Terasová prkna - jaké vybrat?

13.02.2021

 

Vzhled terasy ovlivňuje estetiku a aranžmá každého domu. Aby terasa vypadala opravdu dobře, musí být její povrch obložen vizuálně atraktivním materiálem. Nic nepřidá vaší terase větší kouzlo než terasová prkna. Dřevěný povrch má řadu výhod. Je to skvělý tepelný izolátor. Tento materiál nezamrzá ani se nepřehřívá, takže je příjemný na dotek bez ohledu na počasí. Dřevo se díky své přirozené a teplé barvě snadno přizpůsobuje svému okolí. Bude tedy harmonizovat s jakýmkoliv stylem uspořádání. Jak vybrat ty správná prkna pro obložení terasy? Jaký materiál bude pro terasu nejlepší? Doufáme, že s pomocí našich rad to nebude těžké.

Terasové desky - Baumax.cz

Terasová prkna – typy

Dřevo pro terasová prkna a plošiny musí být co nejhustší a nejtvrdší, díky čemuž bude odolné vůči nepříznivým povětrnostním podmínkám, zejména v zimě. Mělo by být také odolné proti škůdcům, houbám a plísním.

Terasová prkna se děli na dřevěné a kompozitní. První mohou být vyrobeny z exotického dřeva nebo ze dřeva z evropských zemí. Existují také speciálně tepelně upravená dřevěná prkna – tzv. termodřevo.

Dřevěná terasová prkna

Terasová prkna z exotického dřeva

Exotické dřevo je jedním z nejoblíbenějších. Vyznačuje se jedinečnou strukturou a ušlechtilou tmavou barvou. Tento druh dřeva má vysokou hustotu, tvrdost a odolnost vůči měnícím se povětrnostním podmínkám a oděru. Díky obsahu olejových látek je extrémně odolné vůči vodě, plísním, houbám a škůdcům. Terasová prkna z exotického dřeva se jako jediné vyznačují životností stanovenou na přibližně 20 - 25 let. Díky tomu není nutná speciální ochrana. Je však potřeba si pamatovat, že bez použití impregnačních prostředků ztratí exotické dřevo svou přirozenou barvu asi po 2–3 měsících.

Pro terasová prkna z exotických dřevin se nejčastěji používají tyto druhy stromů: cumaru, ipe, tatajuba, massaranduba, kempas a bangkirai.

Terasové desky - Baumax.cz

Terasová deska z evropského dřeva

K výstavbě teras se také používá dřevo z evropských zemí. Je častou volbou pro terasy kvůli své přírodní kráse, atraktivní ceně a snadné dostupnosti. Z hlediska technických parametrů a trvanlivosti je toto dřevo méně kvalitní než exotické. Pokud je však řádně ošetřeno a udržováno, jeho životnost může být výrazně prodloužena. Nejčastěji se používají jehličnaté dřeviny - borovice a smrk. Na terasovou podlahu lze také použít prkna z evropského modřínu. Z listnatých stromů se nejčastěji používá dub. Tyhle druhy dřevin se liší vzhledem a vlastnostmi.

Dubové dřevo překonává všechny ostatní evropské druhy, pokud jde o trvanlivost, pružnost a pevnost. Vyznačuje se krásnou, jasnou barvou.

Borovice je světlé, dost měkké dřevo. Má hodně suků. Vzhledem k nízké odolnosti vůči povětrnostním podmínkám a působení škůdců, hub a plísní je nutné borovicové prkna impregnovat. Díky této ochraně vnějšího povrchu dosahuje jejich životnost až 10 let.

Smrkové dřevo je klasifikované jako měkké. Vyznačuje se světle žlutou barvou. Obsahují značné množství pryskyřice. Má pravidelnou kresbu a rozložení suků. Vyžaduje impregnaci a trvanlivost smrkových prken je stejná jako borovicových.

Modřínová prkna se vyznačují lepšími parametry než předchozí typy dřeva. Jsou pevnější, tvrdší a odolnější vůči škůdcům a houbám. Vyznačují se viditelnou kresbou zrněním a velkým počtem suků. Nevyskytuje se v nich skoro vůbec pryskyřice. Řádné impregnované vydrží zhruba 15 let.

Zajímavou alternativou pro terasovou podlahu jsou prkna ze sibiřského modřínu. Jsou mnohem pevnější, než výše zmíněné druhy a vyznačují se delší životností. Jedná se o dost tvrdé dřevo s jemně oranžovým nebo stříbrnošedým odstínem. Sibiřský modřín má velmi zřetelnou kresbu s malými suky. Řádně impregnované vydrží zhruba 20 let.

Termodřevo 

Termodřevo je tepelně upravené dřevo, které díky tomu je odolnější než exotické a evropské dřevo. Vystavení dřeva vysoké teplotě (150 - 220 stupňů C) ho zpevňuje a snižuje absorpci vody, díky čemu je odolnější vůči změnám vlhkosti, ale také vůči houbám, plísním a škůdcům.

Proces tepelného zpracování zajišťuje, že terasové desky se nesmrští a nebudou se deformovat vlivem vnějších povětrnostních podmínek. Dřevo také mění barvu. Stává se temné a velmi podobné exotickým dřevinám.

Vlivem slunečního světla termodřevo ovšem zešedne a vybledne. Proto je nutné používat tradiční impregnační prostředky a speciální ochranné látky s pigmentovými nebo UV filtry. Nejčastěji se tepelně zpracovávají následující typy dřeva: jasan, buk, dub a borovice. Trvanlivost takto upraveného dřeva bez ochrany se odhaduje na 20 - 25 let.

Terasové desky - Baumax.cz

Kompozitní deska na terasu

Kompozitní terasové desky jsou vyrobeny ze dřevní moučky a plastu, obvykle z polyvinylchloridu (PVC) a polypropylenu (PP). Jsou velmi pevné a odolné vůči povětrnostním podmínkám, škůdcům, houbám a plísním. Nepraskají a nesmrští se a ani se nedoformují. Snadno se čistí a mají dlouhou životnost, 25 až 30 let. Nevyžadují žádnou údržbu. Pokládka kompozitních terasových desek je snadná a rychlá. Kompozitní desky jsou tenčí než dřevěné desky. Navzdory tomu jsou schopné odolat většímu zatížení. Kompozitní desky mají speciální drážky, které jim dodávají protiskluzové vlastnosti.

Jaké zvolit parametry palubních desek

Nejdůležitějším parametrem pro terasové desky je jejich životnost. Měli by být také dostatečně tvrdé, odolné proti oděru, povětrnostním podmínkám, houbám, plísním a škůdcům. Důležitým parametrem je také jejich odolnost proti mechanickému poškození. V tomto ohledu jsou nejlepší kompozitní desky a termodřevo.

Pro dřevěnou terasu jsou nejlepší volbou exotické druhy dřevin. V případě volby klasických dřevin byste měli věnovat pozornost tloušťce prkna, která by měla být od 24 do 30 mm. Výběrem desek vhodné tloušťky bude možné poškozený povrch obrousit. To jim zaručí delší životnost.

Nelze zapomenout na to, že některá terasová prkna potřebují vhodnou impregnaci. Kompozitní desky a termodřevo ji nevyžadují.

Impregnace dřevěných prken je nutná a měla by se provádět pravidelně - alespoň jednou ročně. Kromě nákupu impregnačních prostředků, k montáži budete potřebovat také vhodné nářadí a příslušenství, jejichž široky výběr najdete v obchodě BauMax.

 

Zpět