Je podlaha ve vzoru rybí kostí pořád módní?

04.10.2022

Parket či dřevěná podlaha ve vzoru rybí kosti je jedním z nejmódnějších způsobů pro stylové aranžmá interiéru a nadčasovou povrchovou úpravou podlahy. Vzor známý po staletí se dnes vrací v nové verzi a dokazuje, že krásné a stylové podlahy v tomto vzoru pokládky, nepomíjí a nevychází z módy. Vybrat si můžete například populární vzor chevron ale i herringbone.

Klasická rybí kost v průběhu let změnila svůj vzhled. Vzor prošel četnými proměnami, které mu daly podobu, jakou známe dnes. V současnosti máme k dispozici tyto vzory podlahy ve více provedeních. Nejoblíbenější jsou klasické, francouzské a maďarské vzory. Dnes vám chceme říci o těchto nadčasových vzorech podlah a doporučit vám jejich použití v interiérech domů, bytů a také kanceláří, jelikož tyto podlahy se vyznačují nepomíjející krásou. Nejen parket či dřevěná podlaha, ale také vinylové podlahy nebo laminátové podlahy jsou vhodné pro použití tohoto vzoru pokládky. Než se rozhodnete pro konkrétní typ pokládky, přečtěte si náš článek.


V tomto článku:

1. Stručná historie "rybí kosti"

2. Dřevěné podlahy ve vzoru rybí kosti – na co se zaměřit?

3. Typy uspořádání rybí kosti

4. Kdy je vhodné zvolit klasický způsob pokládky dřevěných podlah?

5. Do jakého stylu aranžmá se hodí dřevěné podlahy v klasický vzor?Stručná historie "rybí kosti"

Historie podlah ve vzoru rybí kosti sahá do opravdu vzdáleného období. Při hledání jeho původu je třeba se vrátit do antiky. Právě z tohoto období pochází první grafický vzor dnes známý jako rybí kost.

Zpočátku se vzor objevoval ve formě kresby na keramice a každodenních předmětech a postupem času se přesunul do jiných oblastí. Než se však tento vzor stal populární a žádoucí v interiérech, muselo uplynout mnoho dlouhých staletí.

V 16. století jej zpopularizoval francouzský král, a o chvíli později si tento vzor podmanil evropské salony a stal se symbolem řemeslné zručnosti, důrazu na detail a luxusu. Pokládka podlahy v dekoru chevron neboli francouzské rybí kosti byla velmi zdlouhavá a nákladná, takže si ji mohli dovolit jen bohatí.

V průběhu následujících staletí se podlahy ve vzoru chevron objevily jako prvek úpravy interiéru a dekorace stěn. V průběhu staletí vzor pokládky prošel četnými proměnami, které mu daly nové a odlišné podoby.

Navzdory plynutí času se vzor rybí kosti stále těší uznání a oblibě. Je jedním z nejžhavějších trendů letošní sezóny. Kdekoli se objeví, dřevěná podlaha či parket upoutává pozornost, zdobí prostor a inspiruje.

Dřevěné podlahy ve vzoru rybí kosti – na co se zaměřit?

Samotný vzor je hodně výrazný, takže potřebuje klidné pozadí, aby efektně vyniknul. Správně použitý v aranžmá přitáhne pozornost a potěší. Pro dosažení noblesního efektu se však vyplatí pečlivě zvážit aranžmá a zkombinovat podlahu s ostatními prvky dekoru do interiéru tak, aby prostor tvořily ucelený celek.

Přestože existuje názor, že vzor podlah, jako je rybí kost můžete použít do každé místnosti, není to tak úplně pravda. Bohužel do malých, úzkých místností se tento vzor na podlahu vůbec nehodí, zvláště pak pro podlahy z vinylových panelů nebo podlahových prken. Vzor potřebuje prostor, aby ukázal svou krásu.

Klasický vzor v malé místnosti nebude vypadat velkolepě. Efekt může být zcela opačný. Oříznutý a přizpůsobený malému prostoru může vypadat nevzhledně. Pokud nám tedy na podlaze rybí kosti opravdu záleží, je lepší tento elegantní vzor použít na podlahu v obývacím pokoji nebo podlahu v denním pokoji, kde se bude moci prezentovat v celé své kráse.

Typy uspořádání rybí kosti

Poslední roky nám ukázaly, že vinylové podlahy nebo klasická prkna uspořádané ve vzoru rybí kosti jsou nadčasovým způsobem úpravy podlahy, který zaručeně dodá celému aranžmá originální charakter, a podlaha či parkety vás budou těšit další dlouhá léta!

Nicméně stojí za to vědět, že rybí kost na podlaze může být uspořádána mnoha způsoby a každý z nich je jedinečný svým vlastním způsobem. Mezi nejoblíbenější vzory patří francouzská, klasická a maďarská rybí kost, které se liší především úhlem uspořádání. Kterou si vybrat?

Klasický způsob pokládky – vzor pro každý interiér

Stromeček ve své klasické podobě je nejtradičnějším vzorem, často také známým jako anglická rybí kost.

Klasický vzor se skládá z panelů stejné velikosti tak, že se kratší strana jednoho panelu spojuje v pravém úhlu s delší stranou druhého panelu. Klasický vzor byl módní zejména v 70. a 80. letech, zdobil staré činžovní domy a byty. Klasický stromeček v moderní podobě může být uspořádán z vinylových panelů, laminátových panelů a podlahových prken.

Francouzská rybí kost – vzor pro náročné

Francouzská rybí kost je obzvláště elegantní způsob uspořádání palubek, který si získal oblibu v 16. století.

Dřevěné podlahy do vzoru rybí kosti jsou podlahy vyrobené z palubek řezaných pod úhlem 45 stupňů. Po složení tvoří prkna pravoúhlý systém. Ve výsledku to celé vypadá jako harmonika nebo hrot šípu. Stromeček v této podobě působí velmi elegantně a zároveň dodává interiérům jedinečnou lehkost.

Maďarská rybí kost – ve vintage interiérech

Maďarská rybí kost je jemnější verzí francouzské rybí kosti. Maďarský vzor je sestaven z palubek libovolné velikosti, řezaných pod úhlem 60°, které tvoří kompozici s úhlem 120°. Po položení palubek připomínají jejich strany jemný, klikatý vzor, ​​s dokonale rovnou linií mezi každým pásem.

Kdy je vhodné zvolit klasický způsob pokládky dřevěných podlah?

Podlaha v tomto vzoru se hodí do různých interiérů, ale konečný výsledek do značné míry závisí na odstínech, velikosti nebo viditelnosti zrna a suků na palubkách. Sama o sobě je elegantní a mimořádně efektní, díky čemu je ideální povrchovou úpravou do moderních interiérů.

Světlejší odstíny rybí podlahy se budou hodit do každé místnosti, ale s tmavšími barvami je lepší počítat ve větších místnostech, kde se nemusíte bát optického zmenšení místnosti. Tento vzor na podlaze jistě najdete ve starších činžovních domech, předměstských sídlech a vintage interiérech nebo interiérech stylizovaných na dobu minulou.  

Poslední roky však ukázaly, že tento vzor je klasikou a univerzální možností povrchové úpravy, která bude vhodná do každého stylu aranžmá! Tento způsob pokládky je nejlepší volbou pro ty, kteří mají rádi spojení moderních trendů a klasiky. Vyplatí se vybrat ty nejkvalitnější materiály, které zajistí dlouhodobé používání. Už víme, že podlaha ve vzoru rybí kosti nevyjde z módy, tak proč si ji neužít po mnoho let?

Do jakého stylu aranžmá se hodí dřevěné podlahy v klasický vzor?

V posledních letech se opět vrátila podlaha do vzoru rybí kosti, která dokazuje, že trendy se vždy vracejí, i když jde o interiéry! Vzory, jak je chevron, tak i herringbone jsou současně hodně oblíbené, jelikož místnosti dodávají luxusní charakter.

Světlé, béžové a téměř šedé odstíny v minimalistickém provedení budou dokonalým pozadím pro minimalistická, skandinávská a boho aranžmá, zatímco ty v tmavších, ořechových odstínech krásně zdůrazní charakter modernistických a moderních interiérů.

Některé modely podlah z rybí kosti mají velmi zřetelnou kresbu letokruhů, které působí jako kdyby podlaha byla postrašená. Vyniknou v retro nebo vintage interiérech.

Stojí za připomenutí, že v současném designu dominuje eklekticismus, spočívající v kombinování různých stylů a konvencí, umožňujících originální a odvážné kombinace. Dřevěné podlahy či vinylové podlahy v tomto designu budou dokonalým doplňkem do eklektických interiérů.

 


 

NECHTE SE INSPIROVAT!


Podlahové topení nebo radiátory - co je výhodnější?


Laminátová podlaha, podlahová prkna nebo keramické dlaždice - co si vybrat pro bílou podlahu?


Jak položit podlahové panely - módní vzory pro podlahy


 

Zpět