Jakou vanu vybrat do koupelny? Pomůžeme vám s výběrem

17.01.2021

 

Vana je velmi důležitým prvkem zařízení koupelny, který vám umožní vytvořit relaxační zónu v soukromí vašeho domova. Z množství a rozmanitosti modelů dostupných na trhu se vám zatočí hlava, takže před nákupem stojí za zvážení, která vana splňuje vaše kritéria. Zejména je třeba vzít v úvahu její velikost a kapacitu, tvar a materiál.

Díky své velikosti vana do značné míry určuje styl celého interiéru. V závislosti na vybraném typu můžeme vytvořit jak funkční a minimalistickou koupelnu, tak elegantní koupelnovou místnost s originálními doplňky.

Vany - Baumax.cz

Vestavěná nebo volně stojící vana? Obdélníková nebo asymetrická?

 

Při rozhodování o typu vany koupelny bychom měli především zvážit optimální místo pro oddělení prostoru ke koupání a omezení vyplývající z dostupného prostoru.

Obdélníkové vany

V malých bytech jsou nejčastější obdélníkové vany, umístěné u zdi nebo v rohu koupelny (rohová vana). Mohou být obložené pomocí obkladů, mozaiky nebo vodotěsných panelů, nebo bez. Obdélníkové vany mají oproti asymetrickým tu výhodu, že po instalaci zástěny fungují také jako sprcha. Toto řešení bude jistě perfektní pro rychlou ranní sprchu.

 

Volně stojící vany

Velký prostor nabízí mnohem více možností uspořádání. Volně stojící vana, která může stát přímo na podlaze nebo na nohou, nebo být vestavěna do podesty nebo na vyvýšené místo, v níž bude vypadat originálně. Pokud ji umístíme do středu místnosti, vytvoříme jedinečný a módní prvek, kolem kterého nikdo neprojde lhostejně. Tvar takové vany, obvykle oválné nebo kulaté, závisí na našich individuálních preferencích a financích. Při instalaci nelze zapomenout na použití vhodného připojení do podlahy.

 

Rohové vany

Pro koupelny neobvyklého tvaru jsou asymetrické vany, včetně rohových, perfektní. Jsou o něco kratší a širší než standardní a mají alespoň jednu stranu zaoblenou, což usnadňuje přístup k dalšímu vybavení. Rohové vany zaručují vysoký komfort používání, protože často mají pohodlný sedák, zástěnu, loketní opěrky nebo vybrání pro kosmetiku a koupelnové doplňky.

Vany - Baumax.cz

Typy van - z jakého materiálu mohou být vyrobeny?

 

Při výběru vany do koupelny stojí za to vědět, že každý materiál má jiné vlastnosti a tím pádem svoje výhody a slabší stránky.

Akrylátové vany - nejoblíbenější díky mnoha výhodám a relativně nízké ceně. V první řadě jsou kvalitní (odolné proti mechanickému poškození a poškrábání) a lehké, což značně usnadňuje jejich přepravu a montáž. Jejich povrch je hladký a teplý na dotek. Snadno se udržují v čistotě, stačí pravidelné otírání hadříkem s čisticím prostředkem. Akrylátová vana nerezaví a nevidíte na ní žádné skvrny. Navíc si můžete vybrat model se speciálním antibakteriálním povlakem.

Litinové vany - extrémně odolné, v průběhu let neztrácí svoji kvalitu a vzhled, takže jsou často investicí na celý život. Samostatně stojící a s ozdobnými nožičkami jsou oblíbené v koupelnách v retro stylu. Jsou studené na dotek, ale na rozdíl od akrylátových van si dlouhodobě udržují teplotu vody. Mají velkou hmotnost, co může být problematické při transportu a vnášení po schodech.

Ocelové vany - pokryté smaltovanou barvou, která je chrání před nevzhlednými skvrny. Nejlíp, když jsou vyrobeny z jednoho kusu plechu, protože jinak mohou rezavět na spojích. Čím tlustší je ocel použita při jejich výrobě, tím těžší a stabilnější jsou. Ocelová vana neztrácí barvu a může mít hydrofobní úpravu, která ji chrání před tvorbou vodního kamene. Je levnější než akrylátová a litinová vana, ale neudržuje teplo a neposkytuje zvukovou izolaci.

K dispozici jsou také velmi elegantní, ale ne příliš oblíbené vany z kamene, útulné a teplé na dotek dřevěné vany a vany z konglomerátu - s dokonale hladkým, jemně lesklým povrchem.

Vany - Baumax.cz

Rozměry a objem vany

 

Prostornější vana znamená větší pohodlí při koupeli, ale také delší dobu plnění a více spotřebované vody, takže to není ekonomické řešení a rozhodně není šetrné k životnímu prostředí.

Rozměry van se značně liší. Obdélníkové modely jsou relativně malé - začínají od 70 x 100 cm, ale jejich délka může být až 2 metry. K dispozici jsou také dvojité varianty se šířkou 120 centimetrů. Samostatně stojící vany zabírají mnohem více místa, proto je potřeba ponechat prostor 100x200 cm. Zcela jiné rozměry než obdélníková vana má symetrická rohová vana, jejíž strany mohou být jak 120 cm, tak 180 cm dlouhé.

Druhým důležitým parametrem je objem vany v rozmezí od 75 do 400 litrů vody. Souvisí to s hloubkou, která usnadňuje nastupování a vystupování z vany. Pokud zvolíme příliš hlubokou vanu, riskujeme uklouznutí a může zaplavit místnost. Chcete-li si vybrat model, který splňuje vaše očekávání, je nejlepší si lehnout do zvolené vany v obchodě a zkontrolovat, zda je výška stěn a profilování dna pohodlné.

 

Barevná vana - odvážný návrh do moderních koupelen?

 

Přestože jsou bílé vany stále nejoblíbenější, popularita barevné koupelnové keramiky, která oživí interiér koupelny a dodá ji jedinečný charakter, stále roste. Zatímco černá dokonale zapadá do interiérů v průmyslovém stylu, milovníci glamour stylu nejčastěji volí stříbrnou variantu. Zajímavá vana v moderní koupelně může mít  výrazné neonové barvy, jako je zelená nebo červená, ale nezapomeňte, že ostatní prvky dekoru by měly být tlumenější - jinak vytvoříme optický chaos. Stěny vany mohou mít nejen různé barvy, ale mohou být například zcela matné nebo překvapovat strukturou povrchu a ozdobami. Stojí za to vědět, že moderní design můžou mít také koupelnové baterie, vanové zástěny a dokonce i doplňky do vany (příslušenství, nohy, rámy).

Vany - Baumax.cz

Jaké další vybavení mohou mít vany?

 

Starší lidé a rodiny s dětmi jistě věnují pozornost vaně vybavené takovými prvky, jako je pohodlné sedadlo, speciální madla pro usnadnění vstupu a výstupu a protiskluzové dno, které snižuje riziko pádu. Na druhou stranu amatéři dlouhých koupelí, kteří hledají další příležitosti k relaxaci po náročném dni, budou potěšeni vířivkou a speciálním podhlavníkem v čele vany. Můžete si také vybrat model s vestavěným audio systémem a LED páskem, který vám umožní nastavit různé barvy podsvícení v závislosti na vaší náladě.

Zpět