Jak si vybrat dlažbu a obklady z hlediska místnosti – povrchová úprava ABC

24.03.2020

Dlažba, zeď, podlaha, terasa. polské a španělské obklady, gresové, vzory dřeva a keramické. Dokončení domu a bytu má hodně možností, ve kterých je každé rozhodnutí složité. Dražší na léta nebo levnější? Jakou barvu, materiál nebo vzor byste si měli zvolit? Jakým směrem se vydat? A na kterých místech domu se rozhodneme pro dlažbu a obklady? Pojďme tedy mluvit o dlažbě.

 

Na co se zaměřit při výběru dlažby a obkladů?

Na procházce po obchodě pro kutily se naše pozornost zaměřuje především na cenu a vzory. Musíme si ale uvědomit, že ne každá dlažba se vejde do každé místnosti, protože každá má jinou specifikaci a dlaždice se navzájem liší. Nasákavost, mrazuvzdornost, odolnost vůči skvrnám nebo tvrdost – každá dlaždice má různé parametry, které můžou být užitečné nebo úplně zbytečné, v závislosti od konkrétní místnosti. Ostatní funkce by se měly používat jak na dlažbu, tak na obklady.

 

Jaký materiál byste si měli zvolit?

Vše záleží na použití. Dekorační kámen bude fungovat v našich domácnostech, v obývacím pokoji, v kuchyni nebo venku v exteriéru. Keramické obklady jsou oblíbenou volbou, která vyhovuje každému interiéru. Krásné gresové dlaždice  byly kdysi používané pouze na podlahu, ale dnes se používají i na zeď. Obklady se vzorem dřeva jsou také velice oblíbené.

Obklady do kuchyně - BauMax

Jaké dlaždice na zeď a na podlahu si vybrat do kuchyně?

Obklady do kuchyně a dlažba jsou vystaveny vlhkosti, ale také znečištění a poškození od těžkých předmětů (například padající sklo). Proto při výběru obkladů do kuchyně dávejte pozor na jejich vysokou odolnost vůči vlhkosti a vyberte si ty, které mají třídu otěru III a vyšší. Tvrdost dlažby je odpovědná za odolnost vůči nárazu, která by v kuchyni měla být minimálně 4-6. Tyto uvedené parametry jsou hlavními parametry pro výběr obkladů a dlažby v kuchyni. Při výběru povrchové úpravy z hlediska designu je ovšem důležité věnovat pozornost skutečnosti, že všechny typy drážek snadno akumulují mazivo a nečistoty, které se pak obtížně čistí. S ohledem na tyto skutečnosti je také potřebné správně si zvolit barvu spárovací hmoty.

 

Jaké obklady a dlažbu do koupelny?

Obklady do koupelny, podobně jako v kuchyni, by měly být odolné vůči vlhkosti, je také vhodné zvolit protiskluznou dlažbu, která nám v koupelně poskytuje větší bezpečnost. Ve srovnání s kuchyní nemusíme věnovat u dlažby až tak velkou pozornost úrovni tvrdosti (v koupelně zřídka něco padá na dlažbu). Obklady v koupelně se snadno čistí, protože nedochází ke znečištění tuky a jídlem jako v kuchyni.

Obklady do koupelny - BauMax

 

Jakou vybrat dlažbu do chodby?

Dlažba v chodbě má obvykle méně prostoru pro zobrazení než v kuchyni nebo v koupelně. Vlhkost tady není tak důležitým parametrem a také protiskluz nehraje tady až tak velkou roli. Na chodbě, do které vstupujeme v obuvi je nejdůležitější třída otěru, aby prach a písek rychle nepoškodily vybranou dlažbu a nezpůsobily, že po krátké době používání budeme mít dlažbu opotřebovanou v místech, kde chodíme nejčastěji. Kromě třídy otěru je také potřeba věnovat pozornost vzoru. Měl by být takový, aby přirozené opotřebení dlažby bylo co nejméně viditelné.

 

Jaké dlaždice do garáže, na fasádu nebo terasu?

Při výběru venkovní dlažby je velice důležité řídit se odlišnými parametry než v případě vnitřní dlažby. Musí být mrazuvzdorná a odolná i vůči jiným povětrnostním vlivům.

 

  • Vybíráte dlažbu do garáže? V této místnosti je nejdůležitější odolnost vůči mrazu a tvrdost, vhodná je úroveň 7 nebo 8. V nevytápěné garáži, do které zajíždí auto, jsou tyto dva faktory nejdůležitější, protože teplota je nízká a dlažba by mohla prasknout pod tlakem vozidla.

 

  • Terasové dlaždice nebo na fasádu by měla být především odolná vůči mrazu a trvanlivá. Pamatujte, že venkovní obklady a dlažby jsou vystaveny silnému slunečnímu záření nebo dešti, takže mohou snadno ztratit barvu, vyblednout a ztratit svůj půvab. Terasová dlažba je navíc vystavená i značnému tření, například písek a bláto, kterými se terasa snadno znečistí z okolní zahrady.

 

Výběr vhodné dlažby a obkladů pro dům nebo byt závisí především od specifik místností, ve kterých mají být umístěné, a až pak od našeho rozpočtu a vkusu. Proto je důležité znát jejich základní parametry (nemá smysl předimenzovat parametry, které nejsou důležité pro danou místnost, ale také je nutné nepodcenit parametry, které důležité jsou) i díky tomu ušetříme a dlažba a obklady budou léta sloužit k vaši spokojenosti.

 

 

 

Zpět