Jaký elegantní panelový plot si vybrat?

21.01.2022

Odděluje prostor, poskytuje soukromí, chrání před vetřelci, ale také zdobí pozemek a výrazně ovlivňuje jeho vizuální vzhled – plot je jedním z nejdůležitějších prvků každé nemovitosti. V současnosti velmi módní panelový plot vděčí za svou oblibu nejen své nezpochybnitelné estetice a vlastnostem, ale do značné míry také snadné montáži. Zjistěte, proč se vyplatí zvolit panelový plot a co zvážit při výběru jeho typu potřebám domácnosti.


V tomto článku:

1. Panelové ploty – z firemních pozemků na soukromé pozemky
2. Charakteristické vlastnosti panelového plotu
3. Typy panelových plotů
4. Jaký typ plotu si vybrat?Ploty- Baumax.cz
 

Panelové ploty – z firemních pozemků na soukromé pozemky

Zdi, ocelová pletiva, ploty - při navrhování prostoru pozemku máme na výběr z mnoha různých druhů oplocení a oddělení pozemků od okolního světa. Jaký plot si vybrat? Donedávna převládal názor, že minimalistické panelové ploty jsou vyhrazeny pouze pro podniky a sportovní zařízení. Dnes se však stále častěji rovněž majitelé soukromých nemovitostí rozhodují pro plotové panely. Díky četným výhodám tohoto řešení si jejich výrobci získávají stále více nových zákazníků.

Moderní panelové ploty jsou estetické a minimalistické. Jejich prvky - nejen plotové dílce, ale také brány atd vyznačující přímou stranu pozemku - se hodí prakticky ke každé zahradní úpravě a ke každému domu. Materiál, ze kterého byly vyrobeny, se vyznačuje mimořádnou odolností a pevností. Odolávají povětrnostním vlivům a mechanickému poškození, nevyžadují pravidelnou údržbu. Nepoškodí se tak rychle jako například plotové pletivo, které navíc lze snadno zničit nebo rozříznout.
Panelové oplocení se také vyznačuje snadnou instalací. Bez ohledu na to, jaký typ si vyberete, dokážete ho úspěšně postavit sami, i v případě, že nemáte odborné znalosti nebo speciální dovednosti.

Ploty- Baumax.cz

Charakteristické vlastnosti panelového plotu

Bez ohledu na to, jaké panelové ploty a brány zvolíte, bude se skládat ze tří částí. A to jsou:
• Sloupky
• Plotové panely
• Podezdívka

V případě montáže plotu svépomocí, bez pomoci odborníka , budete potřebovat mimo jiné: rohové objímky na sloupek, trhací matice a potřebné příslušenství.

Rohové sloupky a všechny ostatní tvoří jakousi základnu - podpěru - pro plotové panely. Jsou vyrobeny z kovu se čtvercovým průřezem, méně často z betonu. Plotový panel zase stejně jako plotové pletivo vyplňuje prostor mezi sloupky. Panel může být vyroben z různých materiálů – nejčastěji je to kov. K dispozici jsou také dřevěné a betonové panely.
Podezdívku tvoří betonové prvky položené přímo na zemi, které vymezují hranice pozemku. Úzké a tenké betonové plotové podezdívky tvoří bariéru pro zvířata, vegetaci, ale i nežádoucí hosty, kteří by se chtěli dostat na náš pozemek.

 

Ploty- Baumax.cz

Typy panelových plotů

Jak jsme již zmínili, existují tři druhy panelového oplocení – kovové, betonové a dřevěné. Každý z nich má trochu jiné vlastnosti a jinou estetiku.
Kovový plot. Extrémně odolný a trvanlivý, odolný vůči povětrnostním vlivům, bezúdržbový. Kovové plotové panely nám dávají široké možnosti uspořádání. Dokonale splývají s vegetací na zahradě. Důležité je, že barvu panelových plotů a vrátek si můžete libovolně vybrat – k dispozici jsou nejen stříbrné a černé panely, ale také zelené, hnědé nebo grafitové panely. Práškové lakování zaručuje trvanlivost a odolnost vůči vnějším faktorům.


Moderní ocelové panelové ploty jsou dostupné jako 3D plotové dílce - 3D panelové ploty a 2D plotové dílce - panelové ploty (rovné) . První typ plotu je jednoduchý, bez reliéf. Druhý naopak obsahuje dekorativní lisovaný reliéf, který navíc zvyšuje jeho pevnost.
V několika variantách jsou dostupné nejen samotné panely, ale také podezdívky. Ty mohou být hladké s rámem, v dekoru pískovce, cihly atd. Důležité je, aby byly ve stejném provedení panelová brána a panelová branka. Získáme tak jednotnou kompozici, díky které bude každá zahradní architektura vypadat skvěle.


Betonový plot. Velmi trvanlivý, zcela odolný proti povětrnostním vlivům, betonové panelové oplocení je řešením pro lidi, kteří si cení soukromí. Nejenže velmi dobře skryje nemovitost před zraky kolemjdoucích, ale také tlumí zvuky vycházející například z rušné ulice. Panelové betonové ploty se snadno udržují v čistotě - stačí je omýt proudem vody např. z tlakové myčky.
Na výběr máme různé druhy betonového oplocení. Konstrukce plotu s otvory působí velmi elegantně, ale s úspěchem lze zvolit také plný plot s geometrickými vzory, dekorem dřevěných prken, kamene atd. Plot může být práškově natřený na libovolnou barvu. Díky tomu lze panelové panely dokonale přizpůsobit fasádě domu nebo designu zahrady.


Plotové panely ze dřeva a betonu. V této variantě jsou podezdívka a panelové sloupy vyrobeny z betonu, zatímco plotové panely - ze dřeva, nejčastěji modřínu. Tyto moderní ploty se vyznačují především estetikou. Zajímavou možností je také regulace rozpětí.
Panelové ploty z dřevěných prvků se hodí do módních a minimalistických aranžmá. Dobře izolují nemovitost, ale nejsou tak odolné a trvanlivé jako jiné typy oplocení. Vyžadují pravidelnou údržbu – impregnaci a nátěr. Bohužel i ty nejlépe zajištěné časem ztrácejí svůj atraktivní vzhled a musí být nahrazeny novými.


Kovové ploty- Baumax.cz

Jaký typ plotu si vybrat?

Moderní panelové ploty jsou poutavé a skvěle plní svou praktickou funkci. Jsou ideální pro soukromé pozemky a nemovitosti. Při zvažování, jaký typ plotu bude vyhovovat vašim potřebám, stanovte si priority. Pokud požadujete nízkou cenu, instalace plotu z kovového pletiva bude zdaleka nejlepší volbou. Pokud vám zaleží na designu - estetický plot ze dřeva a betonu bude tím pravým.
Při rozhodování o instalaci panelového plotu svépomocí pamatujte na vhodnou přípravu. Budete potřebovat mimo jiné příslušenství k plotovým panelům. Mnoho lidí se rozhodne s panely sladit doplňkové prvky, jako jsou poštovní schránky nebo domácí telefony. Komponenty, jako je brána, branka a zbytek konstrukce, jsou dostupné ve stejné produktové řadě.
Pamatujte, že panelový plot je volbou na léta. Proto se při jejim nákupu nevyplatí přehnaně šetřit. Prvotním aspektem by měla být kvalita. Důležitý je také způsob montáže panelů – zvláště když jej chcete instalovat sami. Panelové ploty jsou stále oblíbenější a určitě jen tak nevyjdou z módy. Rozhodně stojí za výběr!


NECHTE SE INSPIROVAT!

Kovové ploty Kompozitní ploty Zahradní zástěny Poštovní schránky


 

 

 

Zpět