Salon ve skandinavském stylu – jaký nábytek nemůže v něm chybět?

04.04.2019

I když inspirací k vytvoření tohoto stylu bylo chladné a drsné klima Skandinávie, přesto v takto uspořádaných interiérech je cítit atmosféru plnou tepla. Zvláštním místem v bytě je v tomto ohledu obývací pokoj, který je hlavním místem rodinného a společenského života.

V čem vyniká skandinávský styl?

Když se podíváme na interiéry uspořádané v tomto stylu, je na první pohled viditelná jednoduchost spojená s funkčností. Není zde místo pro přebytek nábytku a doplňků, což neznamená, že pokoj by měl být asketický. Právě naopak – Skandinávci upřednostňují domácí atmosféru. Interiéry ve skandinávském stylu proto jsou prostorné, světlé, navržené tak, aby poskytovaly pohodlí a útočiště pro majitele domů. Zjevné to je v použitých barvách: dominují pastelové barvy, jemné odstíny bílé, šedé, béžové a smetanové. Teplo domova bylo dosaženo díky kombinaci bílého nábytku pro obývací pokoj s dřevěnou podlahou a doplňky. Hnědé desky nejsou ovšem jedinou  variantou – Skanadinávci připouštějí rovněž jejich bílou verzi, pokud na podlaze se vyskytují koberce nebo běhouny v neutrálních barvách nebo s jemnými vzory. Podlahové desky s viditelným žilkováním  dokonale ukazují lásku k přírodě.

Salon ve skandinavském stylu

Výběr nábytku do obyvacího pokoje

Pravidlo týkající se jemných spojení se týká rovněž výběru nábytku do obývacího pokoje. Je třeba pamatovat na zachování jednoduchosti a na uspořádání místnosti promyšleným a funkčním způsobem. Není tady místo pro přepych či nábytek v každém koutě – počítá se pocit svobody a prostoru. Do obývacího pokoje se skvělé hodí bílý nábytek a prosklené vitríny – takové opatření způsobí, že místnost bude více prosvětlená a bude více prostorná. Bílý nábytek je také dobrým řešením pro lidi, kteří hledají v místnostech klidné a jemné barvy, přispívající k večernímu relaxu. Pokud nejste milovníky monotónnosti ve výzdobě, můžete dominující bílou barvu prolomit pohodlným křeslem s výraznými vzory. Pohodlná křesla a ergonomické pohovky jsou pro Skandinávce centrem rodinného a společenského života, proto při jejich výběru je důležite dobře si vše promyslet. Měkké pohovky v neutrálních barvách jsou tím, co v takto zařízeném obývacím pokoji nemůže chybět. Dobrým nápadem bude také pořízení malého konferenčního stolku a funkčního křesla. Velmi populární je také nábytek stylizovaný na retro způsob. Je vidět, že Skandinávci rádi čerpají inspiraci z tradice, ale v modernější variantě.

Ďábel se skrývá v doplňcích

Skandinávský styl si získal díky mnoha možnostem uspořádání řadu příznivců. Tato svoboda se samozřejmě vztahuje i na obývací pokoj – jemné odstíny barev nábytku můžete bez obav prolomit výraznou červenou nebo osvěžující žlutou. V obývacím pokoji nemohou chybět doplňky, které vytvářejí útulnou atmosféru – deky, přehozy, dekorační polštáře. Klíčem k úspěchu je zaměřit se na přírodu: bavlněné povlečení na polštáře, vlněné koberce nebo lněné záclony jsou nepostradatelnými dekoračními prvky, i když doplňky z přírodními motivy mohou působit stejně dobře. Nezapomeňte také na skleněné svícny, dekorativní láhve a vázy. Doplňky to nejsou jen sklo a dřevo – bez obav můžete použít i kamenné nebo kovové ozdoby. Bílý nábytek do obývacího pokoje bude s nimi dobře ladit.

Barvy a osvětlení

Základem ve skandinavském stylu jsou světlé a neutrální barvy, v jakých by měl být nábytek a stěny pořizovány. Jedním z nejdůležitějších znaků je možnost spojení dvou barev (bílé a šedé), což činí obývací pokoj prostornějším. Přirozený charakter interiéru zdůrazňuje bílý nábytek nebo podlaha, který je vhodné prolomit tmavšími doplňky, které vnesou do obývacího pokoje vyjímečnou atmosféru. Při výběru lampy věnujte pozornost měkkým a kulatým formám. Bez obav můžete také vybírat vzory připomínající industriální styl. Charakteristickým znakem tohoto stylu jsou lampy s papírovými stinidly (nejčastěji ve tvaru koule) a z přírodních materiálů. V obývacím pokoji se neobejdete bez spojení různého druhu osvětlení, jehož hlavním bodem by měla být závěsná lampa.

Zpět