Jak položit podlahové dílce? 6 rad pro práci

03.06.2019

Plovoucí podlaha se stávají stále častějším řešením při dokončování podlah. Proč? Je to levný systém a velmi snadno se montuje. K položení podlahových dílců nepotřebujete profesionální dovednosti ani drahé nástroje. Vše, co potřebujete, je trochu kutilských dovedností, abyste mohli udělat všechny práce sami. Než se však dáte do práce, přečtěte si naše praktické rady. Poradíme vám jak položit podlahové dílce a jak se na to připravit.

  1. Vyberte vhodné podlahové dílce

Než položite dílce na podlahu, musíte zvolit správný typ. Rozhodnout byste se měli podle toho, kde budou dílce použity. Pokud je chcete použít v obývacím pokoji, nejdůležitější je stránka estetická. Můžete si vybrat dílce imitující různé druhy dřeva a dokonce i jiné materiály - například kámen. Na druhé straně, pokud je chcete dát do koupelny nebo do kuchyně, mějte na paměti jejich fyzikální vlastnosti.

Nejlepší parametry mají vinylové podlahy. Jsou pokryty speciální vrstvou, která je chrání před vlhkostí a pomáhá je udržovat v čistotě. Pokud se voda nebo tuk dostanou na takové dílce, nenasáknou do nich, dílce nebudou bobtnat a nedeformují se. To je nejlepší řešení pro hospodářské místnosti.

  1. Připravte dílce a podklad

Ne každý ví, že podlahové dílce by se měly aklimatizovat v místnosti, kde budou pokládány. Doporučuje se, abyste je před položením ponechali v interiéru po dobu 48 hodin. Nechte je ležet vodorovně, v originálním balení. Teplota v místnosti by neměla být nižší než 18 ° C a její vlhkost nižší než 50%, ale také ne vyšší než 70%.

Je třeba také před vlastní prací připravit podlahu. Musí být především rovná, čistá a suchá. Pokud na jeden běžný metr případné nerovnosti překročí 3 milimetry, budete muset použít tekutou stěrkovou hmotu. Po vylití musíte počkat, až bude zcela suchá.

  1. Rozložte folií a podklad

Na celou plochu podlahy by měla být položena parotěsná folie. Vnější okraje by měly vyčnívat na stěnu přibližně 10 cm. Je důležité si pamatovat, aby následující fóliové pásy se překrývaly asi o 20 centimetrů a jejich spoje se lepí lepicí páskou. Dalším krokem je zakrytí fólie kročejovou izolací. Měla by přiléhat ke stěnám, ale nesmí stěny překrývat. Z kročejové izolace rezignujeme, pokud pokládáme laminátové dílce, jejích ž součástí je zvuková izolace .

  1. Pokládání podlahových dílců

Pokládání dílců je třeba začít od levého zadního rohu místnosti. Stojí za to položit je rovnoběžně s úhlem dopadu slunečních paprsků. V opačném případě bude světlo zvýrazňovat spojovací místa dílců. První řada dílců by měla být seříznuta a hladká strana by měla být položena ke zdi, přičemž by měla být dodržena dilatační mezera 10 - 15 mm. Slouží k tomu, aby dílce měly potřebný prostor - při každodenním používání dílce mohou mírně měnit velikost a pohybovat se. Speciální klíny nebo rozpěrky by vám měly pomoci dodržet stejnou mezeru u každé stěny, pilíře atd.

Moderní podlahové dílce lze spojovat speciálním systémem se zámky. Stačí přiložit k sobě dva dílce a lehce je dotlačit například kladívkem. Zvláštní pozornost je třeba věnovat položení poslední řady podlahových dílců. Rovněž je musíte řezat podél delší strany. Můžete použít truhlářskou kotoučovou pilu nebo pákové nůžky na dílce. Lze také použít obyčejnou pilku.

  1. Dejte pozor na trubky a dveřní zárubně

Celá práce by byla velmi jednoduchá, kdyby nás podlaha nepřekvapovala různými překvapeními. Jedním z nich jsou topné trubky, které je třeba brát v úvahu při řezání panelů. Toto můžete provést pomocí sukovníku. Pilkou rozřízněte dílec mezi otvory pro trubky. Umístěte jednu část na přední a druhou na zadní straně. Samostatným problémem jsou dveřní zárubně. Nejlépe je zkrátit dřevěnou zárubeň o výšku lamely a nacházející se pod ní izolace. Stále musíte brát v úvahu dilatační mezeru.

  1. Připevněte podlahové a přechodové lišty

Poslední fází je skrýt to, co je nedokonalé, pod příslušnými lištami. Na jedné straně, dilatační mezery mezi dílcemi a stěnami je třeba zakrýt podlahovými lištami. Nejprve uřízněte vyčnívající parotěsnou fólií skalpelem. Montáž lišt není složitý proces. Zvláštní pozornost je třeba věnovat jejich spojení v rozích místnosti. Stojí za to buď je seříznout pomocí pokosové pily nebo použít vhodné rohové profily. Dále zakrytí vyžadují  spoje dílců s jinými podlahami - např. s podlahovou krytinou. Pomohou v tom přechodové lišty.

Moderní podlahové dílce se vyznačují tím, že je snadno můžete položit sami. Je to možné díky systému tzv. plovoucí podlahy. Zámky typu pero / drážka umožňují snadné spojení lamel, a bohatý sortiment obchodu BauMax usnadňuje nalezení v naší nabídce všech nezbytných prvků pro práci. Neváhejte, udělejte to!

Zpět