Jak upevnit houpací síť na strom? Několik tipů pro správnou montáž

09.04.2021

 

Montáž houpací sítě na zahradě nebo na balkóně není složitý úkol, ale měli byste se na něho náležitě připravit - jinak by relaxace na čerstvém vzduchu mohla skončit bolestivým pádem nebo dokonce úrazem.

Abyste mohli bezpečně relaxovat v houpací síti, už při výběru popřemýšlejte, kde a jak ji zavěsit. Nejlepší bude poradit se prodejcem, který vám řekne, zda vybraný model splní vaše očekávání, a doporučí vhodné příslušenství.

Houpací sítě - Baumax.cz

Najděte typ houpací sítě, který vám vyhovuje nejlépe 

 

V současné době je na trhu k dispozici mnoho druhů houpacích sítí, takže o výrobky tohoto typu rozhodně není nouze. Máme na výběr síťované a látkové modely, tradiční a s příčky, určené pro jednoho nebo více uživatelů. Vše záleží na naších preferencích.

Houpací sítě ze síťoviny, i když jsou o něco méně pohodlné než ty látkové, jsou odolnější, protože je na nich rovnoměrně rozložena hmotnost těla, což snižuje riziko opotřebení provázku. Je mnohem snazší lehnout si na houpačku s příčníky, které však nechrání před pádem, takže tradiční houpací sít, která se přizpůsobí tvaru těla, bude lepší pro podřimování. Pokud máte na zahradě hodně místa a plánujete houpací síť používat ve dvou, pak vám to umožní širší modely s příčníky. Pro velkou rodinu stojí za to místo jedné houpací sítě zvolit si několik menších brazilských křesel vybavených zahradními polštáři. Závěsné zahradní křesla zabírají mnohem méně místa než houpací sítě a přestože nejsou příliš pohodlné na spaní, poskytují komfort při čtení knihy nebo pití kávy na balkóně.

Při výběru houpací sítě nebo závěsného křesla se řiďte nejen pohodlím jejího používání, ale také kvalitou zpracování. Typ materiálu použitého k výrobě sedáku je obzvláště důležitý - měl by být pevný, odolný vůči mechanickému poškození a škodlivým vlivům povětrnostních podmínek, zejména deště. Bavlna, i když je přírodní a estetická, špatně snáší vlhkost, takže je vhodnější pro použití v interiéru než venku. Pro zahradu se doporučují houpací sítě s umělých látek, jako je rychle schnoucí polypropylen, voděodolný nylon nebo o něco dražší, ale extrémně pevný durasol.

Houpací sítě - Baumax.cz

Jak správně nainstalovat houpací síť?

 

Za prvé, žádný spěch. Než začnete instalovat houpací síť, proveďte všechna nezbytná měření. Houpací síť nesmí viset příliš nízko, ale ještě důležitější je dodržet vzdálenost mezi zdmi nebo stromy. Po přečtení doporučení výrobce označte si výšku, ve které by měly být umístěny závěsné body, a připevněte k nim lana. Pro montáž houpací sítě používejte pouze příslušenství k tomu určené.

To je vše na úvod. Níže naleznete podrobnější tipy, jak bezpečně zavěsit houpací síť na zahradě, aby sloužila mnoha let.

 

Najděte vhodné místo

 

Hodně lidí si nejdříve pořídí houpací síť a teprve potom uvažuje, kam ji pověsit. Mnohem lepší je to udělat naopak – najít optimální místo a teprve poté si koupit houpací síť správné délky.

Než zamíříte do obchodu, podívejte se na prostor na zahradě a popřemýšlejte, jakou by funkci  měla houpací síť plnit. Dáváte přednost zdřímnutí ve stínu, opalování na plném slunci nebo odpočinku v relaxační zóně doplněné o zahradní nábytek a další prvky, jako je zahradní gril? Podle svých očekávání vyberte si dle svých potřeb - klidné místo na zahradě nebo to hned vedle terasy.

Ujistěte se, že cílové stromy rostou ve vhodné vzdáleností od sebe. Houpací síť s příčníky je obvykle 3–4 metry dlouhá a mezi závěsnými body by měla být dodržena alespoň tato vzdálenost. V případě standardní houpací sítě bez příčníků může být o něco kratší (asi 10% její délky).

Houpací sítě - Baumax.cz

Použijte stabilní podpěru

 

Na zahradě je nejsnáze zavěsit houpací síť mezi dvěma stromy, ovšem ty musí být zdravé a mít dostatečně silný kmen. V ideálním případě je vzdálenost mezi nimi asi o metr větší než délka houpací sítě, což vám umožnuje v případě potřeby upravit úhel zavěšení. Někteří výrobci nám usnadňují život a uvádějí v montážním návodu minimální vzdálenost mezi upevňovacími body.

Pokud jste nenašli dva vhodné stromy rostoucí vedle sebe, můžete vyzkoušet různá jiná řešení. Například můžete použít dřevěný konstrukční nosník, ale musíte ho pevně ukotvit do země do výšky minimálně 100 cm a ukotvit pomocí betonu nebo speciálních kotev do země. Užitečný může být také kovový nebo dřevěný rám nebo stojan, který můžete kdykoli přesunout nebo schovat pod střechu. Zajímavou alternativou pro houpací sítě (která nevyžaduje připevnění na stromy nebo stěny) jsou také zahradní houpačky a zahradní lehátka.

 

Bezpečné zavěšení houpací síť k vybraným bodům

 

Podle toho, jakým způsobem chcete houpací síť upevnit, potřebujete správně zvolené příslušenství a nářadí. Pokud budete připevňovat lana ke zdi, obstarejte si speciální šrouby do betonu nebo cihel a hmoždinky, vyvrtejte otvory vhodného průměru a hloubky. Nelze připevňovat houpací sítě mezi stěny ze sádrokartonu!

Při zavěšení houpací sítě mezi stromy je situace jiná. Vše co musíte udělat, je omotat lana kolem kmenů stromu s pomocí speciální podložky, která zabraní opadávání kůry. Je důležité ponechat mezi upevňovacími body a houpací sítí lano, které umožní napnout látku houpací sítě, která se v důsledku používání může opustit k zemi až o 15%.

 

Zavěste houpací síť ve správné výšce

 

Jednoduše řečeno, houpací sít s příčníky montujeme nejméně 150 cm nad zemí, zatímco standardní síťovanou houpací sít je potřeba zavěsit nejméně o půl metru výše, protože je mnohem pružnější a ohýbá se pod vlivem tělesné hmotnosti.

Stojí však za to přesně vypočítat doporučenou výšku:

Houpací síť bez příčníků, zavěste na polovinu vzdálenosti mezi upevňovacími prvky (úhel zavěšení houpací sítě by měl být přibližně 30 stupňů). Houpací sítě s příčníky je potřeba montovat ve výšce ne dvakrát, ale čtyřikrát nižší, což vytváří menší úhel zavěšení (kolem 15-20 stupňů). Důležité - když si lehneme na houpací síť, vzdálenost od země by měla být alespoň 30 centimetrů.

Houpací sítě jsou stejně jako zahradní bazény a zahradní trampolíny skvělým způsobem, jak si odpočinout a zrelaxovat na zahradě. Aby však mohli řádně plnit svoji roli, musí být správně instalované a udržované. Nelze zapomenout, že i ty nejkvalitnější zahradní doplňky nám mohou poskytnout více starostí než radostí, pokud se nepostaráme o jejich správnou instalaci a následovně i údržbu.

Zpět