Montáž terasových prken - návod na montáž terasových prken krok za krokem

31.05.2022

Terasa je prodlužením našeho domu a v teplých dnech je oblíbeným místem k odpočinku na čerstvém vzduchu. Abyste si ji však mohli naplno užít, měla by být řádně dokončena, a proto je vhodné věnovat zvláštní pozornost podlaze. V současné době se místo gresových dlaždic stále častěji volí terasová prkna a podesty. Jaký typ podlahy zvolit na balkón a terasu? Je možné položit terasová prkna bez pomoci odborné firmy? Poradíme!

Dřevěné prkno použité na stavbu podlahy na terase je hřejivé na dotek a příjemné na pohled. Kromě toho, že dřevěné terasy dodají útulnost a krásně splynou s přírodním prostředím zahrady, vyznačují se vysokou odolností a jsou řešením na léta. Vybírat můžete z masivních prken a kompozitních desek a podest. Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv materiál na terasu, pamatujte, že pouze správná montáž terasových prken a dodržování stavebních předpisů zajistí jejich estetický vzhled, prodlouží životnost a zajistí vám bezpečnost užívání terasy.


V tomto článku:

1. Terasová prkna - dřevěná nebo kompozitní?

2. Pokládka dřevěných prken - jak to udělat správně?

- Příprava podkladu pro terasu

- Pokládání hranolů

- Montáž terasových prken



Terasová prkna - dřevěná nebo kompozitní?

Dřevěné terasy a prkna jsou přírodním a ušlechtilým materiálem, proto je nutné je pravidelně impregnovat pomocí vhodných přípravků, aby na dlouho zachovaly svůj původní vzhled. Dřevo je totiž hygroskopické, takže absorbuje vlhkost a vodu, což může způsobit jeho deformaci a hnilobu. K ochraně dřevěných prken se používá impregnace, jako je lazurovací lak nebo olej na dřevo. Prkno na terasu může být vyrobeno jak z jehličnatého dřeva (borovice, smrk, evropský nebo sibiřský modřín), tak z exotických druhů. Exotické dřevo (například merbau nebo bangkirai) je trvanlivější a odolnější vůči měnícím se povětrnostním podmínkám, má však charakteristickou barvu, která se nemusí líbit každému.

Kompozitní desky a terasové podesty z kompozitu dokonale imitují dřevěná prkna, přičemž na rozdíl od přírodních prken mají jednotnou strukturu, nevyžadují impregnaci, nemají třísky a extrémně snadno se čistí. Časem však dokážou nenávratně změnit barvu a v horkých dnech se velmi nahřívají, takže je potřeba být opatrným, nestoupat na palubky bosou nohou. Kompozitní prkna mají většinou drážkovaný povrch, který má místo hladké struktury drážky umožňující stékání dešťové vody z terasy.

Pokládka dřevěných prken - jak to udělat správně?

Montáž terasy je nejlepší začít za suchého a teplého dne s dostatečným předstihem, aby byla konstrukce terasy hotová ještě před setměním. Před zahájením práce stojí za to připravit všechny potřebné nářadí, materiály, jako je podkladový rošt, vruty a další a také montážní příslušenství. Při pokládce se doporučuje mít alespoň 10% zásobu prken. To se vám osvědčí v případě poškození nějakého prvku. Také je důležité prkna skladovat v původním obalu nebo po vybalení spojit k sobě pásy (v případě, že desky ponecháte volně ležet, mohou se zkroutit).

Příprava podkladu pro terasu

Dřevěná a kompozitní terasová prkna určená pro venkovní použití se upevňují na hranoly. Způsob montáže však závisí na typu podkladu. Terasová prkna lze montovat na betonový podklad nebo na upravenou zem.

První možností je použití betonového potěru pod terasu, který má výhodu v tom, že je hladký, tvrdý a poskytuje konstrukci stabilní oporu. Neumožňuje však volný odtok vody. Aby byl zajištěn její odtok, je proto nutné zajistit odpovídající sklon (1-2 %). Takto připravený podklad je vhodný pro pokládku hranolů.

Druhým nejčastějším způsobem je postavit terasy zcela nebo částečně na zem. Aby půda, zajistila pevný základ pro trámy, je potřeba ji smíchat se štěrkem nebo zalít betonem a pískem (v poměru 1: 3). Pod takto připravený podklad by měla být umístěna netkaná textilie na ochranu před plevelem. Aby byla konstrukce dostatečně stabilní, mezi podkladem a hranoly se navíc používají betonové tvárnice.

Upozornění! I když se rozhodnete pro betonový potěr, nepokládejte hranoly přímo na něj. Nezapomeňte pod hranoly dát podložky z nenasákavého materiálu, například z gumy či jiného voděodolného materiálu. Nebo na ní můžete také použít speciální rošt pro zlepšení ventilace celé konstrukce.

Pokládání hranolů

Pomocí roštu ze stavebních hranolů zajistíte izolaci spodní plochy terasových prken od povrchu terénu. Bez ohledu na to, zda jsou umístěny na betonové desce nebo blocích, musí být trvale přišroubovány k zemi pomocí kotev, rozpěrných hmoždinek, vrutů nebo šroubů z nerezové oceli. Nosníky jsou připevněny paralelně k sobě tak, aby vzdálenost mezi osami každé řady nebyla větší než 45 cm. Správná rozteč hranolů, která do značné míry závisí na průřezu prkna, zaručí podlaze terasy dostatečnou oporu a zabrání deformaci dřevěných prken, i když na ně zahradní nábytek vyvíjí velký tlak. Správný odvod vody je zase zajištěn umístěním trámů rovnoběžně se směrem jejího toku.

Při montáži terasy je velmi důležité vybrat hranoly s hustotou podobnou terasovým prknům, která na ně budou připevněna. Mezi prkny pro terasu by neměly být rozdíly, tak aby měly stejné vlastnosti. Například exotické dřevo se nekombinuje s rodilým dřevem, které se chová jinak vlivem teplotních změn nebo úrovní vlhkosti vzduchu. Také ze stejného důvodu se na terasu nepoužívají kompozitní nosníky spolu s palubky z přírodního dřeva.

Montáž terasových prken

Než začnete montáž, ujistěte se, že nemáte žádné námitky ke vzhledu materiálu - zkontrolujte, zda mezi prkny nejsou výrazné rozdíly ve vzhledu, zdali nejsou poškozená a pocházejí ze stejného zdroje (jinak mohou být mezi terasovými prkny rozdíly v zrnitosti a barvě). Zahájením montáže dřevěných terasových prken akceptujete technický stav výrobku a nebudete jej moci reklamovat.

Terasová prkna se k trámům připevňují šrouby nebo vruty z nerezové oceli, přičemž vždy dodržujte minimální vzdálenost 2 cm od okraje terasového prkna a minimálně 3 cm od čela prkna (zamezí se tak ohýbání dřevěných profilů). Předtím byste však měli předvrtat vrtákem díru o průměru menším, než mají použité šrouby či vruty. Jejich délka by měla být alespoň dvakrát větší než tloušťka desky. Mezi prkny musí být vždy ponechána mezera, aby se z terasy rychleji odpařovala voda.

Vyplatí se vědět, že pokud prkno na terasu vhodně uspořádáte (kolmo nebo rovnoběžně s vchodovými dveřmi) můžete opticky upravit tvar terasy, například „rozšířit“ dlouhou a úzkou terasu, která bude působit symetricky. Prkna musí být vedena vždy kolmo k trámům, proto byste na toto měli myslet ještě před zahájením montáže prken na terasu.

Vzhledem k tendenci dřeva měnit svůj objem vlivem povětrnostních podmínek je třeba na terase mezi prkny dodržet minimální vzdálenost 6 mm. V případě dilatace u stěn by zase mezery neměly být menší než 1 cm.

Po dokončení montáže terasy by měly být povrchy desek očištěny a následně impregnovány dříve zvoleným přípravkem. Pak už jen můžete mít satisfakci z dobře odvedené montáže a užívat si zasloužené relaxace na čerstvém vzduchu.

Jak sami vidíte, montáž prken na terasu není vůbec složitá a zvládnete ji bez pomoci odborné firmy. V případě vhodné montáže hranolů na rošt pomocí vrutů, pokládky prken na ně, a provedení následovné impregnace, konstrukce terasy může vydržet desítky let.

 


 

NECHTE SE INSPIROVAT!


Terasová prkna - jaké vybrat?


Jak ošetřovat dřevěnou terasu?


Co je to kompozit? Kde jej můžete použít?


 

Zpět