Módní fasádní obklady – rady pro provedení

27.06.2019

Kabřincové obklady

Jejich vysoká trvanlivost, atraktivní vzhled a odolnost proti nepříznivým povětrnostním podmínkám je činí často doporučovanými fasádními obklady. Tyto faktory také znamenají, že se používají k dokončení povrchů, jako jsou terasy, schody, ohrady a balkóny. Kabřince jsou vyráběny v různých barvách a formách, takže si můžete snadno vybrat podle svých představ a stylu domu. Stejně jako betonové obklady se snadno čistí. Kromě toho časem nemění barvu ani svůj tvar.

Betonové obklady
Patří k nejčastěji používaným vnějším fasádním obkladům a nikdy nevycházejí z módy. Vzhledem připomínají kamenné obklady. Jejich popularita souvisí s trvanlivostí barev a odolností proti poškrábání. Výhodou jejich použití je také snadné udržování čistoty a nízká cena.

Obklady z pružných pryskyřic

Je pravda, že u nás zatím nejsou příliš populární, ale stojí za to se podívat na jejich estetickou hodnotu a spolehlivost. Jsou vyrobeny ze syntetických pryskyřic a navíc jsou vyztuženy skleněnými vlákny, což se promítá na jejich životnost a neporušený stav. Tento typ obkladů se snadno udržuje, protože je bezúdržbový a snadno se pokládá na různé povrchy.

Kamenné obklady

Tento typ fasádních obkladů je v současné době velmi oblíbený díky vkusnému vzhledu a širokému výběru. Estetika kombinovaná s funkčností způsobují, že jsou s oblibou používany k montáži doma, například v obývacím pokoji nebo v chodbě. Díky univerzálnímu stylu jsou využívany jako povrch pro klasické domy i pro ty moderní. Fasádní kámen se vyznačuje množstvím vzorů a barev, které přitahují oči kolemjdoucích a vzbuzují jejich žárlivost.

Silikátové obklady

Dodávají se ve dvou verzích:

  • obarvené výrobcem,
  • pokryté barvami speciálně určenými pro fasády.

Toto druhé řešení je obzvláště atraktivní pro ty, kdo chtějí sami provádět domácí „revoluci“ a mají přesné představy ohledně vzhledu fasády. Vlastnoruční malování však může mít určité nevýhody, ke kterým patří menší odolnost vůči poškrábání a poškození. Silikátové obklady však mají oproti ostatním výhodu, že se velmi snadno pokládají - nevyžadují předchozí přípravu základu ani kotvení.

Pokud ne obklady, tak co?

Pro lidi odvážné a nebojící se využívat výhod moderních technologií jsou určeny více inovativní nápady. Jedním z nich je bezesporu použití speciální fasádní tapety, která překoná nudu a učiní budovu jedinečnou. Můžete nimi pokrýt všechny stěny domu nebo jen některé, například ze strany ulice. Jsou navrženy tak, aby byly odolné vůči větru, mrazu nebo dešti. Jednoduchá montáž umožňuje rychle a bez jakýchkoliv překážek obnovit vnější vzhled Vašeho objektu. Mezi módní řešení patří i ty, které zapadají do ekologicky šetrných trendů. Co to znamená v praxi? Zelené popínavé rostliny na fasádě. Mezi tradiční metody dokončování fasády patří dřevo, ale dnes je chceme obdivovat na fasádě v obnovené formě. Příkladem je dřevo v sytých barvách, skvělým příkladem jsou domy stavěné ve Skandinávii. Stěny mohou být také pokryty dřevěným šindelem, který je v přirozené formě spojován spíše se střechou domu.

Zpět