Jak ošetřovat dřevěnou terasu?

18.02.2021

 

Dřevěná podlaha na terase nebo balkónu vypadá velmi esteticky a je ideální pro milovníky přírody. Snadno se instaluje, je teplá na dotek a vypadá krásně v zeleném prostředí. Jakýkoliv druh dřeva vystaveného měnícím se povětrnostním podmínkám vyžaduje pravidelnou údržbu a její zanedbání může způsobit zbytečné výdaje. Co přesně dává impregnace terasy?

Správně ošetřená dřevěná prkna jsou odolné vůči škodlivým účinkům vody, sněhu, deště a větru. Získávají také lepší pevnost, obtížněji se poškrábou, nepraskají a jsou odolné vůči houbám, plísním a škůdcům. Povrch terasy pokryté impregnací je méně kluzký a má pěkně zvýrazněnou kresbu přírodního dřeva.

Výjimky platí jen pro stejně módní, i když ne tak vizuálně atraktivní kompozitní desky na balkón a terasu, které zahrnují nejen dřevo, ale také plast. Díky jejich struktuře je není třeba nijak zvlášť udržovat, protože vám budou sloužit beze změny vzhledu po mnoho let.

Terasové desky - Baumax.cz

Impregnace dřevěných teras – metody

I když se to na první pohled nezdá, není výběr impregnačního přípravku na dřevěné terasy tak snadný úkol. Na trhu je k dispozici mnoho různých impregnačních prostředků - každý poskytuje jiný konečný výsledek a typ ochrany. Pro správný výběr stojí za to využít znalostí prodejce, který navrhne, který přípravek je pro konkrétní druh dřeva nejvhodnější a zajistí optimální ochranu.

Olejování je nejčastěji používanou metodou ochrany. Olej nanášený na dřevěné povrchy proniká hluboko do struktury dřeva a chrání ho komplexně před vnějšími faktory. Na rozdíl od lakování (doporučuje se spíše pro údržbu parket) netvoří na povrchu silnou vrstvu, která by se mohla v důsledku intenzivního používání  olupovat nebo otřít. Tento typ impregnace navíc nejen chrání terasovou podlahu, ale také zdůrazňuje přirozenou krásu materiálu a zdůrazňuje kresbu dřeva a suky terasových desek.

Olejování také umožňuje změnit barvu dřeva, můžete například ztmavit nebo oteplit jeho barvu. Aby však zachovat stejný vzhled prken před a po jejich údržbě, je nutné použít přípravek určený pro konkrétní druh dřeva. Olejem můžeme ošetřit také dřevěný zahradní nábytek, jako jsou lavičky, lehátka nebo zahradní houpačky. Je ovšem třeba vědět, že jednou naolejované povrchy lze do budoucna impregnovat pouze stejným způsobem.

Terasové desky - Baumax.cz

Impregnace terasových prken krok za krokem. Co je třeba  vědět o impregnaci dřeva?

Při impregnaci dodržujte pokyny výrobce pro nanášení oleje na povrch terasových desek. Připravte si veškeré nářadí a příslušenství potřebné k čištění a broušení prken a vhodný impregnační prostředek. Poté:

Připravte povrch dřevěné terasy

Aby olejování dřevěné terasy bylo rychlejší a snazší, terasu důkladně očistěte od prachu a nečistot. Použijte kartáč namočený v mýdlové vodě nebo povrch jednoduše omyjte vysokotlakovým čističem (jen za předpokladu, že je podlaha  vyrobena z exotického tvrdého dřeva, modřínu nebo dubu. Nezapomeňte odstranit pryskyřici a odmastit prkna benzínem. Počkejte, až dřevo vyschne. Pokud objevíte skvrny, neznepokojujte se- pravděpodobně je budete moci odstranit v dalším kroku - broušení prken pomocí brusného papíru.

Poznámka: Podlahu je potřeba napoprvé olejovat bezprostředně po instalaci. Než začnete brousit surové dřevo, ujistěte se, že v mezerách mezi deskami nejsou žádné hobliny a kousky dřeva. Pokud naopak používáte terasový olej opakovaně, nezapomeňte odstranit předchozí vrstvu přípravku, například pomocí brusky, a postupně zvyšovat zrnitost brusného papíru. V opačném případě impregnace nenasákne do prken a nebude plnit své ochranné funkce.

Zahajte impregnaci dřevěné terasy

Vyberte si den s příznivými povětrnostními podmínkami - nesmí pršet a teplota vzduchu by se měla pohybovat v rozmezí 5-20 stupňů Celsia. Olej opatrně promíchejte, aby pigmenty neklesly ke dnu. Získání jednotné barvy a konzistence impregnačního prostředku ovlivní konečný výsledek - dřevo bude rovnoměrně zbarveno a jeho přirozená struktura zůstane zřetelně viditelná. Míchání opakujte každých několik minut.

Naneste první vrstvu oleje takovým způsobem, že ji natřete podél dřevěných prken. Použijte houbu nebo středně měkký štětec, ideálně takový, který neuvolňuje štětiny. K ošetření těžko přístupných míst bude užitečný malý štěteček. Po 15–20 minutách odstraňte přebytečný přípravek, nejlépe bavlněným hadříkem.

Druhou vrstvu můžete nanést nejdříve po 6 hodinách. Dvojitá impregnace není nutná, ale rozhodně to neuškodí. Vše záleží na tom, jaký máte druh dřeva a jaká jsou doporučení výrobce pro konkrétní přípravek. Nezapomeňte naolejovat nejen vodorovné desky, ale také montážní příslušenství, například krycí lišty. Po dvou dnech si můžete být jisti, že se olej úplně vstřebal, a že dřevěné prkno je řádně ošetřené.

Jak se starat o dřevěnou terasu?

Ačkoli se různé druhy dřeva liší z hlediska trvanlivosti a odolnosti proti vlhkosti, o dřevěné výrobky používané venku by se mělo řádně starat, má-li vypadat dobře po mnoho let.

Impregnace dřevěné terasy chrání její povrch, prodlužuje životnost prken a zdůrazňuje jejich estetickou hodnotu. Péče není vůbec složitá. Stačí ji provádět cyklicky a pamatovat na několik jednoduchých pravidel.

Dřevěná terasová prkna by měly být impregnovány ihned po instalaci a nejméně jednou ročně, před podzimní a zimní sezónou. Pokud terasa je pokryta měkkým druhem dřeva jako je smrk, tak oproti terasám vyrobených z tvrdšího druhu dřeva jako dub nebo modřin, doporučujeme olejování opakovat na jaře - bude to dodatečná ochrana terasy.

Je také velmi důležité pravidelně kontrolovat stav terasových dřevěných prken. Jakékoliv zabarvení, šedý povlak, oloupaný lak a jiná poškození ochranného povlaku by měly být opraveny co nejdříve - jinak bude jediným řešením nákladná výměna fragmentu terasy.


 

 

Zpět