Jak funguje pískové čerpadlo

27.05.2022

Mít na zahradě vlastní bazén je skutečný luxus pro dospělé a děti. Zejména v letních vedrech je možnost zchladit se ve vodě neocenitelná. Abyste si však mohli užívat kouzla bazénu a chladivou čistou vodu, je třeba o bazén náležitě pečovat. Velmi důležitou otázkou je péče o čistotu vody v bazénu, a tedy kromě použití vhodných chemikálií právě bazénová filtrace je součástí celkové péče o vodu. Při nákupu bazénu je nutné investovat rovněž do vhodného čerpadla a filtrace. Filtrace a čerpadlo jsou prostě neodmyslitelnou součástí zahradních bazénů. Proces filtrace vody, bez ohledu na to, zda jste vlastníkem menších bazénů nebo větších bazénů, vyžaduje speciální čerpadla a filtry. Správné filtrační čerpadlo vám umožní udržet vysokou kvalitu a čistotu bazénové vody. Na trhu jsou dostupné pískové filtrace s filtrační vložkou s obsahem písku nebo kartušové filtrace. Na čerpadle rozhodně zaleží, pokud chcete zajistit sobě a ostatním členům domácnosti skvělou a vždy bezpečnou zábavu ve vodě. V tomto článku vám proto řekneme, jak funguje jedna z nabízených možností filtrace - bazénové pískové čerpadlo!

Rámové bazény- Baumax.cz


V tomto článku:

1. Jaké filtrační čerpadlo zvolit pro zahradní bazény?

2. ​Čerpadla s papírovou filtrační vložkou

3. Čerpadla s kartušovou filtrací

4. Čerpadlo s pískovou filtrací

5. Na co si dát pozor při výběru správné pískové filtrace?

6. Jak funguje písková filtrace a filtrační písek a čím se liší od ostatních filtrací?

7. Bazénová písková filtrace – proč byste je měli mít?

8. Jak funguje čerpadlo s pískovou filtrací?Jaké filtrační čerpadlo zvolit pro zahradní bazény?

Dobře zvolené bazénové čerpadlo by mělo přefiltrovat veškerou vodu v bazénu zhruba třikrát za den. Je nutné proto zkontrolovat výkon čerpadla. Výkon čerpadla musí odpovídat velikosti bazénu a jeho hladině vody. Díky přesnému určení kapacity vašeho bazénu bude snazší seřídit správně čerpadlo a snáze odhadnete dobu filtrování vody v bazénu. Čím větší bazén, tím větší výkon čerpadla bude potřeba. Dobré filtrační čerpadlo by mělo být nejen účinné, ale také odolné. Jak dlouho vydrží, závisí na materiálech, ze kterých je čerpadlo vyrobeno. Nejnovější bazénová čerpadla mají polypropylenový potah a pryžové díly v rotoru, což umožňuje lepší odolnost vůči vnikání nečistot. Hluk, který čerpadlo generuje, je také důležitý pro uživatele bazénu. Filtrační čerpadlo je jedním z nejdůležitějších příslušenství do bazénu, díky kterému voda cirkuluje v uzavřeném systému. Jednou hadicí je špinavá voda nasávaná do čerpadla, kde se čistí, a druhou se čistá přefiltrovaná voda vrací do bazénu. Žádné čerpadlo nebude kompletní bez správné filtrace. Jaké filtrace si vyberete, pískové nebo kartušové záleží jen na vás.

Bázénové filtrace- Baumax.cz

Čerpadla s papírovou filtrační vložkou

Tradičně se v čerpadlech používá papírový filtr, který je vybaven filtračními vložky. Čerpadla s papírovou filtrační vložkou se vyznačují nízkou cenou, proto jsou velmi často součástí sady s novým bazénem. Papírové filtry se bohužel rychle ucpávají a opotřebovávají. Je možné je párkrát vyčistit a poté je potřeba pořídit nové filtrační vložky. V důsledku toho jsou náklady na čerpadlo s papírovým filtrem vyšší než např. náklady na čerpadlo s pískovou filtrací.

Čerpadla s kartušovou filtrací

Kartušová čerpadla do bazénů používají kartušový filtr, ve kterém se zachytí všechny nečistoty. Filtrace touto metodou není přesná, což souvisí s rychlým zanášením filtru, který lze čistit, ale výrobci doporučují, aby filtrační vložky vyměnit přibližně každé 2 týdny.

Čerpadlo s pískovou filtrací

Čerpadla vybavená filtrací z písku, známou také jako křemenná filtrace, se vyznačují vysokou životností. Jedna filtrační vložka může stačit na dvě nebo tři sezóny. To je nepochybná výhoda pískové filtrace. Stojí za to pamatovat na časté oplachování filtru, jednou za týden nebo dvakrát, aby zůstal v dobrém stavu co nejdéle. Použití jemného křemičitého písku výrazně prodlužuje životnost filtrace, díky čemu čistá voda vydrží déle.

Bazény- Baumax.cz

Na co si dát pozor při výběru správné pískové filtrace?

Písková filtrace, která čistí vodu z bazénu, splní dobře svou funkci pouze ve středně velkém bazénu. Ve velkém bazénu nemusí být její účinek dostatečný. Přestože se do menších bazénů doporučuje používat kartušové filtry, vyplatí se do nich používat také pískové filtrace, které jsou rozhodně účinnější. Při výběru správného produktu byste měli vzít v úvahu také materiál. Výrobci nabízejí modely z nerezové oceli, polyesteru a polyethylenu. Důležitý je také typ použitých náplní a doplňkové funkce filtru, které ovlivňují konečnou cenu produktu. Stále oblíbenější je písková filtrace s filtračními skleněnými granulemi. Ty zachytí veškeré nečistoty a udrží je ve filtru mnohem efektivněji než filtrační písek. Jsou také odolnější vůči množení se bakterií a lze je proto používat déle než v případě písku.

Jak funguje písková filtrace a filtrační písek a čím se liší od ostatních filtrací?

Pořízení si bazénu je spojeno s jeho pravidelným čištěním a údržbou. Velké nečistoty lze odstranit ručně při použití sítka nebo bazénového vysavače, který vyčistí dno bazénu, ale na menší nečistoty je efektivnější použít speciální pískové nebo jiné čerpadlo a filtraci. Tyto zařízení mají sací mechanismus, který sbírá vodu z bazénu, ta prochází filtrem, aby se očistila a pomocí čerpadla je čistá voda zpět vrácena do bazénu a nečistoty se v opačném směru odplavují do kanalizace. Populární na trhu modely čerpadel s pískovou filtrací nabízejí filtraci s vložkou plněnou velmi jemným křemičitým pískem, hydroantracitem nebo skleněným granulátem, při pomocí kterých jsou odstraňovány i velmi malé nečistoty. Zařízení má také čtyř- nebo šesticestný ventil, který zodpovídá za správný chod pískové filtrace. Písková filtrace umožňuje efektivně vyčistit bazénovou vodu. Jsou velmi účinné a filtr lze měnit až každé dva tři roky. Pro udržení čistoty filtr stačí propláchnout pod tekoucí vodou. Pravidelné proplachování zabraňuje hromadění bakterií a plísní na filtraci v našem bazénu. Provoz se neliší od ostatních filtračních zařízení. Voda prochází filtrem a jemný křemičitý písek, který obsahuje, zachycuje nečistoty. Pohyb vody je uměle vynucován pískovým čerpadlem, voda je nasávána hadicí k pískovému čerpadlu a následně po vyčištění druhou hadicí vrácena zpět do bazénu. Takovýto nucený pohyb vody zároveň chrání bazén před tvorbou usazenin na jeho hladině, čímž se zvyšuje účinnost čištění. Užitečné může být další příslušenství k bazénovým čerpadlům.

Bazény- Baumax.cz

Bazénová písková filtrace – proč byste je měli mít?

Zahradní bazény jsou oblíbené v horkých letních dnech. Je to skvělá alternativa pro ty, kteří nemají tolik času chodit pravidelně na bazén nebo využívat přírodní vodní nádrže a koupaliště. Abyste si vodní lázeň naplno užili, vyplatí se zajistit co nejlepší kvalitu vody. Takto křišťálově čistou vodu může zajistit pouze použití filtrace, nejlepší budou písková čerpadla do bazénu.

Jak funguje čerpadlo s pískovou filtrací?

Bazény, ve kterých stojí voda, se díky neustálému kontaktu se vzduchem rychle kontaminují. Prach, hmyz, pyl, listí, písek a země znečišťují bazén. Nezapomeňte tedy odfiltrovat i ty nejmenší nečistoty. Toho dosáhnete pomocí vysoce účinných pískových filtrací. Pískové filtrace ochrání nádrž před tvorbou nazelenalého výkvětu a před růstem řas a jiných vodních organismů a vy se budete dlouho těšit z čisté vody. Voda filtrovaná při pomoci křemičitého písku se stává krystalicky čistou a zůstává po dlouhou dobu vhodná a bezpečná pro koupání. Je nutné také pravidelně čistit filtr, který se zanese nečistoty a vyměňovat malé množství vody za novou.

Každý majitel zahradního bazénu dobře ví, že filtrace je nezbytnou součástí jeho vybavení a čerpadlo se stará o udržení čistoty vody a vhodných podmínek na koupání. Podívejte se jaké typy čerpadel, filtrací pro bazény a dalšího bazénového příslušenství jsme pro vás připravili v nabídce našeho internetového obchodu BauMax.

Bazény- Baumax.cz

 


 

NECHTE SE INSPIROVAT!


Jak často je nutné zapínat bazénové čerpadlo v bazénu? Jak jej správně používat?


Hmyz v bazénu - jak se jej zbavit?


Jaký vybrat bazénový vysavač? Najděte ten nejlepší model pro vás!


 

Zpět