Jak zařídit obývací pokoj s jídelnou o rozloze 20 m2? Pamatujte na 5 pravidel

20.10.2021

Kombinace obývacího pokoje s jídelnou je nyní velmi oblíbeným řešením - umožňuje nejen ušetřit místo, ale také opticky zvětšit prostor. Zatímco u velkých bytů uspořádání spíše není problém a dává velké možnosti, tak u malých bytů to může být výzva. Podívejte se, jak stylově a prakticky zařídit moderní obývací pokoj s jídelnou, když máte k dispozici pouze 20 m2!

 

Kuchyňské linky- Baumax.cz


V tomto článku:

1. Obývací pokoj s jídelnou v malém bytě

2. Jídelna není jen ke stolování

2. Obývací pokoj s jídelnou v duchu minimalismu

4. Dvě zóny - jeden styl

5. Obývací pokoj s jídelnou – hra s barvami

6. Design obývacího pokoje, nový design bytu.Kuchyňské linky- Baumax.cz

 

Obývací pokoj s jídelnou v malém bytě

Uspořádání malého obývacího pokoje s jídelnou vyžaduje dobré plánování, odhodlání a trochu fantazie. V malých bytech je jídelna často spojovacím prvkem mezi obývacím pokojem a otevřenou kuchyní. Jedná se o velmi estetické řešení, ve kterém se jídelna na jedné straně váže na zbytek interiéru a na druhé nenápadně odděluje dva užitné prostory.

Takové propojení samozřejmě neznamená, že jídelní a kuchyňský stůl musí být nutně umístěny ve středovém prostoru mezi dvěma zónami. To ani není vždy možné v malé místnosti. Neměli bychom se bát exponovat jídelní sadu – její umístění do rohu místnosti bude nejen nepraktické, ale také nezdůrazníme atraktivitu, kterou má moderní vybavení jídelny.
 

Pohovky- Baumax.cz

 

Jídelna není jen ke stolování

Doby, kdy se oddělené velké jídelny používaly pouze k jídlu, jsou pryč. Takový prostor by měl sloužit všem členům domácnosti - každý z nich by měl mít své místo u stolu, aniž by musel přemisťovat židle nebo se mačkat mezi stolem a kuchyňskými skříňkami nebo ostatním nábytkem.

Jídelna může být prostorem pro různé aktivity - nejen stravování, ale také například hraní stolních her, společné rozhovory, společné připravování úkolů dětí nebo také jako místo, kde děti tvoří výtvarná díla. Je to rozhodně pohodlnější místo než například konferenční stolky a lavice v obývacím pokoji! Stůl v jídelně poslouží také jako domácí kancelář, pokud v bytě chybí prostor pro uspořádání samostatné místnosti nebo aspoň pracovního koutku s psacím stolem.

 

Kuchyňské linky- Baumax.cz

 

Obývací pokoj s jídelnou v duchu minimalismu

Velké, mohutné stoly a židle do kuchyně mohou být velmi atraktivní, ale nejsou vhodné pro malý obývací pokoj s jídelnou. Zabírají spoustu místa a vizuálně prostor potlačují. Malý rozkládací stůl bude mnohem lepším řešením. Denně bude dokonale plnit svoji funkci - poskytne členům domácnosti místo k jídlu, práci a společnému trávení času. Na druhou stranu jej lze rychle rozložit v případě návštěvy hostů. V obchodech s nábytkem a hobby marketech jsou k dispozici moderní, pokročilá řešení, díky nimž můžete získat opravdu velký nábytek z kompaktních stolů!

Při výběru stylu nábytku je nejlepší zaměřit se na minimalismus - jak v jídelně, tak v obývacím pokoji. Jednoduché modely stolů bez zbytečných ozdob, spíše malé židle - to vše zajistí, že interiér obývacího pokoje s jídelnou bude vypadat dobře a nebude potlačen.
Podobný princip by měl být dodržen také při navrhování interiéru obývacího pokoje a kuchyně. Velký nábytek do obývacího pokoje, velká křesla a pohovky do obývacího pokoje, rozkládací pohovky - to vše ještě zmenší náš již tak malý obývací pokoj s jídelnou. Místo toho se zaměřme na kompaktní řešení -popřemýšlejme nad tím, co členové domácnosti opravdu potřebují!
Osvětlení interiéru

I když je obývací pokoj s jídelnou malý, nestačí investovat do jednoho centrálního zdroje osvětlení. V takovém interiéru jsou zapotřebí dvě lampy - jedna závěsná lampa nad jídelní stůl a druhá, která osvětlí interiér obývacího pokoje. I když je stůl umístěn v blízkosti okna, pouze jeden světelný zdroj nestačí - zejména pokud má být jídelní stůl nejen místem ke stolování, ale také ke společnému trávení času.

 

Křesla- Baumax.cz

 

Dvě zóny - jeden styl

Na řadě je styl uspořádání našeho obývacího pokoje s jídelnou. V současné době je velice oblíbené aranžmá ve stylu urban jungle. Lahvově zelená, květinové motivy, dřevo, přírodní látky a spousta živých květin v květináčích - toto uspořádání je ideální pro malé interiéry.

Malý obývací pokoj s jídelnou také vypadá skvěle ve skandinávském stylu. Všudypřítomná bílá, jednoduchost a minimalismus, plus přírodní dřevo a malé množství dekorací - to vše vám umožní stylově a prakticky uspořádat malý obývací pokoj s jídelnou. Takové uspořádání místnost vizuálně zvětší, který bude vypadat prostornější.

Ve skutečnosti můžete obývací pokoj s jídelnou uspořádat v jakémkoliv stylu - moderním, ekologickém, glamour, loftovém nebo klasickém. Malý prostor není překážkou v uspořádání.
Důležité je, aby obývací pokoj a celý interiér byly uspořádány ve stejném stylu. I když jsou z hlediska estetiky rozděleny do dvou nebo tří zón, měly by tvořit souvislý celek. Jednotnost by se měla vztahovat nejen na kuchyňský nábytek a jídelní stoly, ale i zbytek interiérového vybavení – sedací soupravy do obývacího pokoje a dokonce i TV stolky.

I když pro náš obývací pokoj s jídelnou nevyberete jeden konkrétní styl, zajistěte jednotnost uspořádání. Nejlepší je vybrat jednu dominantní barvu a téma pro celý interiér rozdělený do zón. Návrh stojí za to připravit předem – nemusí být profesionální. Je důležité, aby nám to pomohlo držet směr, kterým jsme se rozhodli zařídit obývací pokoj a jídelnu.

Přestože hranice mezi obývacím pokojem a jídelnou a jídelnou a kuchyní je stanovena v interiéru, v aranžmá by měla se prolínat.

 

Sedací soupravy- Baumax.cz

 

Obývací pokoj s jídelnou – hra s barvami

Jak již bylo zmíněno dříve, je nejlepší zařídit obývací pokoj s jídelnou a případně kuchyň v jednom barevném tónu. To však neznamená, že sady kuchyňského nábytku a veškerého dalšího vybavení – jídelní a kuchyňské stoly, rohové sedací soupravy do obývacího pokoje, rohové pohovky atd. musí do sebe dokonale ladit.
Zajímavým nápadem je zařídit obývací pokoj v mírně odlišném odstínu dominantní barvy. Například zóna pro volný čas může být o něco světlejší než jídelna nebo naopak. S počtem odstínů v jednom uspořádání to samozřejmě nemůžete přehánět. Zvláště když jste zvolili živé barvy, např. odstíny zelené.
Jaké barvy by měly být použity v moderním obývacím pokoji? Kromě nesmrtelné bílé a šedé stojí za to zaměřit se na barvy stěn a nábytku a také na doplňky v nejmódnějších barvách. V roce 2020 britské barvy Graham & Brown určily takovou barvou dříve zmíněnou láhvově zelenou. Výrobce zdůvodnil své rozhodnutí dojmem přenesení venkovní zeleně do domu – postup, který člověk v dnešní moderní době tolik potřebuje.
Mimo jiné stojí za to použít také následující inspirace: mintová, kubanitově šedá, růžovofialová, zemitá zelená, vínově červená a žlutooranžová.
Možnosti uspořádání prostoru jsou samozřejmě nekonečné. Nejlepší je zařídit moderní obývací pokoj s jídelním koutem v barvách, které nám nejvíce vyhovují. V takovém interiéru se prostě cítíme nejlépe!

 

Kuchyňské linky- Baumax.cz

 

Design obývacího pokoje, nový design bytu

V současné době jsou nejběžnější byty v panelovém domě o velikosti 40-60m2. Při navrhování tak malého prostoru stojí za zvážení nejen design nábytku, ale také barvy a vzory na stěnách. Zajímavým nápadem je oddělit jídelní část od obývacího pokoje, například obkladovým kamenem na zdi. K tomu poslouží keramické dlaždice s vhodnou strukturou nebo přírodní kámen na zeď. Také stojí za to použít v kuchyni dekory a dekorativní lišty nebo skleněné obkladové panely do kuchyně.
Ale pozor! Pokud oddělíte obývací pokoj od jídelny výrazným dokončením stěn, necháte podlahu jednotnou. Takto lze oddělit místnost na dvě části - kuchyň-jídelna a obývací pokoj nebo kuchyň a jídelna -obývací pokoj. Ale už ne na tři části! Ve velkých bytech toto řešení může fungovat, ale v malém prostoru bude se opticky zdát obývací pokoj menší a vytvoří se dojem chaosu.
Oblast obývacího pokoje lze také oddělit kobercem. Nejde však o tradiční koberec položený na celou část obývacího pokoje. Zaměřte se spíše na stylový koberec a odpovídající nábytek a doplňky.

 

Kuchyňské linky- Baumax.cz


Dodatečné možností uspořádání nabízejí také výklenky. Nejlepší je, když jsou v nich okna, i když bez nich můžete také dobře uspořádat prostor. Výklenek je skvělým místem pro uspořádání malé jídelny. Samozřejmě nemůže být příliš malý - prostor musí umožňovat všem členům domácnosti, svobodně jej používat.
K vytvoření atraktivních aranžmá nepotřebujete velké prostory. Dokonce i pro malé obývací pokoje a jídelny můžete použít módní a zajímavé nápady. Stejně tak moderní kuchyně nevyžadují mnoho, aby získat originální aranžmá interiéru. Kuchyňské pracovní desky, spotřebiče, kuchyňská čela - to vše může dokonale ladit s nábytkem v obývacím pokoji. Takto uspořádaný obývací pokoj s jídelnou a kuchyní vypadá skvěle i v malých bytech!


NECHTE SE INSPIROVAT!

Nábytek do kuchyně Tanya Černá Nábytek do kuchyně Charlotte Nábytek do kuchyně Vita Nábytek do kuchyně Platinium Bílý

 

Zpět