Jak zařídit úzkou ložnici

11.11.2022

Zařídit úzkou ložnici může být velký problém. Vytvořit funkční a zároveň pohodlné místo k odpočinku je skutečnou výzvou. Léta se tomu věnují nejlepší interiéroví dekoratéři, kteří prezentují efekty své práce a osvědčené nápady pro malou a úzkou ložnici.

Pokud jste zvědaví, jak zařídit úzkou ložnici, aby byla ergonomická a pohodlná, podívejte se na naše inspirace. Představujeme několik zajímavých řešení, díky kterým bude úzká ložnice vypadat mnohem větší a mnohem prostornější, než ve skutečnosti je. S našimi tipy se vyhnete nejčastějším aranžérským chybám!

Naši odborníci zodpoví na nejčastější dotazy a rozptýlí největší pochybnosti o uspořádání malé ložnice.

Nábytek do ložnice- Baumax.cz


V tomto článku:

1. Malý prostor, velká výzva. Úzká ložnice, která může být praktická!

2. Jak uspořádat postel v malé ložnici?

3. Okno, zrcadlo a osvětlení malou ložnici optický zvětší!

4. Úzká, dlouhá ložnice se šatní skříní podél dlouhé stěny

5. Na co se ještě stojí zaměřit při zařizování úzké ložnice?Malý prostor, velká výzva. Úzká ložnice, která může být praktická!

Majitelé panelových a činžovních domů moc dobře vědí, co je to úzká, malá ložnice. Malé interiéry jsou doménou bytů rovněž ve vícegeneračním bydlení. Nejen, že jsou malé, ale často musí jedna místnost plnit více funkcí. To je případ ložnice, která kromě místa na spaní a odpočinek musí být také šatníkem.

Jak si poradit se zařízením malého a úzkého interiéru? Nejdůležitějším pravidlem je umírněnost a zdravý rozum. Věc, která malým místnostem škodí nejvíce, je přemíra vybavení. Úzká a dlouhá ložnice v panelovém bytě může být praktická, pokud obsahuje pouze nábytek do ložnice, který je tam skutečně potřeba.

Bude to pohodlná postel, i když možná ne největší, ale ta v kompaktním provedení. Šikovná a prostorná komoda a malé noční stolky. A pokud to dispozice pokoje dovolí, tak i toaletní stolek a vestavěná šatní skříň s posuvnými dveřmi.

V úzké ložnici je lepší se vzdát těžkého modulového nábytku, který nejen že zabere spoustu cenného místa, ale také ji opticky zmenšuje a přitlačuje. Je tedy potřeba dobře plánovat, jak rozmístit nábytek a hledat řešení, která mohou místnost opticky zvětšit.

Velmi důležitou otázkou je správné umístění postele.

Nábytek do ložnice- Baumax.cz

Jak uspořádat postel v malé ložnici?

Je těžké nesouhlasit s tvrzením, že postel je nejdůležitějším kusem nábytku v ložnici. A právě od ní se vyplatí začít rozmísťování nábytku. Perfektně umístěná postel vám umožní zachovat správné proporce místnosti a opticky ji zvětšit. Důležité je vědět, že i do malé ložnice se může vejít širší lůžko. Vše zaleží od jeho umístění. V úzkých ložnicích by měla být postel umístěna podél dlouhé stěny nebo do středu místnosti.

Nedoporučujeme umístit postel napříč místností. Nebude to jak praktické, tak estetické. Velká čalouněná postel umístěná napříč pokoje může znemožnit nalezení místa pro zbývající nábytek.

Pokud je v prostoru ložnice okno, má smysl umístit postel na protější stěnu. Čelo postele u zdi, naproti okna, je jedním z nejčastěji volených řešení pro malé, úzké interiéry. Při zařizování interiéru je vždy nutné pamatovat na ponechání volného přístupu k oknu.

Při hledání ideálního místa pro lůžko je třeba zvážit ještě jednu velmi důležitou věc – radiátor. Většina bytů nemá podlahové vytapění, ale klasické radiátory. Zakrytí radiátoru rámem postele může ovlivnit správnou cirkulaci teplého vzduchu během topné sezony.

Pokud si teprve plánujete pořídit postel, určitě si změřte místo v ložnici, kde chcete, aby stála, s ohledem na případný nábytek, jako je noční stolek nebo šatní skříň, a svobodnou komunikaci. Pamatujte, že rozměry postele se velmi často vztahují k ploše na spaní, tedy matraci, nikoli k rámu postele. Klíčem k úspěšnému uspořádání je dokonalé přizpůsobení nábytku velikosti místnosti.

Jaké by měly být barvy a textury do úzké ložnice – pár slov o tom, co stojí za to použít a čemu je lepší se vyhnout v malé místnosti

Že barvy mají velkou moc, se ví už dlouho. Jejich správné použití v interiéru může zcela změnit jeho vzhled. A nejde jen o estetické hodnoty. Stěny ve vhodně zvolených barvách mohou úzký pokoj opticky rozšířit. Jak vizuálně zvětšit úzký pokoj? Pro tento úkol použijte světlé a tmavší barvy na stěny. Na kratší stěny můžete použít výraznější tmavé barvy, na delší světlejší – místnost pak bude působit souměrněji. Zmizí dojem dlouhého úzkého prostoru. Důrazně nedoporučujeme vymalovat celou místnost jednou tmavou barvou. V dlouhých, úzkých ložnicích světlé barvy na stěny fungují mnohem lépe než ty tmavé. Pokoj nejen optický zvětší, ale i prosvětlí.

Dalším jednoduchým a mimořádně efektivním způsobem, jak opticky zvětšit prostor, je použití 3D fototapety. Výrobci nabízejí celou řadu produktů, mezi kterými si každý najde to své. 3D tapety jsou nejen funkční, ale také designové. Díky jejich použití pokoj získá módní a stylový vzhled. Můžete použít například velmi módní rostlinné motivy. Vhodné jsou také geometrické vzory. Ty dodají prostoru větší hloubku.

Postele- Baumax.cz

Okno, zrcadlo a osvětlení malou ložnici optický zvětší!

Velkou výhodou malých interiérů jsou okna, která interiér nejen prosvětlí, ale také opticky zvětší. I když je okno ložnice malé, vyplatí se využít přirozeného světla, které skrz něj vniká. Denní světlo se v zrcadle dokonale odráží, proto byste měli popřemýšlet o jeho zavěšení na stěnu naproti oknu. Zrcadlo rozptýlí světlo po celé místnosti, prosvětlí interiér, a navíc se stane elegantní dekorací a praktickým doplňkem.

Častým řešením je integrace zrcadla do dveří šatní skříně nebo místo toho vytvoření kompozice z více zrcadel různých tvarů. Možností je mnoho, v každém případě zrcadlo v úzkých místnostech dokáže opravdu zázraky. Pokud se pro něj rozhodnete, nebudete litovat.

Osvětlení je klíčovým prvkem v uspořádání úzké ložnice. Místnost se bude zdát větší, pokud je v ní několik zdrojů světla. Stojí za to vzdát se jednoho velkého modelu svítidla například lustru ve prospěch klimatických bodových lamp, nástěnných lamp a reflektorů. Na nočních stolcích vedle postele by neměly chybět ani noční lampičky, které poslouží jako funkční dekorace a jejich světlo pokoj příjemně zútulní.

Úzká, dlouhá ložnice se šatní skříní podél dlouhé stěny

Ložnice je nejen pokoj na spaní, ale často se používá i jako šatník. Jak sladit dvě role v tak náročném pro uspořádání prostoru a najít v něm úložný prostor? Ložnice jsou ve většině malých bytů řešeny tak, že funkci úložného prostoru plní šatní skříně s posuvnými dveřmi. Do úzkých interiérů se nedoporučují šatní skříně s otočnými dveřmi, protože vzdálenosti mezi nábytkem a postelí či stěnou mohou být opravdu malé. Již ve fázi návrhu úzké ložnice stojí za to naplánovat místo na budoucí kusy nábytku, které se v ní budou nacházet s ohledem na pohodlí použití a optimální umístění postele. Můžete využít i prostor pod postelí a dát pod ní kontejnery nebo úložné boxy, které jsou velmi užitečné, nejen na uskladňování lůžkovin.

Nábytek do ložnice- Baumax.cz

Na co se ještě stojí zaměřit při zařizování úzké ložnice?

Malé a atypické, úzké místnosti mají rády minimalismus a jednoduchost. Při zařizování takových interiérů – méně vždy znamená více. Pro úzké místnosti se nevyplatí používat příliš mnoho doplňků a dalších dekorativních prvků, protože ty mohou zcela zahltit prostor. V tomto případě dekorace, drobnosti a doplňky by také měly být minimalistické a jejich použití dobře promyšlené. Náležitou pozornost se vyplatí věnovat spíše lůžkovinám, přehozům a polštářům, díky nimž se interiér zútulní a oteplí.

 


 

NECHTE SE INSPIROVAT!


Moderní ložnice – jak ji zařídit?


Ložnice ve Boho stylu - 10 módních doplňků


Uspořádání ložnice v podkroví. Jak prakticky zařídit ložnici?


 

Zpět