Jak si vyrobit houpačku z pneumatiky?

04.08.2021


 Zahradní houpačka je nepochybně skvělou zábavou pro děti i dospělé. Houpací konstrukce se liší od širokých a pohodlných lavic, na kterých se můžou pohodlně houpat i  senioři , až po zařízení vyžadující určitou fyzickou zdatnost. Ty druhé jsou pro naše děti obvykle nejžádanější. Tradiční houpačka z pneumatik je velmi zajímavé řešení. Poradíme vám nejjednodušší způsob, jak si vyrobit  takovou houpačku.

Dětské houpačky- Baumax.cz
 


 V tomto článku:


1. Jak si vyrobit houpačku z pneumatiky?
2. Staré pneumatiky - jak si vyrobit  houpačku?
3. Potřebné materiály a nástroje
4. Jak si vyrobit houpačku z pneumatiky - krok za krokemKdyž kupujeme zahradní nábytek a dětský zahradní nábytek často uvažujeme také o koupi houpačky, která bude vhodná pro naše potřeby, a  pro naše dětí relaxace na zahradě bude ještě mnohem přijemnější. Někdy místo hledání sofistikovaných konstrukcí lepší jče najit vhodný strom, lano, pneumatiku a trochu dobré vůle, aby se vašé ditě  mohlo houpat , na vysněné houpačce z pneumatiky.

Dětské houpačky- Baumax.cz
 

Jak si vyrobit  houpačku z pneumatiky?

 

Není to těžké a každý z nás to zvládne. Lze jí snadno a rychle vyrobit samému, a navíc za nízkou cenu obohatit svou zahradu o vlastnoručně vyrobené zahradní hračky pro děti, které budou mnohem originálnější než klasické zahradní houpačky. Většina z nás si určitě pamatuje tento typ houpačky z dětství. Neomezené houpání na pneumatice zavěšené na větvi stromu je snem snad každého dítěte. Je to také forma recyklace a darování druhého života použité pneumatice. Proto myslete na to při nákupu nových pneumatik, a místo toho, abyste je všechny vyhodili, stojí za to jednu si nechat a  proměnit ji na houpačku.

Dětské houpačky- Baumax.cz

Staré pneumatiky - jak si udělat houpačku?

Houpačka z pneumatiky, stejně jako dětské zahradní domky nebo zahradní trampolíny, by měly být bezpečné, proto by měly být jejich konstrukce řádně vyztuženy, aby se dítě nezranilo. Houpačku lze vyrobit dvěma způsoby - zavěšením pneumatiky svisle nebo vodorovně. Horizontálním zavěšením pneumatiky získáme konstrukci podobnou tradičním houpačkám se sedačkami. Na druhou stranu, svisle uložená pneumatika umožňuje nejen pohoupávání, ale také provádění různých evolucí, a je nedílnou součástí prolézaček tzv. opičího háje.

Potřebné materiály a nástroje

• šroub s okem  x4
• velké podložky  x8
• matice x8
         • silné lano
          • karabina x2
• kovová očka x2
• stará pneumatika
• polypropylenová spona na lano x4
• vrtačka / šroubovák a 10 mm vrták

Dětské houpačky- Baumax.cz


Jak si vyrobit houpačku z pneumatiky - krok za krokem

1. Najděte vhodnou pneumatiku. Čím větší, tím lepší. Ujistěte se, že není prasklá nebo poškozená , aby z ní někdo při houpání nevypadl.
2. Pneumatiku důkladně umyjte - nejlépe s pomocí trochu čistícího prostředku a poté ji důkladně opláchněte. Pamatujte, že ji budou používat děti, proto by měla být co nejvíce čistá.
 
3. Najděte vhodný  strom. Větev by měla být dostatečně vysoko od země, aby bylo možné pneumatiku pověsit, nejlépe cca tři metry nad zemí. Větev musí být pevná a měla by mít obvod alespoň 30 centimetrů.
 
4. Vyvrtejte do pneumatiky čtyři otvory, dva na každé straně. Našroubujte matici na šroub s očkem, nasaďte podložku a protáhněte šroub pneumatikou. Poté zespodu nasaďte očko na šroub a utáhněte matici. Takto upevněné šrouby se neodlomí.
 
5. Instalace lana. Použijte svorku pro polypropylenové lano. Je velmi pevná a zároveň se velmi snadno montuje, stačí ji přišroubovat. (Při nákupu třmenů se ujistěte, že jsou kovové). Budete potřebovat dva menší kousky lana, aby bylo možné je namontovat do očka pro šrouby. Provlékněte je kovovými očky, ke kterým poté připevněte příslušné lano, které bude zavěšeno na větvi stromu.
 
6. Jak bude konec lana vypadat, záleží na tom, jak bude upevněno na stromě. Pokud jej zavěsíte na větev, je nejlepší na konci, místo oček použít dvě karabiny. Pak snadno provlékněte  provaz přes větev a připevněte jej pomocí karabiny. Pokud připevníte houpačku k nějakému nosníku, vystačí očka, zatímco háčky lze do nosníku zašroubovat. Díky tomu můžete houpačku v případě potřeby snadno rozebrat.
 
7. Stojí za to vypolstrovat povrch pod pneumatikou, aby dětí mohly pohodlněji  seskakovat z houpačky.

 

Dětské houpačky- Baumax.cz


INSPIRUJTE SE !!! 

Trampolíny Dětské bazény Hračky na zahradu pro děti Houpací sítě
Zpět