Obývací pokoj a ložnice v jednom – jak vybrat vhodnou rozkládací pohovku?

22.02.2023

Rozkládací pohovka se osvědčí zejména v malých bytech, ve kterých každý centimetr plochy vyžaduje rozumné uspořádání. Při výběru modelu dbejte nejen na to, aby vyhovoval uspořádání obývacího pokoje, ale také na trvanlivost materiálu a mechanismus jejího rozkládání.

Sedací soupravy- Baumax.cz


V tomto článku:

1. Metoda rozkládání pohovky

2. Typ matrace

3. Typ čalounění

4. Pohovka a styl bytu

5. Výhody pohovky s funkcí spaníMetoda rozkládání pohovky

Před rozhodnutím o koupi konkrétní pohovky, která má být zároveň naší postelí, bychom měli vzít v úvahu především její trvanlivost, jednoduchý a funkční rozkládací mechanismus. Musíte také zvážit, zda pohovka bude jen nábytek pro příležitostné spaní nebo pro každodenní používání. V prvním případě se jedná o nábytek, u kterého je kladen důraz na pohodlí při sezení a v pololežící poloze. Obvykle u sedacích souprav tohoto typu se spací plocha získá ze sedadla a z výsuvné části, která je přes den skryta uvnitř nábytku. Je-li pohovka určena ke každodennímu spaní, měla by mít po rozložení vyrovnanou spací plochu. Na trhu jsou k dispozici různá řešení týkající se uspořádání a způsobu rozložení pohovek, v tom:

 • pohovka klik-klak (po zvednutí sedadla a jeho dotlačení k opěradlu uslyšíte charakteristický zvuk, po čem získáte místo ke spaní)
 • typu delfin (vysuvný vozík se zvedákem)
 • belgický rozkládací systém – místem pro spaní je pěnová matrace
 • rozkládací systém s dělenou matrací – je složen z vysuvného vozíku, z něhož se vytahují dva díly sloužící ke spaní.
 • vysouvací s rozkladem (s tlustou matrací a pružinami typu bonell, připomíná mechnismus polní postele)
 • 3DL - (má sklopné opěradlo)
 • C.S.T. – tento systém se vyznačuje použitím vysoce pružných pěn a vlnitých pružin jak v sedačce, tak v opěradle nábytku,
 • easy-lift – po rozložení pohovky získáváme stejně tlusté pěny na obou plochách určených ke spaní.

Sedací soupravy- Baumax.cz

Typ matrace

Na tvrdost matrace má vliv její výplň. V rozkládacím typu pohovek můžete rozlišovat tyto typy pružinových prvků:

 • pružné sedadlové pásy,
 • vlnité pružiny,
 • bonnelové,
 • kapsové

Kapsové pružiny jsou vhodné pro ty, kdo hledají skládací pohovku pro každodenní použití. Je rovněž lépe se rozhodnout pro tvrdší matraci, protože na takové se lépe spí. Před nákupem konkrétního modelu zkontrolujte výplň matrace, její tloušťku a typ rámu. Široká, tlustá matrace vyrobená z vysoce elastické pěny nás přiblíží k pohodlí, jaké nám poskytuje postel.

Typ čalounění

Na noční odpočinek má také vliv čalounění pohovky. Výběr je opravdu velký a je třeba jej zvolit podle svých představ. Mějte však na paměti, že tento kus nábytku je určen nejen k tomu, aby nám poskytoval pohodlí během spánku, ale také aby vykonával reprezentativní funkci v obývacím pokoji. Stojí za to vzít v úvahu odolnost vůči nečistotám, stupeň měkkosti, strukturu. Záleží i na tom, zda bude vhodný pro alergiky.  Je třeba vzít v úvahu i jednotlivé členy domácnosti – zda jsou mezi něma malé děti a zvířata. Pokud ano, budete potřebovat kvalitnější matraci a odolnější materiál.

Pohovka a styl bytu

Jedním z nejdůležitějších kritérií, která musíme mít na paměti při nákupu , je styl interiéru. Níže jsou uvedeny populární styly a tipy, čím by se měla charakterizovat vhodně vybraná pohovka:

 • Styl skandinávský - interiéry inspirované tímto stylem se vyznačují jednoduchostí, jemností a důraz je kladen na funkčnost. Pohovka by měla mít klasický tvar a sladěné barvy. Pro Skandinávce je velmi důležité zdůraznění tepla domova, proto je vhodné na pohovce umístit dekorační polštáře, teplé deky, které mají lákat k pohodlnému sezení.
 • styl provensálský – pozornost přitahují prošívání, vysoké nožičky a měkký materiál pohovky. Nábytek inspirovaný Provence je obvykle vyroben z přírodních materiálů (dřevo, bavlna, len).
 • styl industriální – je spojován hlavně s loftovými byty, ale může být také využit v garsonce, pokud se postaráme o dojem prostornosti. Pohovky by měly být jednoduché, bez dekorativních doplňků a měly by zaujmout moderním designem.

Gauče- Baumax.cz

Výhody pohovky s funkcí spaní

Jednou z nejdůležitějších výhod nákupu pohovky s funkcí spaní je úspora místa. Každý si přece nemůže dovolit samostatnou ložnici, proto multifunkční nábytek je skvělý nápad. Přes den pohovka funguje jako sedadlo, které je vhodné pro relax při sledování filmů a čtení knih nebo při návštěvách přátel a v noci slouží jako postel. Kromě toho je v dnešní době na trhu velký výběr různých barev a čalounění, díky tomu můžete pohovku přizpůsobit svým vlastním potřebám a vkusu. Vybrat si můžete pohovky, které jsou vhodné pro klasický, skandinavský, provensalský i moderní styl. Přihrádka na ložní prádlo pomůže v udržování pořádku. Pamatujte však o nutnosti systematického čištění čalounění, koneckonců je často během dne centrem rodinného života, a proto je náchylná ke znečištění. Z tohoto důvodu stojí za to investovat do kvalitnějšího čalounění, které nám bude sloužit léta.

 


 

NECHTE SE INSPIROVAT!


Sedačka do obývacího pokoje


Jak vyčistit rohovou sedací soupravu a pohovku? Domácí způsoby a přípravky z obchodu


Jak vyčistit pohovku? Populární triky


 

Zpět