Úložný prostor v dětském pokoji, praktická řešení, která pomohou udržet pořádek v pokojíčku vašeho dítěte!

18.10.2022

Zařídit dětský pokoj, tak aby měl dostatek úložných prostorů pro uložení všech hraček a předmětů vašeho dítěte není snadný úkol. Malý člověk má nevyčerpatelnou energii a hračky jej rychle omrzí, odtud ten celý nepořádek v každém dětském pokojíku. Povalující se všude a celý den kostky od stavebnice, plyšáky, autíčka nebo panenky mohou rodičům navádět bolest hlavy. Proto je velmi důležité pečlivě vybrat dětský nábytek a naplánovat úložný prostor pro skladování hraček v dětském pokoji. Ptáte se, jaký nábytek ale i řešení pomohou udržet ve věcech pořádek, tak aby vaše dítě mělo více času na hraní? Máme pro vás tipy, které se vám rozhodně osvědčí při zařizování pokoje pro děti. Více inspirací najdete v článku níže.


V tomto článku:

1. Uskladňovat hračky pro děti na jednom místě?

2. Základní prvky vybavení dětského pokoje

3. Na co se zaměřit při zařizování dětského pokoje?

4. Úložné prostory na hračky – regály

5. Organizéry na hračky

6. Závěsné police

7. Koše na hračky

8. Boxy a krabice

9. Truhly a pufy

10. Přátelské místo na hraníUskladňovat hračky pro děti na jednom místě?

Možná přemýšlíte, zda v malém dětském pokoji bude vhodné uložit všechny dětské poklady, jako jsou plyšáci, autíčka, panenky a další nezbytné věci na jedno místo či ne. Můžete zvolit samozřejmě i takovou možnost, ale o udržení pořádku v pokojíku pro nejmenší nebude ani řeč. Jedna velká krabice na vše znamená, že její obsah vždy přistane na podlaze, protože dítě bude chtít najít to, co hledá. Proto, pokud chcete pro vaše dítě či děti vytvořit pohodlné a příjemné prostředí, kde dítě bez problémů najde všechny své poklady, a také se je naučí odkládat zpět, doporučujeme vám použít úložné prostory. S nimi snadněji dokážete v budoucnu naučit vaše dítě vhodných návyků.

Základní prvky vybavení dětského pokoje

Již od začátku zařizování dětského pokoje by měl být vybrán funkční nábytek, usnadňující ukládání oblečení a hraček. Do dětského pokoje je nezbytným minimem postel, skříň a komoda na dětské oblečení. K základnímu vybavení dětského pokoje patří také psací stůl a pohodlná židle. Pro získání co nejvíce místa pro uložení věcí by šatní skříně měly mít četné police a koše. Skvělým řešením je také postel s kontejnerem na lůžkoviny nebo výsuvnými šuplíky. A pokud máte dvě děti, skvělým řešením budou patrové postele. Ty mimo jiné zajistí více místa na hraní a prostoru na jiné kusy nábytku, jako různé úložné prostory.

Vyjmenovaný nábytek v dětských pokojích k udržení pořádku určitě nestačí. Každý rodič ví, že uspořádané uložení všech prvků v pokoji dítěte je skutečnou výzvou. Proto se vyplatí vybavit dětský pokoj promyšlenými úložnými systémy. Ty vám umožní ukládat vše nezbytné pro každé dítě věci přehledně ale i organizovaně.

Na co se zaměřit při zařizování dětského pokoje?

Při uspořádání dětského pokoje musíte v první řadě vzít v úvahu velikost místnosti. Velké komody a police se snadno vejdou do prostorných místností. Ovšem zařídit malý interiér a umístit tam vše potřebné kusy nábytku a doplňků je mnohem obtížnější. Pamatujte také, že kromě funkčnosti použitých prvků pro uspořádání místnosti je důležité také je sladit s celkovým aranžmá interiéru. Jak tedy získat více úložného prostoru na hračky i na ostatní předměty při zařizování nábytku do dětského pokoje? Jaká řešení budou nejlepší pro udržení pořádku? Jaký nábytek a postele vybrat, aby nabídly co největší prostor na skladování dětských pokladů? Jak udržet pořádek v pokojíku dítěte, pokud děti nechávají věci po celém pokoji?

Úložné prostory na hračky – regály

Šatní skříně a komody slouží k uložení oblečení. Je ale potřeba uskladnit také mnoho různých hraček a předmětů, které má každé dítě ve svém pokojí. Skvěle se na to hodí otevřené regály. Díky nim i v malé místnosti může být více prostoru na vše, co dítě potřebuje. Můžete na ně umístit sbírky medvídků, knih či autíček. Regály lze vybavit úložnými boxy různých velikostí na drobnosti, pro které se jinde těžko hledá místo. Takové regály budou fungovat zejména v případě větších dětí, které nebudou mít ztížený přístup k vyšším policím.

Organizéry na hračky

Speciální skříňky s organizéry jsou skvělým řešením pro skladování hraček. Mají systém pohodlných výsuvných barevných boxů různých velikostí, které vám umožní uložit různé předměty, bloky nebo školní potřeby, například pastelky a fixy. Takový nábytek bývá většinou modulární, takže v případě potřeby jej snadno rozšíříte o další potřebné prvky.

Závěsné police

V dětském pokoji nelze zapomenout ani na funkční police. V závislosti na stylu interiéru si můžete vybrat rovné police nebo ty různých tvarů, někdy i barevné kompozice. Otevřené závěsné modely budou ideální pro vystavení důležitých předmětů nebo často používaných prvků. Dobrým řešením je rovněž použití kusu nábytku, jakým je závěsný regál, který vám umožní uložit tam drobnosti, namísto je dát do šatní skříně.

Koše na hračky

V dětském pokoji se jistě bude hodit spousta barevných úložných boxů a košů.

Koše na hračky budou ideální na malé předměty, jako například figurky zvířat, auta, oblečení pro panenky. Na trhu je velký výběr modelů určených na skladování dětských pokladů, které lze vybrat s ohledem na materiál jejich výroby nebo barvy. Pozornost si zaslouží proutěné koše, které jsou mimořádně funkční a skvěle vyzdobí dětský pokoj. V takových koších můžete uložit plyšáky, dřevěné kostky, a dokonce i deky nebo boty. Proutěné koše interiér zútulní a zpříjemní.

Boxy a krabice

Různobarevné boxy a krabice na hračky jsou nejoblíbenějším a jedním z levnějších způsobů, jak uspořádat prostor dětského pokoje. Je to velmi šikovný způsob skladování, jelikož umožňují nejen uložit nejcennější poklady, ale také je snadno přemísťovat. Navíc jejich pestré barvy skvělé oživí místnost. Zajímavým řešením jsou také úložné boxy na kolečkách, často vybavené přídavnými úchytky, které kromě skladování dávají také mnoho příležitostí k zábavě.

Truhly a pufy

Dětský pokoj je vhodným místem pro umístění dětských dřevěných truhel a pufů. Takové větší, objemné kusy mohou nahradit několik menších boxů. Osvědčí se bez ohledu na věk dítěte. Obrovská masivní dřevěná truhle může být vhodná pro uskladnění nejen různých hraček, doplňků, míče či deskových her, ale také po umístění na ní barevných polštářů a poslouží rovněž jako sedátko. Truhla s víkem nebo puf může někdy nahradit i stůl.

Přátelské místo na hraní

Organizované ukládání hraček umožňuje dítěti osvojit si vhodné návyky již od útlého věku. Díky nápadným barevným úložným boxům, košíkům a organizérům bude dítě ochotné po zábavě hračky vrátit na své místo. Dítě si časem uvědomí, že uspořádané věci usnadňují nalezení toho, co právě hledá. Dalším usnadněním může být umístění barevných označení na koších, krabicích a boxech, které umožní rychlejší rozpoznání a zapamatování si, co kde je.

Dětský pokoj je místo v domě, které dítěti umožní libovolně si hrát a odpočívat. Dobře organizovaný prostor a uspořádané věci usnadní pohyb v pokoji bez rizika převrácení nebo šlápnutí na kostky. Estetický interiér na takovém místě zpříjemní pobyt každému a vy budete mít více času na hraní si s dítětem, aniž byste museli každý večer uklízet nepořádek v celém pokoji. Děti rostou mrknutím oka, takže stojí za to předat jim v mládí vzácný smysl pro estetiku.

 


 

NECHTE SE INSPIROVAT!


5 nápadů na téma pokoj pro kluka


5 nápadů na úvodní motiv v dívčím pokoji - originální inspirace


Barevné a pohádkové - jak zařídit dětský pokoj?


 

Zpět