Jak poznáte, kdy je čas vyměnit matraci?

18.08.2020

Matrace a rošty, stejně jako veškeré vybavení používané denně, se opotřebovává a stárne.  Na otázku, jak často by měla být matrace vyměněna abychom mohli spát zdravě a klidně, nenajdeme jednoznačnou odpověď. Termín výměny každých 7 let, který se někdy uvádí, není definitivní. Existují však náznaky, že je potřeba naši matraci vyměnit za novou.

Matrace a rošty - BauMax

Výměna z hygienických důvodů

 

Výrobci matrací často poskytují záruky na mnoho let, někdy 15–20, což má svědčit o vynikající kvalitě jejich výrobků. I když je tomu tak, matraci bychom rozhodně neměli používat tak dlouhou dobu. Během spánku se potíme a naše pokožka se loupe. K tomu je přidán prach a jiné nečistoty, zejména pokud máme malé děti nebo domácí zvířata. U osob s alergickými, respiračními a dermatologickými problémy je obzvláště důležité udržovat správnou hygienu místa, kde trávíme 1/3 našeho života.

Určitou ochranu zaručuje antibakteriální výplň a použití potahu a podložek, které lze prát. Doporučujeme také povrchové matrace, které jsou užitečné také v případě, že na spaní používáme rozkládací nábytek: pohovky, rozkládací pohovky nebo rohové pohovky. Matrace by měla být pravidelně větrána, otočena různými směry a očištěna od viditelných nečistot a pravidelně vysávána.

To však nezajistí přiměřenou úroveň hygieny po celou dobu používání matrace, kterou prohlašují výrobci. Lepší neriskovat své zdraví a matraci vyměňovat každých pár let.

Pružinové matrace - BauMax

Výměna v důsledku mechanického opotřebení

 

Matrace by se měla měnit nejen z důvodu dlouhého času používaní. Jedním ze známek toho, že matrací je potřeba vyměnit, je výrazná a trvalá deformace. Matrace pěnové jsou obzvláště citlivé. Opotřebení náplně poznáme hrudkami a nepravidelnostmi ve struktuře matrace nebo rozdíly v měkkosti jejich zón.

Bonnelové matrace nebo kapesní matrace neplní svou roli, když cítíme pružiny pod tíhou těla. Neměli bychom si také všimnout, jak se druhá osoba otočí do strany. Rozbití nebo jiné zvuky pružin rovněž vylučují další používaní matrace.

Důvodem k obavám a investování do nové matrace může být naše pohodlí. Když ráno vstáváme a cítíme se „ jako rozlámaný“ a dříve jsme takové problémy neměli, stojí za to si koupit novou matrací. Současná pravděpodobně změnila své vlastnosti a škodí našemu zdraví.

 

Rám postele - neoddělitelné duo

 

Někdy příčinou nepohodlí během spánku a nepříznivých změn v matraci je absence roštu. Správně zvolený rošt umožňuje proudění vzduchu, což zabraňuje tvorbě vlhkosti. Rošty postelí jsou někdy velmi podceňovaným elementem a při tom přispívají k prodloužení životnosti matrace a správné hygieně. Struktura roštu poskytuje stabilní oporu bez pocitu propadání, což má vliv na zdraví páteře a kvalitu odpočinku. Promyšlená kombinace matrace s roštem zaručuje zdravý a klidný spánek a mnoho let spokojenosti s uskutečněným výběrem.

 

 

Zpět