Barva na zahradní nábytek - kterou si vybrat? 5 doporučovaných produktů

24.05.2021

Zahradní nábytek- Baumax.cz

Dřevěný zahradní nábytek vyžaduje pravidelnou údržbu. Pokud nechceme, aby jej déšť, sluneční paprsky, kroupy, sníh, houby a škůdci zbavili atraktivního vzhledu a životnosti, musíme nábytek alespoň jednou ročně důkladně natřít barvou, lakem nebo jiným přípravkem na ochranu dřeva. Z jakých přípravků máme na výběr? Jak správně připravit povrch a co udělat pro dosažení nejlepšího efektu?

 V tomto článku:

  1. Čím malovat zahradní nábytek?
  2. Jak se připravit na malování?
  3. Jak dobře natřít zahradní nábytek?

Čím malovat zahradní nábytek?

Nejjednodušším a nejlevnějším přípravkem používaným k údržbě zahradního nábytku je olej. Olejování dřeva zachovává jeho atraktivní barvu a samotný zahradní nábytek chrání před delaminací, poškozením nebo praskáním. Oleje zachovávají přirozenou barvu dřeva a kresbu letokruhů. Ovšem přípravky tohoto typu fungují dobře, když jsou sady zahradního nábytku relativně nové a jejich povrch je stále nepoškozený.

Z olejů na dřevo stojí za doporučení produkty od společností Altax - pronikají hluboko do struktury a vytvářejí ochranný povlak. Olejem lze natřít nejen zahradní stoly a jiný nábytek, ale také terasy nebo altány:

Oleje na dřevo- Baumax.cz

Dalším produktem pro údržbu venkovního nábytku je mořidlo. Poloprůhledné lakové mořidlo chrání nejen před deštěm a sněhem, ale také před škůdci, plísněmi, mechy, plísněmi a vyblednutím pod vlivem UV záření. Lakové mořidlo se zároveň vyznačuje vysokou odolností a pevností. Pro natírání zahradního nábytku doporučujeme ochranné a dekorativní mořidlo Sadolin, které je k dispozici v mnoha různých odstínech:

Oleje na dřevo- Baumax.cz

Pokud chcete, aby vaše zahrada, zahradní židle a jiný zahradní nábytek získaly novou barvu, bude nejlepším řešením barva. Pokud zvolíte výrobek určený na dřevěný nábytek, nebudete muset použít další impregnaci. Za doporučení stojí barvy LuxDecor. Lazura na dřevo je k dispozici v mnoha různých barvách a odstínech:

Lazury na dřevo- Baumax.cz

Náš seznam by samozřejmě nebyl úplný bez nejznámějšího prostředku na ochranu zahradního nábytku, a to je impregnace. Je určena k natírání židlí, lavic a dalších prvků používaných ve venkovních podmínkách, poskytuje vysokou ochranu před škodlivými faktory a dodává povrchu atraktivní barvu. Je však potřeba pamatovat na to, že impregnace se používá na čerstvé dřevo nebo dřevo, které bylo důkladně očištěno od stávajících nátěrů a obroušeno. Čím malovat zahradní nábytek - židle, stoly, zahradní lavičky? Doporučujeme Drewnochron, speciální impregnaci, která tvoří na povrchu povlak. Níže je výrobek v módní zelené barvě:

Lazury na dřevo- Baumax.cz

Vidaron Impregnat Royal Palisander lze použít uvnitř i venku. Díky tomu balkón a terasa, i ty částečně zastavěné, mohou získat nový vzhled:

Lazury na dřevo- Baumax.cz

Všechny prezentované produkty - barvy a laky, malířské nástroje a další - jsou k dispozici v mnoha variantách. Vyznačují se nejen kvalitou a trvanlivostí, ale také snadnou aplikací.

Jak se připravit na malování?

Aby nátěr zahradního nábytku měl požadovaný efekt, byl trvanlivý a nebylo jej potřeba opakovat za několik měsíců, musí být řádně proveden. Nejprve si připravte správné množství barvy, laku nebo impregnace - abychom náš dřevěný zahradní nábytek namalovali důkladně. Nemůžeme hojně malovat na jednom místě a šetřit na jiném místě. Nedostatečné množství barvy je také problematické z důvodu možného deficitu produktu ve stejné barvě nebo chybnému sladění barvy s barvou, kterou jsme koupili dříve.

Před natíráním musí být veškerá sousední zahradní architektura řádně chráněna. Za předpokladů, že impregnujete dětský zahradní nábytek a kolem je spousta plastových hraček. Chcete-li je chránit před možným znečištěním, kupte ochrannou fólii nebo použijte kartonové krabice. Z bezpečnostního důvodu také odstraňte veškeré zahradní nářadí a elektrické spotřebiče.

Bez ohledu na produkt, který jste si vybrali, každý povrch by měl být důkladně očištěný od nečistot. Pokud je náš dřevěný zahradní nábytek, ploty atd. pokrytý zaschlým pískem, použijte běžný kartáč s krátkou rukojetí. Poté použijte brusnou kostku nebo brusku. V závislosti na tom, v jakém stavu jsou vaše zahradní křesla nebo jiný zahradní nábytek, můžou být užitečné: drátěný kartáč, škrabka, horkovzdušná pistole, kapalina nebo odstraňovač atd.

SPECIALISTA PORADÍ!

Pro olejování zvolte široký štětec se silnými a dobře přilnavými štětinami. Oproti barvám, lakům a impregnacím, olej by měl být vtírán do dřeva, nikoli malován na povrch.

 

Zahradní nábytek- Baumax.cz

Efektivní malování zahradního nábytku

Bez ohledu na produkt, který si vyberete, zahradní houpačky, nábytek, ploty a další natírejte štětcem. Pistole není vhodná pro dřevěné prvky. Pro dosažení požadovaného účinku, musí impregnační prostředek proniknout do struktury dřeva. Povrch, na který  k malování použijete lakovací pistoli, nebude odolný a výsledný efekt nebude po zaschnutí estetický.

Ve většině případů nestačí jedna vrstva barvy, laku, impregnace nebo oleje. Zkontrolujte počet doporučených vrstev podle návodu od výrobce. Informační štítek obsahuje také informace o době schnutí jednotlivých vrstev a povětrnostních podmínkách, při kterých lze provádět práce.

Rovnoměrně rozetřete barvu, impregnaci nebo lak podél vzoru letokruhů. Tato činnost by měla být prováděna velmi opatrně - bez ohledu na to, zda malujeme zahradní lehátka, elegantní stoly, balkónové truhlíky nebo prvky zdobící vaši zahradu. Pří natíraní povrchů - i těch těžko přístupných - by neměly zůstat žádná prázdná místa. Barva musí byt rovnoměrně nanesena - zachováte tak vlastnosti materiálu a také jeho atraktivní vzhled.


Zahradní nábytek- Baumax.cz

Pokud jste se rozhodli použít impregnaci na dřevo, pamatujte, že použití pouze tohoto produktu nebude stačit k dosažení trvalého a atraktivního efektu. Po nanesení impregnačního prostředku je dobré nanést vrchní nátěr, např. barvu, olej nebo lakové mořidlo.

Podobně je to s olejem. Je třeba vědět, že se používá k posílení a ochraně dřeva. Netvoří vnější povlak. Pokud tedy chceme získat barevný efekt, použijme jiný produkt.

Výhodou dekorativních a ochranných barev je, že je lze použít nejen na dřevěný nábytek, ploty a brány, ale také další prvky ve vaší zahradě, například dekorativní kameny, keramiku, cihly, dokonce i zahradní technoratanový a plastový nábytek. Tímto způsobem vytvoříme krásné aranžmá, například ve skandinávském stylu s převahou bílé barvy. K tomu stačí přidat krásné doplňky, jako jsou zahradní a plážové slunečníky nebo zahradní polštáře, a tím získáme jedinečně navržený prostor!

Výběr barev, laků, olejů nebo impregnačních prostředků je opravdu velký a údržba a malovaní nábytku - není tak složitá! Relaxace na zahradě bude mezi obnovenými prvky vybavení jedinečná. Proto se vyplatí starat se o vybavení našich zahrad pravidelným čištěním a údržbou.

 

 

 

 

Zpět