Obklady v koupelnách do jaké výšky

30.05.2021

Obklady do koupelny- Baumax.cz

 Na otázku, jak vysoko pokládat obklady v koupelně, není jasná odpověď. Existuje však několik způsobů pokládky obkladů, které se mění v závislosti na módě převládající v dané sezóně. Je důležité, aby byl výsledek v souladu s naším smyslem pro estetiku. Za zmínku stojí také několik argumentů a zdůraznění výhod každého z možných řešení. Doporučujeme, do jaké výšky by měly být dlaždice pokládány.

 V tomto článku:

  1.  Výhody použití obkladů v koupelně
  2. Pokládání obkladů: důležitá rozhodnutí
  3. Obklady ve sprše
  4. Obklady u umyvadla
  5. Pokládání obkladů - jaká výška?
  6. Obklady v koupelně ke stropu
  7. Návrh koupelny – tipy

Dlažba do koupelny- Baumax.cz

Výhody použití obkladů v koupelně

 Nástěnné obklady jsou ideální pro místa, která jsou vystavovány neustálému kontaktu s vodou: nad vanou, ve sprchové kabině, za umyvadlem. Na začátku je třeba poznamenat, že dlaždice jsou primárně řešením, které usnadňuje údržbu. Obklady jsou snadno omyvatelné a chrání stěny před vlhkostí, čímž se snižuje riziko plísní a hub, kterým je koupelna vystavena.

SPECIALISTA PORADÍ!

 

Dodržováním příslušných postupů při pokládce keramických dlaždic - impregnace stěn, použití sanitárního silikonu a spárovací hmoty určené pro koupelny, např. epoxidové, získáme jedno z vůbec nejlepších a nejtrvanlivějších řešení. 

 

Obklady do koupelny- Baumax.cz

Pokládání dlaždic: důležitá rozhodnutí

 Při výběru vhodných dlaždic pamatujte na efekt, který chcete dosáhnout. Nástěnné obklady do koupelny, stejně jako obklady do kuchyně, nemusí zabírat celý povrch, někdy stačí, když je dáme pouze na místa, které jsou vystaveny působení vody a vlhkosti. Výška pokládky glazury má chránit zeď a zároveň tvořit dekorativní prvek.

Koupelnové obklady – jejich pokládka vyžaduje preciznost a pečlivou přípravu. Jedná se o dlouhodobý proces, který se skládá z řady činností, jako je: návrh rozložení dlaždic, a tedy výběr vhodné velikosti, typu a vzoru. Poté změřte rovné plochy a místa plánovaných řezů jednotlivých prvků a určete způsob dokončení spojů.

Koupelnové obklady by měly být pokládány od nejvíce exponovaného místa. Na podlaze i na stěnách bychom si měli pamatovat, že by měly být celé nebo rovnoměrně ořezány. Pokud v dané místnosti, bude obklad nejen na konkrétním místě, ale na větší ploše, stojí za to se zaměřit na výrazný dekorativní akcent (dekorativní dlaždice), který upoutá pozornost. Bez ohledu na použité řešení, aby keramika po řezání vypadala esteticky, bez zubatých stran, musíte použít vhodné, nepoškozené nástroje. Otvory pro zásuvky nebo potrubí by měly být vytvořeny pomocí speciálních nástrojů, např. děrovky.

Komody do koupelny- Baumax.cz

Obklady ve sprše

 Při plánování instalace sprchové vaničky v koupelně by měla být určena výška, na kterou budou dlaždice pokládány. Obvykle se výška obkladů určuje podle výšky sprchového koutu a sprchové dešťové hlavice. Ruční sprcha je zpravidla umístěna přibližně 2 m nad podlahou sprchové vaničky. Nejčastěji je však sprchová vanička uzavřena stěnami sprchové kabiny, v tomto případě bude její výška naším referenčním bodem. Výška pokládky dlaždic bude určena součtem výšky sprchové kabiny a výšky k hornímu okraji sprchové vaničky. To je velmi důležité, protože sprchové vaničky mohou být jak v jedné rovině s podlahou, tak i docela vysoko, dokonce i přes 30 cm. V získané výšce můžeme pokládat dlaždice v celé koupelně nebo omezit jejich pokládku pouze na sprchový kout. Pokud koupelna nemá sprchovou vaničku, je místo, kde bude obklad končit, určeno vanou. V tomto případě jsou obklady obvykle dokončené ve výšce přibližně 180 cm nad podlahou, i když existují případy, kdy je okraj dlaždic o něco nižší, přibližně 120 cm od podlahové krytiny.

 Obklady kolem umyvadla

 Dalším referenčním bodem určujícím výšku, ve které budou dlaždice v koupelně pokládány, může být umyvadlo. Dbejte na to, aby dlaždice účinně chránily vybranou zónu proti zalití vodou, a byly umístěny přibližně 120 cm nad podlahou. Tímto způsobem můžeme dokončit pouze zónu umyvadla nebo standardizovat úroveň obkladů, včetně obložení závěsného WC, a dokonce i celé koupelny. Glazura uspořádaná do této výšky na všech stěnách bude vypadat jako obložení. Pokud bude v koupelně instalovaná sprchová vanička, nic nebrání tomu, aby obklady kolem něj byly pokládány v jiné výšce. Můžete se dokonce pokusit odlišit tuto zónu jinou barvou, velikostí dlaždic nebo vzorem, který se bude například opakovat na podlaze, pracovní desce nebo jiné části stěn koupelny. Takový výškový rozdíl navíc pozitivně ovlivní uspořádání koupelny a může dokonce vizuálně zvětšit interiér.

Obklady do koupelny- Baumax.cz

Dlaždice do výšky okna, dveří, polic

 Dalšími prvky určujícími výšku obkladů, mohou být prvky vybavení koupelny nebo povrchové úpravy. Vhodným referenčním bodem bude vždy prvek, který organizuje celé uspořádání. Výšku pokládky obkladů velmi často určuje výška dveří. Můžete také obkládat do výšky oken - uspořádejte je do poloviny jeho výšky, nebo výšky zrcadla nad umyvadlem. V koupelnách uspořádaných v podkroví je výška dlaždic dána například výškou kolenní stěny, spodním okrajem střešního okna nebo stěnou omezenou šikmými hranami. Výška pokládky obkladů závisí pouze na naší kreativitě a koncepci, kterou jsme si ve fázi návrhu stanovili.

 Pokládání obkladů ke stropu v koupelně

 Velmi oblíbeným způsobem pro uspořádání koupelny, je obložení dlaždicemi celé plochy stěn. To znamená, že jsme je položili až ke stropu. Toto řešení bude fungovat v moderním uspořádání, ve velkých koupelnách (SPA koupelny) i v malých koupelnách typických pro bytové domy, kde ovšem je třeba zachovat určitou umírněnost a jednotnost, aby nedošlo k zahlcení. Vhodně vybrané dlaždice, například ty s lesklým povrchem, mohou vizuálně zvětšit prostor a zesvětlit koupelnu.

Koupelnové batérie- Baumax.cz

Návrh koupelny - co dalšího potřebujete vědět

 Obklady v koupelně jsou nadčasovým, praktickým a dekorativním řešením. Na trhu máme obrovský výběr keramických dlaždic, že je obtížné uvažovat pouze o jednom způsobu obkladu v koupelně. Měli bychom se rozhodovat na základě individuálních potřeb a vkusu, koneckonců, koupelny se liší v závislosti na designu a umístění. Mohou být úzké a vysoké, úzké a nízké, prostorné a vysoké, nakonec mohou být podkrovní. Nejprve proto stojí za to udělat návrh, který pomůže vytvořit funkční, atraktivní a originální interiér. Někdy stojí za to experimentovat a kromě určení výšky pokládky dlaždic také naplánovat jejich různé barevné provedení, velikosti, tvary a jejích zajímavé uspořádání.


NSPIRUJTE SE !!! 

Sanitární keramika Sprchové kouty Koupelnový nábytek Vany
Sanitární keramika Sprchové kouty Koupelnový nábytek Vany

 

Zpět