Jak rozlišit dlažbu od obkladů

18.01.2022

Keramické dlažba jsou nejoblíbenější povrchovou úpravou stěn a podlah. Dlažby a obklady mají pevnou a odolnou strukturu, a zároveň mimořádně estetický vzhled. Díky tomu, že dokážou imitovat jiné materiály (přírodní dřevo, přírodní kámen, beton nebo i barevné tapety), nacházejí uplatnění v nejrůznějších interiérech. Zvláště populární je umístění dlažby a obkladů v koupelnách a kuchyních – hlavně tam materiály, které charakterizuje odolnost proti opotřebení a snadná údržba, nacházejí své uplatnění. Rozlišujeme mezi nimi obklady pro použití v interiéru a dlažby pro použití také v exteriéru. Podívejte se, jak mimo jejich použití, je možné tyto dva typy dlaždic od sebe odlišit.

V tomto článku:

1. Nástěnné keramické obklady – vlastnosti

2. Keramická dlažba – vlastnosti

4. Dlaždice - obrovský výběr typů, vzorů a barev

5. Nasákavost a mrazuvzdornost keramických obkladů a dlažeb

6. Protiskluzové vlastnosti dlaždic

7. Glazované dlaždiceKeramické dlažba- Baumax.cz

 

Nástěnné keramické obklady – vlastnosti

Keramické dlaždice určené pouze k pokládce na stěny jsou obklady. Mezi typy keramických dlaždic jsou o něco méně oblíbené než dlažba, ale i přesto je jejich použití velmi časté. Podívejte se, jaké vlastnosti mají obklady a jak je snadno odlišit od dlažby. K základním vlastnostem obkladů patří:

 • vyšší nasákavost, vlhkost do nich snadněji proniká,
 • vhodné pro pokládku na stěny,
 • lze je používat pouze v interiéru,
 • jsou méně odolné než dlažba
 • také jsou tenčí než dlažby na podlahu
 • zpracování obkladů je jednodušší, vyřezávání otvorů by neměl být problém
 • mohou mít velmi malé rozměry.

 

Keramické dlažba- Baumax.cz

 

Keramická dlažba – vlastnosti

Keramická dlažba je trvanlivý a pevný materiál pro povrchovou úpravu. Dlažba je vhodná tam, kde hrozí snadné poškození povrchu. Proto se často používá tam, kde je vyžadována trvanlivá povrchová úprava, odolná vůči mechanickým vlivům. Dlažba, právě vzhledem k její odolnosti, se dá také použít venku, například na terasy. Samozřejmě dlažby jsou vhodné i do interiéru. Mohlo by vás zajímat, že v případě dlažby, je ji možné použít i v místech s vysokým provozem. Podívejte se na základní kritéria a vlastnosti dlažby:

 • je tvrdá a odolná nejen vůči mechanickému poškození, ale i měnícím se povětrnostním podmínkám a působení chemikálií,
 •  vyznačuje se nízkou nasákavostí a vysokou mrazuvzdorností,
 • lze ji použít uvnitř i vně budov,
 • je odolná proti oděru a intenzivnímu používání,
 • dobře snáší velké zatížení, tzn. že na dlažbu můžete pokládat těžký nábytek nebo jiné prvky vybavení.

 

Keramické dlažba- Baumax.cz

 

Dlaždice - obrovský výběr typů, vzorů a barev

Obklady a dlažba do koupelny, obývacího pokoje, předsíně, na fasádu i na schodiště - typů je mnoho. V případě dlaždic máme k dispozici výrobky s větší a menší odolnosti proti poškození a opotřebení. Je třeba vědět, že dlaždice se vyrábějí nejčastěji z keramiky vypalované při vysoké teplotě. Dlaždice s motivem mozaiky nebo patchworku se používají pro vytvoření zajímavých dekorativních prvků výzdoby, které lze použít jen na fragment zdi nebo podlahy nebo jako praktické úpravy stěn a podlah. Současně dlaždice patchwork jsou velmi populární pro obklady stěn, ale nejen. Ovšem je velmi důležité si uvědomit, že při použití tak výrazných vzorů může dojít k přeplácanému efektu. Proto při v pokládce dlaždic s tímto motivem je nutné zachovat střídmost a použít je jen na to, aby zdůraznit jen fragment zdi nebo jiného prvku v místnosti. Dlaždice mohou mít malé nebo velké formáty – velkoformátové dlaždice jsou stále oblíbenější. Stejně jako vynechávání spáry pokud je to možné. U velkoformátových dlaždic je takový postup běžný a navíc bezespárová pokládka vypadá mimořádně atraktivně. Při pokládce v interierech se často používá glazovaný gres, různé druhy terakoty a gresu. Široká škála barev a zajímavých vzorů, které výrobci používají na obklady a dlažbu, vám pomůže vytvořit jedinečné interiéry. Je třeba si jen rozmyslet, jakého efektu nebo stylu aranžmá chceme docílit, a dle toho volit dlaždice.

 

Obklady- Baumax.cz

 

Nasákavost a mrazuvzdornost keramických obkladů a dlažeb

Obklady a dlažby mají určité vlastnosti a parametry, takže je lze použít ve specifických podmínkách. Různé druhy dlaždic umožňují zařídit interiér zajímavým a atraktivním způsobem. Důležitým parametrem je jejich nasákavost a z toho vyplývající mrazuvzdornost. To znamená množství vody, které se může dostat dovnitř dlaždice. Čím méně vody dokáže dlaždice nasát, tím nižší je její nasákavost, a tím větší odolnost vůči mrazu. Mrazuvzdorné dlaždice se používají na schody a fasádní obklady z vnější strany. Dlaždice určené pro venkovní pokládku musí být mrazuvzdorné, a obvykle se to týká dlažeb, které jsou silnější a pevnější než obklady. Pokud chceme, aby nám venkovní obložení vydrželo, je nutné vždy investovat do mrazuvzdorných dlažeb. Spáry by měly být stejně kvalitní. V tomhle ohledu se nevyplatí šetřit na materiálu, jako je nekvalitní spárovací hmoty a to samé se týká dlaždic. Dlažby s vysokou nasákavostí a ty pouze do interiéru nejsou vhodné pro venkovní pokládku.

Protiskluzové vlastnosti dlaždic

O keramických obkladech se dá napsat mnoho, ale za zmínku stojí uvést fakt, že mají mimo jiné protiskluzové vlastnosti. Protiskluzové dlaždice se obvykle pokládají na podlahu, takže se obvykle jedná o dlažbu. Dlaždice mohou být drážkované, tzn. mít několik drážek na povrchu - tyto typy dlaždic se používají na schody. Protiskluzová univerzální a keramická dlažba, terakota a klinker na podlahy do koupelny a kuchyně mají mírně drsný povrch, který zabraňuje náhodnému uklouznutí. Pokud chcete položit dlažbu v koupelně, kuchyni, na terase nebo na schodiště, vyberte si typ, který má vysokou protiskluznost, díky tomu bude dlažba nejen estetická a vysoce odolná, ale mít také bezpečný povrch.

Široký výběr dlaždic zahrnuje rovněž rektifikované dlaždice, které mají přesně oříznuté hrany a jednotlivé kusy mají stejnou velikost jako zbývající kusy v dané šarži.

 

Keramické dlažba- Baumax.cz

 

Glazované dlaždice

U dlaždic je důležitý fakt, jak dobře snesou náročné používání. Pokud chcete dlažbu použít pro konečnou úpravu podlahy v koupelně nebo v obývacím pokoji, nemusíte se tolik starat o třídu otěru. Tento parametr je však mimořádně důležitý na podlahách v často používaných místnostech - chodbách a veřejných prostorech - kde jsou povrchy, jako jsou podlahy, vystaveny otěru zejména pískem nanášeným zvenčí. Nejvyšší odolnost bude mít glazovaný gres a glazované kameninové obklady. Neglazované obklady se používají do méně intenzivně využívaných místností. Obklady bývají často také neglazované.


NECHTE SE  INSPIROVAT!

Zahradní sauna – jak ji využít v zimě?
Vinylové panely na stěnu do koupelny
Pokládání panelů symetrické nebo asymetrické

 

Zpět