Jak zařídit malou kuchyň?

10.08.2021


Pokud jste majitelem malé kuchyně v panelovém domě, určitě nemáte dostatek místa pro uložení hrnců, talířů, sklenic a šálků. Neexistuje místo pro velký rodinný stůl, kde by si každý mohl pohodlně sednout a stolovat se společně. Bohužel takovou realitu sdílí mnoho z nás. Jak se vypořádat s uspořádáním malé kuchyně? Jak prakticky a elegantně zařídit malou kuchyň v panelovém domě? Jak si vybrat kuchyňský nábytek s horní skřínky, jak plánovat interiér místnosti, jak uspořádat domácí spotřebiče? Poradíme!
 

Kuchyňské linky- Baumax.cz


V tomto článku:

1. Modulární nábytek v malé místnosti

2. Sada nábytku ke zdi

3. Rozkládací stůl - způsob, jak uspořádat malou kuchyň v panelovém domě

4. Malá kuchyň v panelovém domě - umění kompromisu

5. Nábytek v malé kuchyni – na co je třeba pamatovat?

6. Malá kuchyň - chytré úložné systémy

7. Uspořádání kuchyně v panelovém domě - pohodlná kuchyňská linka - pracovní trojúhelník
 Modulární nábytek v malé místnosti


Malý prostor vyžaduje mimořádná řešení, chytré triky a osvědčené nápady. Nejdůležitějším prvkem uspořádání každé kuchyně je kuchyňský nábytek. Pokud chcete funkčně zařídit malou kuchyň v bytovém domě, vyberte si sadu kuchyňského nábytku nebo modulární nábytek (Modulové kuchyně Mercado), které nabízejí úžasné možnosti sestavování a kombinace. Díky jednotlivým prvkům modulární kuchyně můžete využít každý centimetr kuchyně a přizpůsobit její vzhled svým potřebám. Zajímá vás, co je modulární kuchyně? Jak název napovídá, kuchyně vyrobená z modulů nebo jinými slovy jednotlivých prvků byla vybrána a uspořádána tak, aby co nejlépe zaplnila konkrétní kuchyňský prostor a splnila očekávání jeho majitele. Moduly zahrnují: stojící a závěsné kuchyňské skříňky různých velikostí, kuchyňské sloupky, skříňky pod dřez, skříňky na troubu nebo sporák, vestavěné skříňky ve tvaru ostrůvku, regály a police a také pracovní desky.
Největší výhodou modulárního nábytku je možnost si svobodně vybírat, kombinovat a sestavovat. Je to vlastně zcela na vás, které prvky si vyberete a jak uspořádáte svou malou kuchyň v panelovém domě. Je třeba zdůraznit, že výběr skříněk v modulárních sestavách je opravdu velký. Umožní vám zařídit i ten nejběžnější a nejmenší interiér. Je to naše číslo jedna pro uspořádání malé kuchyně.


Sada nábytku ke zdi


Druhou možností, která umožňuje funkční uspořádání malé kuchyně v panelovém domě, jsou malé sady kuchyňského nábytku. Sada je kombinací několika stojících a závěsných skříněk, které jsou spojeny v přímé linii a dávají jednoduchou kuchyňskou zástavbu.  
V hobby marketech a obchodech s nábytkem můžete často vidět malý, kompaktní kuchyňský nábytek, dokonalý pro uspořádání malého prostoru. Část z nich jsou hotové sady kuchyňského nábytku. Co jsou to sady nábytku? Není to nic jiného než hotová sestava, skládající se ze stojících a závěsných prvků, která vám umožní uspořádat malou kuchyň nebo kuchyňský kout. Sady obsahují: skříňky pod dřez a na sporák, klasické stojící kuchyňské skříňky, závěsné kuchyňské skříňky, sloupky a někdy i police.

 

ODBORNÍK RADÍ
Světlé barvy opticky zvětšují malé místnosti. Volba světlého nábytku do malé kuchyně bude trefou do černého!


Rozkládací stůl - způsob, jak uspořádat malou kuchyň v panelovém domě


Stůl je kus nábytku, bez kterého je těžké si představit pohodlné používání kuchyně, zejména v bytech bez samostatné jídelny. Jaký by měl být malý kuchyňský stůl? Především praktický a chytře navržený. Výrobci, aby splnili očekávání majitelů malých kuchyní, vytvořili celou řadu rozkládacích stolů. Rozkládací kus nábytku znamená pohodlí a funkčnost v jednom. Funguje dobře všude tam, kde je kuchyně tak malá, že do ní není možné umístit stůl v plné velikosti, a kde potřebujete několik míst u stolu. Během dne a při přípravě jídla může stůl zůstat složený a umožnit snadný přístup k dalšímu nábytku v interiéru. Během jídla je však možné jej rozložit a poskytnout každému z členů domácnosti svobodné a pohodlné místo.
Máte obavy, že nenajdete perfektní barvu nebo vzor. Hlavu vzhůru. Výběr je opravdu obrovský. Můžete volit mezi kulatými, čtvercovými, obdélníkovými a oválnými modely. Kuchyňské stoly (
Jídelní stoly) lze navíc pomocí bočního křídla rozložit nebo sklopit. Počet a rozmanitost tvarů vás mohou překvapit. Stojí za to dodat, že kuchyňské stoly mají opravdu různé velikosti. Může se ukázat, že najdete ten, který je šitý na míru vaší kuchyni. Stojí za to hledat, sledovat a ptát se. Malá kuchyň v bytovém domě nemusí být problémem a její funkční zařízení vůbec nemusí vest k neúspěchu.

Malá kuchyň v panelovém domě - umění kompromisu

Jak zařídit malou kuchyň? Na malý prostor se bohužel nevejde všechno, a to se ani neoplatí dělat, protože můžete „potlačit“ interiér. Při uspořádání malé kuchyně v panelovém domě musíte být schopni dělat kompromisy. Zde je několik osvědčených pravidel, která vám pomohou najít na malém prostoru další prostor. Vzdejte se dvoukomorového dřezu ve prospěch jednokomorového dřezu. Takový postup uvolní místo na pracovní desce a získáte více prostoru na práci. Vyměňte varnou desku se čtyřmi hořáky za desku se dvěma, což je velmi praktické řešení, zejména pro ty, kteří vaří jen příležitostně nebo mají malou rodinu. Menší varná deska znamená více místa na pracovní desce! Udržujte pořádek na pracovní desce, po uvaření ukliďte všechny hrnce, talíře a příslušenství do skřínek a polic. Díky uspořádané pracovní desce bude kuchyně vypadat větší, než ve skutečnosti je. Pamatujte! Moderní malé kuchyně v panelovém domě nemají rády chaos. Nepokládejte vše na pracovní desku - věci, které nepoužíváte denně, schovávejte do skříněk, vybavte kuchyň malými závěsnými policemi na koření a na stěny namontujte závěsné tyče a zavěste na ně kuchyňské doplňky. Bylinky a okrasné rostliny mohou zůstat, pokud je zavěsíte na zeď. V malé kuchyni záleží na každém centimetru prostoru. Vzdejte se všeho, co nepotřebujete, udržujte dekorace na absolutním minimu. Pamatujte – že někdy méně znamená více!

Nábytek v malé kuchyni – na co je třeba pamatovat?


Zajímá vás, jak zařídit malou kuchyň v panelovém domě a co stojí za za to vzít v úvahu? Klíčová slova jsou - dobrá organizace a dobře promyšlený plán. Do malé kuchyně se vejde jen pár věcí, takže je nutné si jejich výběr pečlivě promyslet. Praktickým řešením budou sady kuchyňského nábytku obsahující uzamykatelné skříňky, které skryjí některé předměty, které nebudete denně používat. Pokud nemáte pocit, že si návrh kuchyně můžete udělat sami, můžete využít pomoci odborníka nebo program interiérového designu - například: ten, který je k dispozici na webových stránkách BauMax v kategorii 3D vizualice online.
Věděli jste, že stěny v kuchyni mají velký potenciál, který stojí za to využít? Ne vždy je oceňujeme a ne vždy je dostatečně využíváme. Praktickým a zároveň estetickým řešením je jejich použití pro zavěšení skříněk. A největší výhoda takového uspořádání – je nepochybně získaný další prostor pro uložení vybavení, kuchyňských doplňků nebo zásoby potravin. Zástavby mohou být jednoduché ve tvaru písmene „I“ nebo mírně rozšířené ve tvaru písmene „L“. Můžete si vybrat, že budete mít zavěšené skříňky až ke stropu, čímž získáte spoustu úložného prostoru, zejména pro ty předměty, které používáte jen občas.
Použijte různé chytré úložné systémy, jako jsou výsuvné cargo koše, extra police a věšáky. Naplánujte co nejvíce zásuvek do spodní části skříněk - tímto způsobem zvýšíte jejich kapacitu a usnadníte přístup k uloženým tam věcem. Takové uspořádání je zaručeným způsobem pro zařízení malé kuchyně a - co víc – profesionálním způsobem.

Malá kuchyň - chytré úložné systémy


Malá kuchyň musí pojmout mnoho malých věcí a maličkostí, které nám slouží při každodenní práci v kuchyni. Jak zacházet s jejich uskladněním? Použijte chytré patenty, jako jsou závěsné tyče, lišty s háčky, závěsné sety, kuchyňské držáky, háky, magnetické pásy.
Tyto chytré prvky vybavení vám umožní esteticky uskladnit a uspořádat drobné předměty, které nechybí v každé kuchyni. Pokud máte malou kuchyň v panelovém domě, určitě je využijte a zjistíte, že to opravdu stojí za to.


Uspořádání malé kuchyně s obývacím pokojem - jak co nejlépe využít interiér

Malá kuchyň s obývacím pokojem v panelovém domě, kuchyň s kuchyňským koutem nebo kuchyň otevřená do obývacího pokoje - je na jedné straně praktickým řešením a na druhé straně docela náročným řešením. Jak vytvořit prostor, který potěší oko a zároveň vám umožní pohodlně připravovat jídlo? Jaký design zvolit, aby obě zóny vytvořily jednu souvislou místnost? Kuchyňský kout je často ještě víc omezený prostor než ta nejmenší kuchyně. Moderní interiéry zároveň stále častěji nabízejí takové kombinované interiéry.
Uspořádání malé kuchyně v panelovém domě v podobě kuchyňky, nejprve vyžaduje rozhodnutí: zaměřujeme se na otevřenější uspořádání nebo se rozhodneme oddělit kuchyňský prostor? Volba typu uspořádání závisí na našich individuálních potřebách a očekáváních. Nejčastěji jsou však výstavby v podobě kuchyňky v panelových domech nějakým způsobem odděleny. K tomuto účelu nejlíp slouží funkční, efektivní a pohodlné pracovní desky. Poskytují prostor nejen pro přípravu jídel, ale také pro jejich konzumaci. Ale co když uspořádání malé kuchyně v panelovém domě předpokládá výraznější oddělení od obývacího pokoje? Dobrým nápadem může být dekorativní panel, funkční skříň, regál nebo dokonce tenká sádrokartonová stěna, otevřená na jedné nebo dvou stranách.

Uspořádání kuchyně v panelovém domě - pohodlná kuchyňská linka - pracovní trojúhelník


Uspořádání malé kuchyně v panelovém domě je především o správném vydělení prostoru pro práci, přípravu jídel a vaření. Pojďme tedy promyslet a naplánovat pohodlnou kuchyňskou linku - s přihlédnutím k pracovnímu trojúhelníku. V malé místnosti, jako je kuchyň v panelovém domě, je obtížné získat jednotnou dostatečně dlouhou pracovní desku. Alternativou může být uspořádání skříněk v rohu kuchyně ve tvaru písmene L nebo U. Jak navrhnout malou kuchyň v panelovém domě, abyste získali pohodlnou kuchyňskou linku? Stojí za to použít zajímavá řešení, jako je skříňka pod dřez v rohu. Může být užitečné držet se nadčasových pravidel, jako je umístění chladničky blízko dveří jako první položky v řadě.
Uspořádání kuchyně v panelovém domě vyžaduje neobvyklá a nevšední řešení. Můžete se vzdát části horních skříněk a ponechat jen dolní. Prostor pod oknem funguje dobře jako místo pro dřezy nebo dlouhou pracovní desku. Bez ohledu na to, které řešení nakonec zvolíte, nezapomeňte použít princip. tzv. pracovního trojúhelníku.

 


INSPIRUJTE SE !!! 

Nábytek do kuchyně Vita Nábytek do kuchyně Platinium Bílý Nábytek do kuchyně Clara Nábytek do kuchyně Platinium Red Rose

 

Zpět