Parkety ve vzoru rybí kosti - jak je uspořádat? Praktické rady a inspirace

22.01.2022

Přestože je parket spojován především s minulou dobou, desky položené ve vzoru rybí kosti oslavovaly své triumfy již v 16. století, zdobily francouzské paláce a další luxusní šlechtická sídla. V současné době je tento neobvyklý způsob vybavení interiéru zpět v modě, ale ve zcela jiné, modernější verzi.
Bytoví designéři stále častěji nabízejí svým zákazníkům dokončení podlahy ve vzoru rybí kosti, a to jak z desek, tak z keramických dlaždic. Jak k tomu přišli? Dlaždice mohou úspěšně imitovat parkety, ale na rozdíl od dřeva jsou odolné vůči vlhkosti, takže je lze pokládat i do místností vystavených přímému kontaktu s vodou, tedy do kuchyně a koupelny. Budou také dobře fungovat na balkóně nebo terase, samozřejmě za předpokladu, že si vyberete gresové dlaždice (gres je navíc velmi tvrdý a mrazuvzdorný).

V tomto článku:
1. Do jakého interiéru se hodí dlažba ve vzoru rybí kosti?
2. Nápady na aranžmá s dlaždicemi ve vzoru rybí kosti v hlavní roli – podívejte se na naše inspirace
3. Druhy rybí kosti nebo různé způsoby pokládky stejných dlaždic
4. Dlaždice ve vzoru rybí kosti – k čemu ladí nejvíce?Parkety- Baumax.cz

Do jakého interiéru se hodí dlažba ve vzoru rybí kosti?

Odpověď zní: do každého. Keramické dlaždice uspořádané do vzoru rybí kosti budou dobře fungovat jak v renovovaných panelových domech, tak v moderních loftových bytech. Rybí kost dokonale harmonizuje s minimalistickými aranžmá, dává jim originální charakter, ale bude také vypadat skvěle v interiérech ve vintage, retro nebo glamour stylu. Pro interiéry navržené ve skandinávském, rustikálním a industriálním stylu je nejlepší zvolit dlaždice imitace dřeva uspořádané do vzoru rybí kosti, které místnosti dodají nejen šik, ale také útulnost. Na druhou stranu milovníci klasických aranžmá, kteří si cení eleganci, jistě ocení glazované dlaždice ve vzoru rybí kosti, které imitují dekorativní kámen nebo přírodní kámen na zeď (například žulové obklady).

 

Sedací soupravy- Baumax.cz
 

Nápady na aranžmá s dlaždicemi ve vzoru rybí kosti v hlavní roli – podivejte se na naše inspirace

Navzdory tomu, co byste si mohli myslet, se obklady ve vzoru rybí kosti od sebe liší nejen barvou, ale také velikostí, tvarem, texturou a povrchovou úpravou, díky čemuž nabízejí skvělé a různorodé možnosti uspořádání. Mohou být pokládány jak na podlahu, tak na zeď, i když ve druhém případě bude nejlepší je umístit pouze jen na jednu stěnu nebo jejich část, například nad kuchyňskou linku nebo do sprchového koutu. Dalším módním řešením je pokrýt stěny dlaždicemi ve vzoru rybí kosti pouze do určité výšky a zbývající povrch natřít akrylovou barvou. Tak originální nástěnné obklady interiér nepotlačí, ale jen oživí a zatraktivní.


Zatímco na podlahu je obvykle volena terakota imitace dřeva, v případě stěn můžete popustit uzdu své fantazii a použít malé obklady uspořádané do tvaru rybí kosti, které překvapí barvami, vzory nebo uspořádáním. Bytoví designéři si často volí odvážnější řešení: kombinují obklady v různých odstínech stejné barvy nebo vytvářejí zajímavé tónované přechody pomocí obkladů ve vzoru rybí kosti, například přechod z modré do tmavě modré skoro černé. Méně extravagantní, ale jistě velkolepý efekt získáte také pomocí mozaiky z malých různobarevných dlaždic uspořádaných na první pohled náhodně.


Je však třeba mít na paměti, že takové odvážné ukončovací prvky, jako jsou velkoformátové dlaždice, jsou vhodné pro velké místnosti, například pro kuchyň kombinovanou s obývacím pokojem. V malých interiérech bude skvělou volbou bílá stěna z dlaždic ve vzoru rybí kosti. Proč? Opticky zvětší a zesvětlí interiér, a zároveň je tak univerzální, že se nikdy neokouká ani nevyjde z módy. A co více, bílá ladí ke všemu a je skvělým základem pro jakékoliv aranžmá. Pokud chcete „zvednout výškově“ pokoj pomocí dlaždic ve vzoru rybí kosti, s tím také není problém – stačí je položit na zeď ve francouzském vzoru.

Francouzský vzor, co je to? Odpověď najdete v dalším odstavci.

 

Krby- Baumax.cz


Vzory rybí kosti nebo různé způsoby pokládky stejných dlaždic

V závislosti na tom, jakého konečného výsledku chcete dosáhnout, můžete dlaždice na podlahu nebo na zeď uspořádat několika různými způsoby. Nejoblíbenější jsou dva vzory: anglický a francouzský.
Takzvaný anglický vzor (jinak pravidelný) je nejstarším vzorem používaným na parketách již v 16. století a velmi módním v minulé době. Vyznačuje se uspořádáním dílců rovnoběžně k sobě, tak aby byly vždy o půlku dílce posunuty. Tento způsob pokládky se doporučuje, pokud má podlahová dlažba tvar dřevěných desek - nejlepší vizuální efekt zajistí dílce o délce nejméně 30 cm.


Nástěnné obklady pokládané ve vzoru francouzská rybí kost, odborně zvané  Chevron, nebo lidově zick-zack. Jednotlivé dlaždice řezané pod úhlem 45 stupňů jsou navzájem spojeny svými kratšími stranami a vytvářejí charakteristický „hrot šípu“. Tento způsob pokládky obkladů nebo parket vyžaduje mnohem větší přesnost a je časově náročnější než pokládka v anglickém stylu. Varianta Chevron také znamená mnoho prořezávání a zbytků, což má za následek vyšší náklady na práci a tedy i dražší výrobky. Z tohoto důvodu pokládka chevron obvykle zdobí malé části stěn v koupelně nebo kuchyni a má vyloženě dekorativní funkci.


Variantou francouzského vzoru je maďarský vzor. Je vytvořen stejným způsobem jako francouzská rybí kost, s tím rozdílem, že kratší strany dlaždic jsou řezány pod úhlem 60 stupňů. Tento vzor vypadá trochu jemněji, proto je vhodný zejména do menších místností, kde by glazura neměla hrát hlavní roli, ale poskytovat pouze elegantní pozadí pro nábytek a další vybavení.


Vzhledem ke snadné a rychlé pokládce dlažby na podlahu a rozmanitosti produktů dostupných na trhu je klasická rybí kost zdaleka nejoblíbenější. Pokud jde o nastěnné obklady, stále populárnější je pokládka francouzská rybí kost, a proto výrobci podlahových krytin a obkladů postupně rozšiřují svou nabídku o dlaždice ve tvaru kosodélníku, řezané ve výrobě pod úhlem 45 stupňů na kratší straně.

 

Parkety- Baumax.cz
 

Dlaždice ve vzoru rybí kosti – k čemu ladí nejvíce?

Dokončení koupelny, kuchyně nebo obývacího pokoje pomocí dlažby nebo obkladu ve tvaru rybí kosti dává místnosti zcela nový výraz. Při použití tohoto typu nástěnných obkladů nebo dlažby je potřeba usmířenost, jinak výsledný efekt lze snadno přehnat, což způsobí, že interiér místo vypadat elegantně bude vypadat nedbale. Na co si dát pozor, aby se vyhnout opaku zamýšleného výsledku?
Zaprvé, pokud mají být obklady položeny na celou zeď, zvolte decentní barvu a vyberte dlaždice s hladkým povrchem. V interiéru malé koupelny bude nejlépe vypadat hotový dekory a lišty (v případě takových malých dekorativních prvků si můžete dovolit výraznější vzory a barvy obkladů).


Také nestojí za to přehánět s množstvím nábytku nebo doplňků v interiéru, jehož podlahy jsou uloženy ve vzoru rybí kosti. Podle zásady „méně je více“: čím méně prvků vybavení a dekorů v místnosti, tím působivější bude celé uspořádání. Pokud však hledáte způsob, jak zútulnit svůj obývací pokoj, můžete vytvořit jednotný styl tím, že použijete textilie, které kopírují zick-zack vzor, jako je ubrus, přehoz na pohovku nebo dekorativní polštáře.


Ve fázi pokládky podlahy ve vzoru rybí kosti také nezapomeňte pro ni vybrat vhodné obkladové lišty a ukončovací profily - čím více budou barevně podobné novým dlaždicím, tím lépe, protože budou méně nápadné. Řešením, které stojí za zvážení, je použití spárovací hmoty v kontrastní barvě k dlaždicím, aby tak zdůraznit vybraný vzor pokládky.


Obzvlášť mnoho možností uspořadání nabízejí dlaždice imitace dřeva, jelikož ladí s různými druhy materialů, struktur a barev. Takové dlaždice však vypadají nejlépe v doprovodu různých odstínů béžové a šedé a dalších materiálů odkazujících na přírodu, jako je betonový obklad imitace kamene nebo dekorativní cihla na zeď.
Stále máte pochybnosti o tom, jakým způsobem položit keramickou dlažbu ve svém bytě? Požádejte o pomoc bytového designéra nebo podívejte se na naše inspirace a navrhněte stylový interiér s obklady ve vzoru rybí kosti v hlavní roli. Vše, co potřebujete, je promyšlený výběr produktů a trochu kreativity, aby konečný výsledek překonal vaše nejsmělejší očekávání.


NECHTE SE INSPIROVAT!

Jaký elegantní panelový plot si vybrat?
Betonový gril na zahradě – jak jej zařídit?
Jak rozlišit dlažbu od obkladů


 

 

Zpět