Koupelnové obklady v podkroví – jaké vybrat?

19.05.2023

Podkroví je klimatickým místem každého domu, které lze uspořádat jako nejzajímavější místnost v celém domě. Řídí se však svými zákony, které - ikdyž nechceme - musíme dodržovat. Všechno díky všudypřítomným šikminám. Vzhledem k malým rozměrům potřebného prostoru je podkroví často využíváno pro koupelnu. I když je to velká výzva, stojí za to to zkusit. Proč? Koupelna zařízená v takovém místě získá jedinečnou atmosféru. Nejdříve ji však musíte vhodně zařídit. Jak to udělat, když šikminy a špatně využitelný prostor ztěžuje uspořádání jak obkladů na stěnách, tak i vybavení místnosti? Seznamte se s našimi radami a zjistěte, které obklady jsou nejlepší pro vaši vytouženou koupelnu v podkroví.

Koupelnové obklady v podkroví – jaké vybrat?


V tomto článku:

1. Koupelnové obklady v podkroví - na stěnách i na podlaze

2. Barva koupelnových obkladů v podkroví je důležitá

3. Do koupelny v podkroví - pouze obklady hexagonální!

4. Závěr: jaké obklady do koupelny v podkroví?Koupelnové obklady v podkroví - na stěnách i na podlaze

Každá koupelna - bez ohledu na to, ve kterém patře - má podlahu a stěny. Obě plochy vyžadují povrchovou úpravu. Vzhledem k určení této místnosti nejlepším řešením je keramika. Obklady do koupelny jsou odolné proti vlhkosti a snadno se udržují v čistotě. Proto se používají jak na podlahách, tak na stěnách. Je-li koupelna postříkána vodou, stačí otřít povrch a není třeba si dělat starosti se změnou barvy nebo deformací materiálu. Takové vlastnosti nemá ani dřevo ani tapety.

Do koupelny v podkroví se nejlépe hodí keramický obklad. Aspoň, pokud mluvíme o zdech. Tento materiál se vyznačuje elegantním vzhledem, a je k dispozici v lesklé i matné variantě. Na podlahy však není vhodný - má příliš malou trvanlivost. V tomto případě je lepší použít terakotu, kabřinec nebo gres. Nicméně stojí za to dbát na to, aby tyto materiály se vyznačovaly vysokou trvanlivostí a odolností proti vodě a zároveň aby dobře vypadaly. Vzhledem k tomu, že na trhu najdete různé varianty obkladů z těchto materiálů, musíte zjistit, které z nich budou nejlépe vyhovovat  místnosti, jakou je koupelna.

Barva koupelnových obkladů v podkroví je důležitá

V podkrovní koupelně je asi barva dlaždic důležitější než v jakékoli jiné koupelně. Proč? Kvůli omezenému prostoru. Již dlouhou dobu je známo, že světlé barvy poskytují dojem optického zvětšení. Bezdůvodně se neříká, že černá zeštíhluje. Právě proto v podkrovní koupelně použijte obklady ve světlých barvách. Vhodná je klasická bílá, ale také odstíny ecru.

Nebojte se - nemusíte obložit celé stěny jednou barvou. Můžete kombinovat různé odstíny jemné šedé, čímž získáte zajímavý efekt. Pokud se však rozhodnete pro takové chladné barvy, ujistěte se, že do interiéru padá dostatek slunečního světla. Důležité bude také uspořádání večerního osvětlení. Nedovolte, aby se útulné podkroví stalo drsným a smutným.

V podkrovní koupelně můžete také úspěšně aplikovat efekt kontrastu. I když může být poněkud obtížné toho dosáhnout na podlaze, mělo by to přinést zajímavé výsledky na stěnách. Proč? Veškerý koupelnový nábytek v podkroví musí být spíše stojící, ne závěsný - to je samozřejmě kvůli úkosům. Proto bude podlaha spíše zastavěná koupelnovými skříňkami, zatímco stěny bude třeba vhodně uspořádat. Často k nim nebudete schopni umístit sprchový kout. Nezbytnou volbou bude buď volně stojící model - umístěný například do středu místnosti - nebo prostě vana. Stěny zůstanou zcela volné - takže máte dostatečný prostor se projevit. Kontrasty, jako je elegantní černá a bílá, jsou jednou z možností. Jaké jsou další?

Do koupelny v podkroví - pouze obklady hexagonální!

Stále populární trend "voštin" je ideální pro koupelnu v podkroví. Jak jsme se již zmínili, díky šikminám můžete stěny uspořádat podle svých představ. A právě hexagonální koupelnové obklady poskytují největší možností uspořádání. Na jedné straně umožňují plynulé míchání barev, a to i v rámci jednoho šestiúhelníku (v nabídce jsou i poloviny šestiúhelníků, lichoběžníky a kosočtverce). Na straně druhé, díky svým netypickým tvarům, mohou koupelnové obklady tohoto typu vytvořit zajímavé vzory na stěnách. Umožňují nepravidelné uspořádání, s jednotlivými destičkami „odtrženými“ od ostatních. Útulné podkroví se může stát ještě atraktivnějším interiérem, pokud si vyberete právě hexagonové koupelnové obklady.

Do koupelny v podkroví - pouze obklady hexagonální!

Závěr: jaké obklady do koupelny v podkroví?

Závěrem lze konstatovat, že i když podkroví vyžadují speciální řešení, výběr obkladů se příliš neliší od uspořádání koupelen umístěných v ostatních patrech domu. Nejdůležitějšími parametry jsou stále funkční vlastnosti, jako je pevnost obkladů a jejich odolnost proti vlhkosti. Je však velmi důležité pamatovat na vhodné využití stěn, stejně jako použití světlých barev. Vše, co potřebujete k návrhu koupelny v podkroví, najdete v obchodě BauMax.


NECHTE SE INSPIROVAT!


Jak použít a uspořádat hexagenové dlaždice v koupelně?


Koupelna v orientálním stylu


Typy koupelnových obkladů. Které z nich se těší největší popularitě?


 

Zpět