detergentů.
  • Odolnost proti skluzu, aby náhodné rozlití vody na podlahu nevedlo k bolestivému pádu.
  • Snadné odstraňování nečistot - struktura kuchyňských obkladů by měla být homogenní, což usnadní jejich udržování v čistotě.

Dlažby a obklady- Baumax.cz


V tomto článku:

1. Na stěny – glazurované obklady do kuchyně

2. Na podlaze bude nejlepší gres

3. Barevné provedení dlažby do kuchyně

4. Matné nebo lesklé?

5. Anebo dlažba do kuchyně napodobující dřevo nebo kámen?Na stěny – glazurované obklady do kuchyně

Glazurovaný obklad je pravděpodobně nejčastěji vybíraným typem obkladu. Toto je pravděpodobně dáno jeho vysokými estetickými hodnotami, které jdou ruku v ruce s funkčností. Tento typ obkladů se vyznačuje extrémně nízkou nasákavostí, proto je ideální pro dokončování sanitárních zařízení nebo stěn v kuchyni. Jeho výhodou je také relativně nízká cena. Kachličky však jsou poměrně tenké a křehké, proto je raději nepokládejte na podlahu.

Na podlaze bude nejlepší gres

Gres je synonymem vysoké pevnosti a nízké nasákavosti. Proto je vhodná jako kuchyňská podlahová krytina. Samozřejmě bude také ozdobou kuchyně a doplňkem jejího uspořádání –existuje v mnoha různých vzorech a barvách. Jen nezapomeňte si vybrat variantu, která bude odpovídat dekoru vašich čtyř stěn. Důležité je, že gres a glazovaná dlažba patří neoddělitelně k sobě. Proto se nemusíte obávat, že tyto dva typy dlažby spolu nesladíte. Nicméně, pokud se vám zalíbil gres - není problém. Bude také dobře vypadat jako dokončení stěn.

Barevné provedení dlažby do kuchyně

Barva dlažby je jedním z nejdůležitějších kritérií pro její výběr. Skutečnost, že by měla být přizpůsobena kuchyňskému nábytku a zbytku bytového zařízení, je evidentní. Při výběru však stojí za to věnovat pozornost ještě jednomu faktoru - velikosti kuchyně. Už jste někdy slyšeli, že bílá rozšiřuje a černá zeštihluje? Ukazuje se, že tuto zásadu lze aplikovat i na interiérový design. Světlé barvy opticky zvětší vaši kuchyň, takže pokud její velikost není příliš imponující, vsaďte na dlažbu v odstínech bílé, béžové, vanilkové nebo světle hnědé. Velké kuchyně samozřejmě vytvářejí více příležitostí. V kuchyních zařízených v moderním stylu můžete zkusit položit dlažbu i ve velmi tmavých barvách. Stojí za to vybrat k nim světlý nábytek a kuchyňské vybavení - takový kontrast způsobí, že kuchyň se bude prezentovat opravdu působivě.

Matné nebo lesklé?

Dalším vizuálním aspektem, který je třeba vzít v úvahu při výběru dlažby, je typ jejího provedení. Mnoho lidí dlouho přemýšlí, zda si vybrat matnou nebo lesklou dlažbu. Pro ty, kteří se opravdu nemohou rozhodnout, máme dobrou zprávu - existuje kompromisní řešení. Jedná se o lappato dlažbu - neboli polo-leštěnou. Může to znít trochu tajemně, ale v praxi to není složité. Větší část povrchu lappatové dlažby vyzařuje dekorativní lesk a jeho menší části zůstávají matné.

Dlažby a obklady- Baumax.cz

Anebo dlažba do kuchyně napodobující dřevo nebo kámen?

To je samozřejmě způsob, jak dokončit podlahy, ne stěny v kuchyni. Zejména zájem by měli mít majitelé tzv. otevřené kuchyně. Dlažba imitace dřeva se na první pohled neliší od panelů nebo parket - v závislosti na modelu. Vyznačuje se však mnohem nižší nasákavostí, proto je vhodná pro podlahu v kuchyni nebo dokonce v koupelně. Dlažba imitující kámen je řešením, které se doporučuje těm, jejichž byty jsou zařízeny v klasickém, poněkud exkluzivním stylu. Od skutečného kamene ji nelze odlišit a jsou mnohem levnější, jak asi tušíte. Stejně tak dlažba imitující dřevo jako i dlažba imitující kámen je nejčastěji dlažba gresová.

---

Jsme přesvědčeni, že náš krátký průvodce vám pomůže vybrat nejlepší kuchyňskou dlažbu. Všechny výše popsané druhy dlažby naleznete v nabídce našeho obchodu. Přejeme Vám úspěšné nakupování a spoustu spokojenosti s dokonale uspořádaným interiérem! Protože jídla připravená v krásně zařízené kuchyni chutnají lépe, že?


NECHTE SE INSPIROVAT!


Samolepicí obklady do koupelny - rychlý způsob, jak změnit vzhled interiéru


Obklad z klinkieru - Do jakého interiéru je vhodný?


Pokládka dekorativního kamene – betonové obklady imitace cihly


 

Zpět