Jakou vybrat koupelnovou desku? Inspirace

07.01.2021

Každá koupelna vyžaduje individuální uspořádání a správný výběr nábytku. Zajímá vás, jakou vybrat koupelnovou desku?

Koupelnová deska nabízí skvělé možnosti uspořádání. Obvykle je součástí umyvadla, ale stále častěji i designovým prvkem aranžmá koupelny, který překvapuje svým nestandardním tvarem, barvou a materiálem. Nejdůležitější je však, aby deska v naší koupelně byla nejen estetická, ale také praktická, tzn. odolná, pohodlná na používání a snadná na údržbu.

 

Typy koupelnových desek - přehled materiálů

 

Desky v koupelně mohou plnit alespoň několik funkcí. Bez ohledu na to, zda umyvadlo je zapuštěné do desky nebo instalované na desku, získáme spoustu prostoru pro kosmetiku, parfémy a koupelnové doplňky. Tento prostor lze použít pro doplňky a ozdoby, jako jsou atmosférické svíčky a rostliny v květináčích vhodné do koupelny. Pod pracovní deskou, která je umístěná podél celé stěny, stojí za to instalovat pračku, díky čemuž budou přípojky schované. Zajímavým řešením je také z relingová tyč, která bude perfektní jako věšák na ručníky.

Aby nám koupelnová deska dobře sloužila a zachovala si estetický vzhled po celá léta, musí být vyrobena z vhodného materiálu - odolného vůči vlhkosti a čisticím prostředkům, mechanickému poškození a teplotním výkyvům. Níže naleznete přehled materiálů, ze kterých se vyrábí nespočet druhů koupelnových desek.

pracovní desky - Bumax

Dřevěná deska pod umyvadlo

Dřevo je ideálním materiálem pro milovníky skandinávského stylu a lidi, kteří si ve svých interiérech cení přírodní materiály. Dřevěná deska pod umyvadlo dodá koupelně útulnost a bude krásně ladit s keramickými obklady v jasných tlumených barvách. Základem je vybrat si správný druh dřeva, tzn. takový, který dobře snáší vlhkost a není savý. K tomuto účelu jsou nejlepší exotické odrůdy dřeva, které obsahují oleje, pryskyřice a třísloviny, které zabraňují rozpadu a plísním. Z tuzemských stromů si můžeme na koupelnovou desku vybrat dub, jasan, buk, modřín a jilm - jejich dřevo je poměrně tvrdé a odolné, ale vyžaduje pravidelnou impregnaci. Pokud je dřevěná deska malovaná, bude nutné odstranit původní vrstvu, celý povrch obrousit a nanovo nanést impregnaci.

 

Dýhovaná koupelnová deska

 

Dýha je velmi populární alternativou masivního dřeva. Dokáže úspěšně napodobovat například dubové desky, ale je mnohem levnější a lehčí a také se snáze udržuje v čistotě. Dýhovaná deska je složená z tenkých dřevěných pásků, lepených a lisovaných pod vysokým tlakem. Celek je pokryt ozdobným laminátem a transparentním polyuretanovým povlakem, hladkým a příjemným na dotek. Dýhovaná deska může být obarvena na jakoukoli barvu, mít volitelnou tloušťku a může být také patinovaná. Výhodou oproti dřevěným je, že je mnohem odolnější proti deformaci, ovšem by měla být pravidelně ošetřená vysoce kvalitním lakem. Ne každý ví, že koupelnová dýhovaná deska může být použita nejen pro umyvadlo, ale i pro obložení vany.

 

Bambusová deska pod umyvadlo

 

Exotické koupelnové desky vyrobené z bambusových výhonků jsou charakterní díky dobře viditelným letokruhům. Mohou mít různé barvy - od slámy po karamel. Jsou vhodné pro koupelny, protože nebobtnají pod vlivem vody, což je způsobeno nízkým vlivem vodního součinitele na smrštění (tendence ke změně objemu v důsledku změn vlhkosti vzduchu). Po pokrytí bambusových desek speciálním lakem nebo olejem stačí k čištění použít mírně navlhčený hadřík. Bambusové desky jsou také skvělým řešením pro milovníky přírody a ekologie - stromy, které se používají k jejich výrobě, dorostou už za několik let.

 

Kamenná koupelnová deska

 

Luxusní desky z přírodního kamene jsou především vynikající kvality. Kromě toho, že neabsorbují vodu a nepoškodí je chemické prostředky, jsou velmi odolné vůči různým druhům poškození, včetně oděru a poškrábání. Představují sofistikovanou koupelnovou výzdobu pro moderní, klasický a glamour interiér. Zatímco mramor může mít nespočet barev a textur i sofistikovaných tvarů, žula je univerzálnější a odolnější vůči každodennímu používaní (zejména zabarvení). Ovšem i když kamenné desky jsou luxusní a praktické, jsou chladné na dotek, takže se ne každému budou líbit. Důležité je, aby osvětlení koupelny s kamennou deskou by mělo mít teplou barvu, která bude kontrastovat s její surovým vzhledem.

 

PVC koupelnové desky

 

Desky z PVC napodobují kámen, a tím pádem jsou jejich levnější náhradou. V 90% jsou vyrobené z plastu vázaného epoxidovou pryskyřicí. Díky této technice jsou lehčí a tenčí než kamenné desky a také pružnější a teplejší na dotek. Nemají štěrbiny, do kterých by mohla pronikat voda, ale mají porézní strukturu, a proto vyžadují pravidelnou péči. Liší se nejen barvou a tvarem, ale často také dekorem, jako je například efektní lesklý povrch, který koupelně dodá trochu elegance a pozlátka.

pracovní desky Baumax

Koupelnová deska z keramických dlaždic

 

Obložení desky z betonu nebo sádrokartonu keramikou je dobrý způsob, jak opticky rozšířit stěnu sousedící s deskou a zajistit stylový, jednotný vzhled koupelny. Koupelnovou desku lze také obložit slínkovými dlaždicemi charakteristickými pro půdní interiéry nebo dekorativní mozaikou, která oživí minimalistický interiér. Keramické dlaždice, oblíbené díky svým vlastnostem, se velmi snadno čistí, ale musíte dávat pozor na rohy desky, které jsou náchylné k rozbití (nejsou odolné proti odštípnutí).

 

Laminátová koupelnová deska

 

Laminovanou desku tvoří dřevotříska potažená speciálním PVC povlakem, tvrzená v důsledku tepelného zpracování. Vzhledem často připomíná přírodní materiály, jako je dřevo nebo přírodní kámen. Samotný laminát je vodotěsný, ale pokud se pod ním rozlije voda, může v tomto místě pracovní deska nabobtnat. Zatímco dřevěné a kamenné povrchy lze brousit a keramické dlaždice lze snadno vyměnit, poškozený laminátový povrch lze pouze vyměnit.

 

Skleněná deska pod umyvadlo

 

Jsou mimořádně stylové a také poměrně drahé a jsou ideální pro malé koupelny v moderním stylu. Obvykle jsou vyrobeny z tvrzeného skla, díky čemu jsou pevné a odolné vůči vysokým teplotám. Mohou být průhledné, barevné a s lakovaným spodkem, matné nebo lesklé, se zkosenými nebo broušenými hranami. Jsou zcela vodotěsné a nevyžadují impregnaci, ale udržovat je v čistotě vyžaduje pravidelné odstraňování skvrn a otisků prstů snadno vytvořených na povrchu. Ke koupelnám se skleněnými prvky se hodí designové koupelnové baterie a elegantní sprchy, u nichž jsou sprchové vaničky nahrazeny lineárními odtoky.

pracovní desky - Baumax

Kompozitní koupelnová deska

 

Kompozitní koupelnová deska je vyrobena ze spojení namletých minerálů, pigmentů a akrylové pryskyřice, díky čemuž je k dispozici v různých variantách. Je tvrdá a odolná a zároveň lehká a plastická. Má hladký povrch bez pórů, který zabraňuje růstu bakterií a plísní. Struktura kompozitu umožňuje zcela bezespárové provedení  a technologie lití umožní vyrobit libovolný tvar zapuštěného umyvadla, čímž získáváme mimořádně originální a snadno udržovatelný prvek koupelnové výzdoby. Je zajímavé, že díky svým vlastnostem, kompozit přebírá okolní teplotu, díky čemu použití je velmi komfortní.

 

Betonová koupelnová deska

 

Dalším nákladným a velmi designovým řešením koupelny je betonová deska, jejíž povrch se vyznačuje přírodními oděrkami, bublinami a zabarvením. Stojí za to vědět, že je velmi tvrdý, takže musí být připevněn ke zdi vhodnou konstrukcí. I přes vysokou odolnost proti opotřebení vyžaduje častou impregnaci. Černá koupelnová keramika a sprchy, stejně jako černé koupelnové radiátory typické pro interiér v průmyslovém stylu, dokonale ladí s betonem.

 

Teracová deska pod umyvadlo

 

Jaká  koupelnová deska kombinuje odolnost žuly, snadné čištění keramických dlaždic a originalitu betonu? Teracová deska (také známá jako terrazzo), vyrobená ve spojení kamene a betonu, je nabídkou pro odvážné. Tento materiál se v interiérech koupelen stále častěji používá jako pevný základ pro umyvadlo a zajímavý doplněk surového interiéru.

Zpět