Jak renovovat dřevěný nábytek po zimě

02.04.2022

Na jaře se zahradní nábytek vyndává z úložných prostorů a altánů. Pokud není správně chráněný proti zimě, pak vás může bohužel čekat nemilé překvapení například v podobě oloupané barvy nebo jiných úbytku. Nábytek je zvláště náchylný k poškození vlivem povětrnostních podmínek. Déšť, UV záření, sníh, velké výkyvy teplot a navíc plísně a hmyz nepříznivě ovlivňují jak estetiku, tak funkčnost zahradního nábytku. Dřevěný zahradní nábytek bledne a jeho nátěr praská a loupe se. Mohou se rovněž objevit plíseň a houby. V tomto článku vám prozradíme, jak můžete renovovat zahradní nábytek ze dřeva ale i osvěžit jeho vzhled, aby zase vypadal jako nový.

Židle- Baumax.cz


V tomto článku:

1. Dřevěný zahradní nábytek

2. Péče o dřevěný zahradní nábytek po zimě

3. Etapy renovace dřevěného nábytku

4. Čištění dřevěného nábytku

5. Renovace zahradního nábytku z exotického dřeva

6. Jak renovovat proutěný nábytek?

7. Čím chránit zahradní nábytek?

8. Čím natřít zahradní nábytek?Dřevěný zahradní nábytek

Zahradní nábytek ze dřeva je velmi univerzální, díky tomu se hodí k uspořádání nejen zahrad, ale také balkonů a teras. Přírodní kresba letokruhů dokonale ladí do prostředí zahrady. Pokud chcete si aby si zachoval svůj původní vzhled , a vypadal po dlouhou dobu jako nový užívat, poté měli byste pamatovat na pravidelnou údržbu, impregnaci i na nátěr, které jej ochrání. Co je však důležité vědět není jen to, v čem konzervace spočívá, ale také to, jaké ošetření zaměřené na obnovu můžete provést, aby výrobek získal svůj původní lesk, barvu a nakonec vypadal jako nový.

Záhradní nábytek- Baumax.cz

Péče o dřevěný zahradní nábytek po zimě

Bez ohledu na to, v jakém stavu je váš dřevěný zahradní nábytek a z jakého materiálu je vyroben, musíte jej před začátkem nové sezóny důkladně umýt prostředkem na mytí nádobí a houbičkou. Máte-li možnost, můžete k čištění zahradního nábytku použít přesnější a účinnější metody. Řeč je o tlakových myčkách, které si poradí i s těmi nejodolnějšími nečistotami na zahradě, a to bez použití jakýchkoliv saponátů. Po očištění starého nábytku tímto způsobem je třeba vše důkladně vysušit. Na čistém nábytku bude možné přesně posoudit rozsah úbytku či poškození. Renovace zahradního nábytku se vyplatí provést, i když není ve špatném stavu, díky čemu osvěžíte jeho přírodní vzhled a jedinečný charakter ale i prodloužíte jeho životnost.

Etapy renovace dřevěného nábytku

Renovace zahradního nábytku, jako jsou dřevěné zahradní židle nebo dřevěné zahradní stoly, je vícestupňový proces a jeho výsledný efekt do značné míry závisí na správné přípravě podkladu, a nikoliv, jak by se mohlo zdát, pouhém natření. Za zmínku stojí, že veškeré práce na ochranu dřeva by měly být prováděny na dobře vysušeném nábytku. Proces renovace, bez ohledu na to, zda se jedná o zahradní nábytek nebo nábytek do interiéru, probíhá ve třech fázích:

  1. čištění
  2. ochrana a impregnace
  3. závěrečný nátěr

Záhradní nábytek- Baumax.cz

Čištění dřevěného nábytku

Jsou-li předchozí nátěry starého nábytku na zahradě ve špatném stavu, nejprve je odstraňte, např. obruste odlupující se starý nátěr hrubým brusným papírem různé gradace. Pokud došlo k biologické korozi, je však nejdříve nutné infikovaná místa očistit a pokusit se vyrovnat vzniklé škrábance a drobná poškození. Nakonec je potřeba jej vždy očistit od prachu.

Pokud máte starý nábytek, který nevyžaduje broušení, protože povrch je v dobrém stavu a chcete jej natřít stejným přípravkem na dřevo, který byl použit, stačí povrch zmatnit jemnozrnným brusným papírem. Tím dosáhne vrstva nového produktu mnohem lepší přilnavosti. Pokud budete chtít natírat přípravkem od jiného výrobce nebo chcete dosáhnout jiného efektu, bude nutné všechny předchozí nátěry obrousit brusným papírem.

Pokud chcete dřevěné zahradní lavičky natřít olejem, je nutné odstranit i případné další nátěry nábytku a celého jeho povrchu až do surového dřeva. Olej proniká hluboko do jeho struktury a chrání dřevo.

Nakonec je nezbytné nábytek umýt, vždy odstranit všechny organické usazeniny a mastnotu, nejlépe benzínem. Po vyschnutí bude nutné provést potřebné opravy. Případné rýhy nebo díry které jsou na povrchu vyplnit speciálním tmelem na dřevo. Vždy postupujte podle pokynů od výrobce.

Renovace zahradního nábytku z exotického dřeva

Stejný postup je nutné použít i v případě renovace nábytku z exotického dřeva. Exotické dřeviny jsou mnohem tvrdší, takže renovace starého nábytku by neměla být příliš problematická. Pro obroušení použijte brusný papír nebo brusku a pak jej také očistěte od prachu a nečistot hadříkem nebo vysavačem.

Záhradní nábytek- Baumax.cz

Jak renovovat proutěný nábytek?

U proutěného nábytku je třeba renovaci provádět velmi šetrně. Pro odstranění starého laku také použijte brusný papír a poté jej oprašte a očistěte.

Další velmi důležitou činností v případě nábytku, který je vyroben z proutí a dřeva je vhodná impregnace, proto aby byl po mnoho let chráněn proti vnějším vlivům.

Čím chránit zahradní nábytek?

Pokud se při čištění starého nábytku objeví původní dřevo, měli by jste jej natřít impregnačním prostředkem. Pokud ne, můžete okamžitě začít malovat.

Dřevěné zahradní sestavy se neustále musí potýkat s nepříznivými povětrnostními vlivy jako je sníh, déšť, vítr, UV paprsky nebo mikroorganismy - jejich působení je nepříznivé, a proto je tak důležité dřevo chránit nejen v zimním období. K tomu je nezbytné použít impregnanty na dřevo. Ty se používají jako základ pro oleje, ale také lazury, barvy, laky a emaily. Na trhu jsou dostupné přípravky na bázi rozpouštědel nebo vody. Je dobré ověřit rozsah ochrany, protože ne všechny přípravky chrání proti všem druhům škodlivých vlivů zároveň. Ochrana pouze proti houbám nebo hmyzu se může ukázat jako neúčinná, protože při vyšší vlhkosti se plíseň vyvine během několika hodin. Použité produkty mohou být mírně zabarvené, díky čemu jemně zdůrazní barvu dřeva a jeho kresbu nebo zcela bezbarvé. První se používají, když chcete zachovat viditelnou strukturu dřeva, přirozenou barvu a kouzlo viditelných letokruhů. Bezbarvý - když jen chcete dodatečně natřít nábytkové prvky barevným nátěrem.

Záhradní nábytek- Baumax.cz

Čím natřít zahradní nábytek?

Po zajištění ochrany můžete přistoupit k nátěru barvou, jako je např. dekorativní impregnace, lazurovací lak, olej, email, lak.

Lazurovací lak je nejlepší volbou pro zahradní nábytkové sestavy . Lakovací lazura vyžaduje nanášení na dobře obroušené dřevo a nanáší se, dokud se nedosáhne jednotné barvy. Lazura obarví dřevo.

Alkydová barva je volena pro svou odolnost. Vytváří lesklý povrch, bez kruhů. Vysoká teplota urychluje proces schnutí barvy.

Lak chrání dřevo vytvořením tvrdého povlaku, který je odolný proti oděru, poškrábání a slunečním paprskům. Aplikace laku vyžaduje obroušení mezi vrstvami nátěru, aby nezůstaly po lakování zvednutá vlákna.

Olej proniká do dřeva mnohem hlouběji než jiné druhy impregnace, chrání dřevo před povětrnostními vlivy, zdůrazňuje přirozenou kresbu letokruhů a výsledný povlak není náchylný k loupání a praskání.

Po takové renovaci a impregnaci váš starý nábytek bude zase jako nový. Bude nejen nově zdobit vaši zahradu, ale ještě je připraven na další slunečnou sezónu!

Teď, když už máte potřebné znalosti můžete se pustit do renovace. Zahradní sezóna se už blíží!

 


 

NECHTE SE INSPIROVAT!


Barva na zahradní nábytek - kterou si vybrat? 5 doporučovaných produktů


Dřevěný nebo kovový domek na nářadí


Jak renovovat zahradní domek - Jak vymalovat dřevěný dům na zahradě


 

Zpět