Malý balkón velké možnosti

01.06.2022

Balkóny v panelových domech jsou většinou malé a nepříliš přehledné. To však neznamená, že balkón nelze zařídit tak, abyste si na něm vytvořili oázu klidu pod širým nebem. Malý balkon můžete uspořádat funkčně a zároveň atraktivně a útulně. Stačí na zábradlí zavěsit květináče s rostliny a na balkón umístit nábytek a vhodné doplňky. Pokud tedy váš malý balkón slouží jako skladiště nebo sezónní sušárna, je načase ho proměnit ve skutečnou relaxační zónu! Tipy, které poslouží k zařízení prostoru na balkóně najdete níže.


V tomto článku:

1. Uspořádaní malého balkónu - na co si dát pozor?

2. Malý balkon, velké možnosti - jak vytvořit útulné aranžmá na malém prostoru?

- Podlaha na balkoně v paneláku

- Nábytek na malý balkon

- Rostliny a květiny na malém balkónu

- Osvětlení balkónu v panelovém domě

- TextilieUspořádaní malého balkónu - na co si dát pozor?

Pro optimální uspořádání malého balkónu vytvořte návrh, který zohlední uspořádání jednotlivých kusů nábytku, další prvky vybavení a rostliny. Nemusíte si k tomu najímat architekta, můžete to snadno udělat sami – stačí vám kus papíru, metr a tužka. Změřte dostupný prostor na balkóně a přemýšlejte o tom, na čem vám záleží nejvíce: relaxační koutek ideální pro odpolední zdřímnutí nebo spíše malá jídelní souprava, kde se můžete stolovat a popíjet kávu. Využijte maximálně prostor, ale nesnažte se umístit na malý balkón vše co vás napadne – to prostě nepůjde, a naopak, tím jej snadno zahltíte Pamatujte také, že se nábytek v obchodě vždy zdá menší, než ve skutečnosti je, takže jej nekupujte, aniž byste se ujistili, že má správnou velikost pro vás. Pří zařizování balkónu využijte nejen podlahu, ale také strop, stěny ale i zábradlí.

Pokud máte omezený prostor, je třeba zachovat vizuální konzistenci, tak aby jej dodatečně nezmenšit. Míchání různých stylů je módní a umožňuje dosáhnout velkolepého efektu, ale v případě malých balkonů nebo malých bytů to určitě nebude fungovat. Na balkóně malých rozměrů by mělo vše vzájemně ladit a stylově odkazovat k interiéru, ke kterému balkón patří.

Malý balkon, velké možnosti - jak vytvořit útulné aranžmá na malém prostoru?

Na to, abyste zařídili malý balkon ve velkolepém stylu, nemusíte mít vysoký rozpočet. Stačí pár osvědčených nápadů, hrstka inspirací z internetu a trochu fantazie a můžete mít balkon svých snů.

Podlaha na balkoně v paneláku

Začněte výběrem podlahy. Měla by být nejen estetická, ale také odolná vůči měnícím se povětrnostním podmínkám. Na balkón si můžete vybrat velmi trvanlivý a odolný vůči vodě gres, nadčasové a na pohled příjemné dřevo. Vhodná, kvůli snadné instalaci, bude ale i kompozitní deska, která na rozdíl od dřevěných prken nevyžaduje impregnaci. Velmi oblíbené jsou také terasové podesty imitující dřevo, skládající se z prvků navzájem spojených speciálními úchyty. Dalším zajímavým nápadem do venkovního prostoru je instalace umělé trávy na podlahu balkonu. Toto řešení je ideální, pokud jsou mezi členy domácnosti malé děti - kvalitní umělá tráva je měkká a příjemná na dotek, navíc má protiskluzový povrch a připomíná skutečný trávník.

Bez ohledu na to, jaký typ podlahy si vyberete, pamatujte, že pokud chcete, aby balkón vypadal prostorněji, používejte světlé barvy. To neznamená, že podlaha na balkon v podobě prken nebo dlaždic musí být nudná. Naopak můžete se rozhodnout například pro kompozitní desky imitace surového dřeva, ale i pro charakteristické modrobílé keramické obklady azulejos.

Nábytek na malý balkon

Pokud máte malý balkon, měl by být pro vás důležitý především promyšlený výběr nábytku určeného pro venkovní použití. Nejlépe poslouží lehký nábytek s jednoduchou konstrukcí, například z hliníku či plastu, například sestava: zahradní stůl a židle. Místo sestavy můžete použít skládací stolek a židle. Technoratanové soupravy imitující výplet nebo ty s prolamováním v odstínech hnědé nebo šedé, jsou rovněž velmi efektní a přitom jemné, takže nezaberou moc prostoru i na malém balkoně.

Zahradní stůl můžete podle typu uspořádání nahradit nízkou lavicí a zahradními židlemi umístěnými u zdi nebo pohodlnými pufy. Ještě jednodušší je zařídit balkon pomocí skládacího nábytku - dřevěných židlí, stolků připevněných k zábradlí nebo sestávajících pouze z desky stolu připevněné ke zdi, kterou lze v případě potřeby složit. Vhodnou volbou může být rovněž multifunkční nábytek, jako je kávový stolek s úložným prostorem nebo prostorný úložný box na balkon, který se dá využít jako sedadlo.

Kde je nedostatek místa pro rohovou sedací soupravu nebo zahradní křesla na balkon neznamená, že se musíte vzdát relaxační zóny. Chcete mít soukromou oázu klidu, stačí vám lehátko, houpací síť či závěsná houpačka (např. typu čapí hnízdo či brazilské křeslo), které se dají umístit i na balkony, jelikož nezaberou mnoho místa, ale jak k odpolednímu odpočinku, tak ke zdřímnutí na balkóně skvěle postačí.

Balkonový nábytek si můžete koupit v kamenném obchodě s nábytkem či v internetovém obchodě. Venkovní posezení na balkon se dá vyrobit i samému. Třeba k výrobě jednoduchého stolku a sedadla k němu postačí pár dřevěných beden či europalet. Ty se dají sehnat jak v obchodech, tak ve výrobních závodech nebo skladech. Vše záleží na vás, kam to máte nejblíže. Tipy na výrobu snadno najdete na internetu. Paletový nábytek může být skvělou volbou pokud jste milovníkem eko nebo industriálního stylu aranžmá. Z palet navíc můžete vyrobit i květináče, kam zasadíte rostliny nebo okrasné trávy.

Rostliny a květiny na malém balkónu

Pokud chcete, aby se balkón stal alternativou zahrady, neměla by na něm chybět zeleň. Rostliny a květiny v ozdobných květináčích lze postavit na podlahu, závěsné květináče zavěsit pod strop či umístit do truhlíků připevněných zvenčí na zábradlí. Na volnou stěnu se ale vyplatí uspořádat pár oblíbených bylinek, v malých nádobách, jako je například aromatický rozmarýn, tymián nebo bazalka, umístěných v řadě. Dalším nápadem je přidělat na zeď pergolu, po které se bude plazit břečťan. Ten pro vás vytvoří krásné zelené pozadí, ale třeba i ochranu před pohledy sousedů.

Malé balkonové aranžmá tak mohou doplňovat stálezelené rostliny, voňavé květiny a bylinky, pokud samozřejmě své zelené aranžmá dobře naplánujete a vyberete vhodné druhy zeleně. Například vinná réva se štíhlými stonky si neporadí s větrným balkonem, a naopak nenáročné muškáty budou odolné jak proti poryvům větru, tak přímému slunci. Při trochu péče bude váš i ten nejmenší balkon vypadat jako kouzelná zahrada.

Osvětlení balkónu v panelovém domě

Pohodovou atmosféru i na malém balkónku v paneláku vytváří večer především osvětlení. Zdrojem atmosférického světla a dekorace v jednom mohou být jak LED svítidla, tak ozdobné girlandy nebo třeba svítící řetězy typu cotton balls. Obvykle se je věší na strop, stěny či zábradlí. Velkolepý efekt získáte také tím, že do malého prostoru dáte pár originálních luceren či solárních lamp umístěných v květináčích s květinami. Cely prostor rázem získá jedinečný a útulný vzhled.

Textilie

Funkční uspořádání malých balkonů doplní venkovní běhouny, přehozy, potahy na židle, zahradní polštáře a deky, které za chladných letních večerů jistě přijdou vhod. Dnes jsou obzvláště oblíbené aranžmá ve stylu boho s využitím přírodních prvků: ratanových koberečků, polštářů s třásněmi, bambusových zástěn a nástěnných dekorací, jako jsou například pletené makramé. Správně zvolené textilie umožní dodat balkonům osobitý charakter, a vám získat své útulné místo k relaxaci, kde budete třeba odpočívat po práci, či vychutnávat si svou ranní kávu. Jednoduše máte se na co těšit.

Nezapomeňte do aranžmá balkonu zahrnout prostor pro stínící zahradní slunečník (můžete jej rovněž nahradit látkou zavěšenou na záclonové tyči). Při velkém slunci budou neoceněné. Určitě se bude hodit i balkonová clona (například bambusová nebo proutěná), která vám poskytne soukromí a dodá vašemu balkonu jedinečný charakter. Tipy na jejich uspořádání a širokou nabídku dalších produktů pro uspořádání balkonů najdete v našem internetovém obchodě BauMax v kategorii Balkon a terasa.

 


 

NECHTE SE INSPIROVAT!


Uspořádání balkónu a terasy -zajímavé nápady a nejnovější trendy!


Ratan na balkón - montáž a výhody takového řešení


Malý balkon - jak zastínit balkon před sluncem?


 

Zpět