Jak rozlišit dlažbu od obkladů
Keramické dlažba jsou nejoblíbenější povrchovou úpravou stěn a podlah. Dlažby a obklady mají pevnou a odolnou strukturu, a zároveň mimořádně estetický vzhled. Díky tomu, že dokážou imitovat jiné materiály (přírodní dřevo, přírodní kámen, beton nebo i barevné tapety), nacházejí uplatnění v nejrůznějších interiérech. Zvláště populární je umístění dlažby a obkladů v koupelnách a kuchyních – hlavně tam materiály, které charakterizuje odolnost proti opotřebení a snadná údržba, nacházejí své uplatnění. Rozlišujeme mezi nimi obklady pro použití v interiéru a dlažby pro použití také v exteriéru. Podívejte se, jak mimo jejich použití, je možné tyto dva typy dlaždic od sebe odlišit.
V tomto článku:
1. Nástěnné keramické obklady – vlastnosti
2. Keramická dlažba – vlastnosti
4. Dlaždice - obrovský výběr typů, vzorů a barev
5. Nasákavost a mrazuvzdornost keramických obkladů a dlažeb
6. Protiskluzové vlastnosti dlaždic
Nástěnné keramické obklady – vlastnosti
Keramické dlaždice určené jen k pokládce na stěny označujeme jako obklady. Ve srovnání s dlažbou patří mezi méně oblíbené typy keramických dlaždic, ale i tak je lidé často používají. Podívejte se, jaké mají obklady vlastnosti a jak je snadno odlišíte od dlažby. K základním vlastnostem obkladů patří:
- vyšší nasákavost, vlhkost do nich snadněji proniká,
- vhodné pro pokládku na stěny,
- lze je používat pouze v interiéru,
- jsou méně odolné než dlažba
- také jsou tenčí než dlažby na podlahu
- zpracování obkladů je jednodušší, vyřezávání otvorů by neměl být problém
- mohou mít velmi malé rozměry.
Keramická dlažba – vlastnosti
Keramická dlažba je trvanlivý a pevný materiál pro povrchovou úpravu. Dlažba je vhodná tam, kde hrozí snadné poškození povrchu. Proto se často používá tam, kde je vyžadována trvanlivá povrchová úprava, odolná vůči mechanickým vlivům. Dlažba, právě vzhledem k její odolnosti, se dá také použít venku, například na terasy. Samozřejmě dlažby jsou vhodné i do interiéru. Mohlo by vás zajímat, že v případě dlažby, je ji možné použít i v místech s vysokým provozem. Podívejte se na základní kritéria a vlastnosti dlažby:
- je tvrdá a odolná nejen vůči mechanickému poškození, ale i měnícím se povětrnostním podmínkám a působení chemikálií,
- vyznačuje se nízkou nasákavostí a vysokou mrazuvzdorností,
- lze ji použít uvnitř i vně budov,
- je odolná proti oděru a intenzivnímu používání,
- dobře snáší velké zatížení, tzn. že na dlažbu můžete pokládat těžký nábytek nebo jiné prvky vybavení.
Dlaždice - obrovský výběr typů, vzorů a barev
Obklady a dlažba do koupelny, obývacího pokoje, předsíně, na fasádu i na schodiště - typů je mnoho. V případě dlaždic máme k dispozici výrobky s větší a menší odolnosti proti poškození a opotřebení. Je třeba vědět, že dlaždice se vyrábějí nejčastěji z keramiky vypalované při vysoké teplotě. Dlaždice s motivem mozaiky nebo patchworku se používají pro vytvoření zajímavých dekorativních prvků výzdoby, které lze použít jen na fragment zdi nebo podlahy nebo jako praktické úpravy stěn a podlah.
Dlaždice ve stylu patchwork patří dnes mezi velmi oblíbené obklady stěn, ale uplatníte je i jinde. Pamatujte však, že výrazné vzory mohou interiér snadno přeplácat. Proto dlaždice s tímto motivem pokládejte střídmě a použijte je jen k tomu, abyste zdůraznili část zdi nebo jiný prvek v místnosti. Vyberte si malé nebo velkoformátové dlaždice – ty větší získávají na popularitě. U velkoformátových dlaždic často vynechejte spáry, pokud je to možné – bezespárová pokládka totiž působí mimořádně atraktivně. V interiérech se nejčastěji pokládá glazovaný gres, různé druhy terakoty nebo jiné typy gresu. Široká škála barev a zajímavých vzorů, které výrobci nabízejí, vám umožní vytvořit jedinečný interiér. Nejprve si ujasněte, jaký efekt nebo styl chcete docílit, a podle toho dlaždice vyberte.
Nasákavost a mrazuvzdornost keramických obkladů a dlažeb
Obklady a dlažby mají určité vlastnosti a parametry, takže je lze použít ve specifických podmínkách. Různé druhy dlaždic umožňují zařídit interiér zajímavým a atraktivním způsobem. Důležitým parametrem je jejich nasákavost a z toho vyplývající mrazuvzdornost. To znamená množství vody, které se může dostat dovnitř dlaždice. Čím méně vody dokáže dlaždice nasát, tím nižší je její nasákavost, a tím větší odolnost vůči mrazu. Mrazuvzdorné dlaždice se používají na schody a fasádní obklady z vnější strany. Dlaždice určené pro venkovní pokládku musí být mrazuvzdorné, a obvykle se to týká dlažeb, které jsou silnější a pevnější než obklady. Pokud chceme, aby nám venkovní obložení vydrželo, je nutné vždy investovat do mrazuvzdorných dlažeb. Spáry by měly být stejně kvalitní. V tomhle ohledu se nevyplatí šetřit na materiálu, jako je nekvalitní spárovací hmoty a to samé se týká dlaždic. Dlažby s vysokou nasákavostí a ty pouze do interiéru nejsou vhodné pro venkovní pokládku.
Protiskluzové vlastnosti dlaždic
O keramických obkladech se dá napsat mnoho, ale za zmínku stojí uvést fakt, že mají mimo jiné protiskluzové vlastnosti. Protiskluzové dlaždice se obvykle pokládají na podlahu, takže se obvykle jedná o dlažbu. Dlaždice mohou být drážkované, tzn. mít několik drážek na povrchu - tyto typy dlaždic se používají na schody. Protiskluzová univerzální a keramická dlažba, terakota a klinker na podlahy do koupelny a kuchyně mají mírně drsný povrch, který zabraňuje náhodnému uklouznutí. Pokud chcete položit dlažbu v koupelně, kuchyni, na terase nebo na schodiště, vyberte si typ, který má vysokou protiskluznost, díky tomu bude dlažba nejen estetická a vysoce odolná, ale mít také bezpečný povrch.
Široký výběr dlaždic zahrnuje rovněž rektifikované dlaždice, které mají přesně oříznuté hrany a jednotlivé kusy mají stejnou velikost jako zbývající kusy v dané šarži.
Glazované dlaždice
U dlaždic sledujte, jak dobře snesou náročné používání. Když dlažbu položíte na podlahu v koupelně nebo obývacím pokoji, nemusíte tolik řešit třídu otěru. Tento parametr ale nepodceňujte u podlah v místech s častým provozem – například na chodbách nebo ve veřejných prostorech, kde povrchy často poškozuje písek nanesený zvenčí. Nejvyšší odolnost zajistí glazovaný gres a glazované kameninové obklady. Neglazované obklady použijte spíše do méně frekventovaných místností. Obklady na stěny bývají také často neglazované.
NECHTE SE INSPIROVAT!
![]() |
Zahradní sauna – jak ji využít v zimě? |
![]() |
Vinylové panely na stěnu do koupelny |
![]() |
Pokládání panelů symetrické nebo asymetrické |