Jak si vybrat pracovní desku do kuchyňských skříněk

13.09.2021

Pokud plánujete rekonstrukci kuchyně nebo zařízení nově zakoupeného bytu, určitě budete muset řešit otázky týkající se výběru materiálů, tkanin nebo barev nábytku. V případě, že využijete služeb bytového designera mnoho rozhodnutí bude jednodušší, protože odborník vám může poradit s funkčním rozmístěním   a barevnou kombinací nábytku. Ne každý však využije služeb profesionalů a rozhodnutí, jako je vzhled kuchyňského nábytku, je pak  skutečnou výzvou.
 


V tomto článku:

1. Proč je tolik důležité správně vybrat pracovní desku pro kuchyňský nábytek?
2. Typy kuchyňských pracovních desek
3. Jak vybrat barvu pracovní desky pro kuchyňský nábytek?
4. Druhy a barvy pracovních desek – tipy 

Modulové kuchyně Mercado-Baumax.cz


Proč je tolik důležité správně výbrat pracovní desku pro kuchyňský nábytek?

Určitě se mnoho lidí bude divít, proč je výběr vhodné  barvy a materiálu pracovní desky tak důležitý. Kuchyně je typ místnosti, kde trávíte hodně času. A co víc - stále častěji návrhy bytů nabízí otevřené kuchyně do obyvacího pokoje, což znamená, že v této místnosti stráví spoustu času nejen členové domácnosti - ale také přátelé a návštěvy. Špatně vybrané pracovní desky mohou výrazně ovlivnit estetiku celeho interiéru. Pokud máte například bílý kuchyňský nábytek, neměli byste vybírat pracovní desky ve stejné barvě, protože nedostatek jiných barevných akcentů udělá místnost vizuálně příliš studenou a samotný styl interiéru bude nudný a neatraktivní. To jaké sady kuchyňského nábytku máte a jaká kuchyňská čela jste si pořídili, mají největší vliv na následnou volbu barvy a struktury kuchyňské pracovní desky. Nejdůležitější je vědět, jaká řešení jsou na trhu k dispozici a jaká spojení mezi sebou nejlépe fungují. Níže uvádíme, jaké kombinace si Češi vybírají nejčastěji a proč jsou zrovna tyhle tolik populární.


Typy kuchyňských pracovních desek

Dřevěná kuchyňská pracovní deska

Dřevěná kuchyňská pracovní deska (Dřevěné kuchyňské pracovní desky) je díky své přirozenosti a estetice jednou z nejčastěji volených pracovních desek. Dřevěné desky lze zakoupit v různých provedeních a odstínech nebo si je sami můžete zabarvit speciálními přípravky na dřevo. Dřevěné povrchy jsou vždy spojeny se synonymem elegance a klasiky a je to materiál, který  ladí téměř ke každému stylu aranžmá.  Proto jsou dřevěné pracovní desky tak oblíbené. Jediná věc, kterou byste si při instalaci měli pamatovat, je, že dřevěná pracovní deska vyžaduje vhodnou ochranu, aby mohla sloužit po dlouhou dobu. Nechráněné dřevo může být náchylné k poškrábání a také vlhkosti a teplotám. Kuchyňská pracovní deska (Kuchyňské pracovní desky) je místo, kde používáme ostré nástroje, a kde se užitkové povrchy často zabarví vlivem různých těkutin nebo potravin. Proto je tolik důležité dřevo řádně chránit.

Kuchyňské pracovní desky- Baumax.cz

 

Kuchyňské pracovní desky z keramiky

Pracovní deska  vyrobená z keramických dlaždic je díky obrovské rozmanitosti barev a vzorů docela oblíbeným typem povrchu. Keramické obklady lze naaranžovat různými způsoby a některé z nich, například italské nebo marocké, jedinečně oživí interiér vaší kuchyně. Pokud se rozhodněte udělat pracovní desku z keramiky - doporučujeme volit velkoformátové obklady. Čím méně spojů stolu, tím lépe. Pamatujte však, že vaše kuchyňské skříňky by měly být v jednotné barvě (nejlépe hladké, bez dalších vzorů a frezování), protože příliš mnoho dekorů a vzorů může do interiéru vnést zbytečný chaos.


Laminatová pracovní deska

Zajímavým typem aranžmá je kuchyňská pracovní deska z laminátové desky. Laminátová deska je velmi dobrým řešením pro ty, kteří mají nároky na barvy nebo design. Laminované pracovní desky najdete v různých odstínech a vzorech a perfektně se hodí k čelům kuchyně nebo dřevěnému kuchyňskému nábytku. Nevýhodou laminátu je však nižší odolnost proti vlhkosti než v předchozích případech.
 

Kamenná kuchyňská pracovní deska

Kamenná pracovní deska do kuchyně je mimořádně elegantní, moderní a praktické řešení. Kámen je velmi odolný proti poškrábání, postříkání a teplotním výkyvům. Skvěle se hodí ke zbytku kuchyňského vybavení a příslušenství, protože je obvykle docela univerzální a stále častěji se osvědčuje jako dlouhodobé a velmi trvanlivé řešení. Kamenné desky (např. mramor) vypadají luxusně, ale jejich nevýhodou může být cena. Pamatujte však, že kamenná kuchyňská deska by měla být řádně chráněna impregnací, aby po rozlitém čaji, omáčce nebo víně nezanechala  nevzhledné skvrny a nezbarvila kámen!
Bez ohledu na typ kuchyňských pracovních desek, které si vyberete, nezapomeňte, že nesmírně důležitým doplňkem k nim jsou těsnící lišty k pracovním deskám a ukončovací lišty k pracovním deskám . Hliníkové lišty k pracovním deskám  dokonale  ochraní desku v kontaktu se stěnou a zároveň váš kuchyňský nábytek.


Kuchyňské pracovní desky- Baumax.cz

 

Jak vybrat barvu pracovní desky pro kuchyňský nábytek?

Barvu pracovní desky si můžete vybrat v podobném barevném provedení jako je kuchyňsky nábytek nebo v kontrastní barvě k němu. Pokud chcete stylově dotvořit celkový efekt, vyberte si bílou pracovní desku ke světlým nábytkovým čelům. Pokud chcete použít tmavou pracovní desku, měly by být čela skříněk také ve studeném odstínu. Nábytek a pracovní deska ve stejné barvě jsou ideální pro kuchyně ve stylu glamour spojené s jídelním koutem. Jednotné barvy čel a pracovní desky vytvářejí jednotné pozadí, které splývá se zástavbou. Při  zvažování kontrastu je však dobré použít různé odstíny. Pokud máte tmavý nábytek, použijte bílé, světle šedé nebo barevné desky v teplých odstínech. Pokud máte světlá čela, vybavte svou kuchyň černou, grafitovou nebo bílou pracovní deskou. Díky pracovním deskám v kontrastních barvách bude kuchyň  vyraznější a živější. Nikdy však nekombinujte vice vzorů. Přebytek kontrastních barev a barevných vzorů může snížit estetickou hodnotu interiéru. Vaše kuchyně může být živá, ale ne přeplácaná.
 

Druhy a barvy pracovních desek – tipy


• Pracovní deska v matném provedení zviditelňuje nečistoty více než  jednotná lesklá pracovní deska.
• V často používané kuchyni je lepší použít pracovní desku se vzorem nebo dekorem, kde prach a drobky nebudou tolik viditelné.
• Pokud  máte kuchyňské skříňky různých barev, rozhodněte se pro dřevěnou pracovní desku. Dřevo bude perfektně ladit se dvěma nebo třemi barvami kuchyňských čel.
• Nezapomeňte k ní sladit jednobarevný dřez.
• Vaše kuchyňská pracovní deska by měla vizuálně ladit nejen s nábytkem, ale také s dlaždicemi mezi pracovní deskou a závěsnými skříňkami.
• Pokud máte nábytek ve světlém dekoru, vyberte si světlou, hladkou nebo dřevěnou pracovní desku.
• Nadčasová a relativně univerzální řešení jsou: bílá čela s černou pracovní deskou, bílá čela s dřevěnou pracovní deskou a také dřevěná čela a šedá pracovní deska.  


NECHTE SE INSPIROVAT!

Nábytek do kuchyně Magnum
Nábytek do kuchyně Magnum Dřezy Camea Dlažba a obklady do kuchyně The Wall Bílý Nábytek do kuchyně Natalia Bílý


 

 

Zpět