Houpací síť na balkón - poradíme, kterou si vybrat

06.02.2021

 

Houpací sítě pocházejí z Jižní a Střední Ameriky, takže není náhoda, že je spojujeme s exotikou, karibským sluncem a siestou pod širým nebem. Jejich použití rozhodně nenahradí prázdninový výlet, ale nám poskytne v letní a zimní sezóně spoustu potěšení a příjemnou relaxaci v zátiší svého domova. Pokud máme dostatečně velký balkón, můžeme si na něj pověsit houpací síť, která poslouží nejen k houpání, ale také ke čtení knihy nebo odpolednímu spánku.

Houpací sítě - Baumax.cz

Houpací sítě, kdysi srovnávané se sítí nataženou mezi stromy, nyní překvapují svou rozmanitostí a množstvím způsobů relaxace na zahradě. Kromě tradičních provázkových modelů existují také látkové sedáky a lehátka v elegantním a tlumeném barevném provedení nebo s jedinečnou povrchovou úpravou.

Houpací sítě na rozdíl od lehátek nepřicházejí do styku s podlahou, takže je pro ně snazší najít místo. Problém nebude mít ani s jejich montáží- jednoduše je zavěste lanem mezi dva body. Jsou lehké (obvykle váží do 2 kg) a snadno se skládají, takže je můžeme sundat a odložit nebo vzít s sebou na výlet. Navíc ve srovnání s houpacími křesly stojí málo. Při výběru houpací sítě na balkón, terasu nebo zahradu stojí za to věnovat pozornost kvalitě její konstrukce. Praktický a odolný model je pohodlný, vyrobený z látky odolné vůči mechanickému poškození a vlivům nepříznivých povětrnostních podmínek - nevadí jim déšť a vlhkost a nevybledne ani při vystavení slunečnímu záření.

Houpací sítě - Baumax.cz

Jaké  existují typy houpacích sítí? Rozdělení podle způsobu provedení

Obvykle volíme houpací síť na balkón, s přihlédnutím k rozměrům dostupného prostoru a našim očekáváním. Zvažme preferovaný vzhled, velikost, materiál a způsob výroby, pevnost, minimální zatížení a také typ.

Vzhledem k typu sedáku jsou houpací sítě dostupné na trhu rozděleny do dvou základních kategorií:

Houpací sítě ze síťoviny jsou vyrobeny z provázku, který zajišťuje stálé proudění vzduchu. To je zvláště důležité v horkých dnech, protože zabraňuje pocení. Pevná lana kopírují tvar těla a rovnoměrně rozkládají naši váhu, čímž prodlužují životnost sedáku. Houpací síť visící na balkóně nebo terase by měla být vyrobena z vhodného materiálu. Bavlna, i když je přirozená a často nebarvená (a tedy plně ekologická), není tou nejlepší volbou, protože dlouho schne, když se zamočí od deště. Skvělou alternativou je nylon odolný vůči měnícímu se počasí (je pevný, voděodolný a pomalu se nahřívá) a dražší, ale extrémně odolný durasol, který můžete nechat venku celé léto. Za zmínku stojí, že ne všechny houpací sítě ze síťoviny jsou stejně pohodlné. Pokud jde o pohodlí, ty s řídkou vazbou jsou méně pohodlné než ručně tkané modely z tenkých, hustě propletených lanek. Tento typ lehátek zahrnuje takzvané mayské houpací sítě, rozhodně měkčí a pružnější než tradiční, což umožňuje volný pohyb a zaručuje vynikající kvalitu.

Látkové houpací sítě mohou být také vyrobeny z bavlny nebo nylonu, ale tvoři pevnou látkovou plochu. Rychleschnoucí polypropylen doplněn elegantním a vzdušným hedvábím a také Sunbrella - poměrně drahá, ale odolná vůči nečistotám a extrémním povětrnostním podmínkám látka, se také často používají k výrobě houpacích sítí na balkón, terasu a zahradu. I když se to na první pohled nezdá, látkové houpací sítě nejsou méně náchylné k poškození než síťované houpací sítě. Je to způsobeno bodovým zatížením sedáku, které se časem opotřebovává. Naopak síťovina zajišťuje lepší prostupnost vzduchu než látka, což zajišťuje větší pohodlí při ležení v horkých odpoledních hodinách. Na druhou stranu látkové houpací sítě mají tu výhodu, že vás udrží v teple během chladnějších večerů.

Houpací sítě - Baumax.cz

Balkonová houpací síť s příčníky

Tento typ houpací sítě vypadá jako ploché lehátko s příčníky (obvykle dřevěnými) na obou stranách. Díky svému designu si zachovává svůj tvar a nekroutí se ani při velkém zatížení, proto je ideální například na opalování. Musíte ho však používat opatrně, protože nemá na rozdíl od tradiční houpací sítě žádné zakryté strany, takže nás nechrání před pádem.

Závěsné houpačky s příčníky jsou často určeny pro dvě osoby. Zvláštním typem je nikaragujská houpací síť, která je vyrobena z neroztažitelné síťoviny a vyznačuje se dvojitou vazbou, díky níž je stabilní a extrémně odolná. Hodí se však spíše na terasu nebo velký balkón, protože může mít délku až 3-4 metry a šířku 120 centimetrů.

Brazilské houpací křeslo na balkón nebo terasu

Takzvané závěsné křeslo má mírně odlišné funkce než tradiční houpací síť. Nemůžete na něm strávit celou noc, ale je ideální pro čtení knihy nebo pití kávy. Brazilská houpací síť zabírá mnohem méně místa než lehátko, takže se vejde na jakýkoliv balkón. K zavěšení stačí jeden silný stropní držák. Obvykle nemá žádné vyztužení (kromě dřevěné tyče, která drží sedák) - díky tomu vytvoří útulný obal. Pokud však dáváme přednost stabilnějším houpačkám, můžeme si koupit houpací křeslo s vyztuženým sedákem a opěradlem a dokonce i opěrkou nohou.

Populární brazilské houpací křesla vypadají působivě, a proto jsou často ozdobou nejen balkónu, ale také obývacího nebo dětského pokoje. Zároveň jsou velmi praktické - po vyjmutí příčky je můžete prát v pračce, takže pokud se nám líbí například model z bílé bavlny, není důvod se obávat možné špíny. A co víc, brazilská křesla jsou tkaná ručně takovým způsobem, že nemají švy, které by snižovaly pohodlí jejich používání.

Houpací síť čapí hnízdo

Houpací křeslo zvané čápi hnízdo je na rozdíl od brazilských houpacích křesel namontováno na kovovém rámu, který brání jeho deformaci. Obvykle je vyrobeno z ručně tkaných bavlněných lan, zakončených třásněmi, co potěší milovníky boho stylu. Taková houpací síť na balkóně vypadá obzvláště krásně, pokud na ni položíte módní zahradní polštáře nebo dekorativní deku.

Čapí hnízda dostupná v každém hobby marketu vypadají stylově a vzdušně, ale některé modely vydrží zatížení přesahující 200 kg. Mohou mít pouze sedák nebo dodatečně opěradlo a područky, což z nich dělá pohodlné křeslo. Tento typ houpačky je velmi oblíbené mezi dětmi, ovšem nezapomeňte je nenechávat na balkóně bez dozoru.

Balkonová houpací síť s moskytiérou

Balkonová houpací síť s moskytiérou je nejen účinnou ochranou proti hmyzu, ale také před sluncem a deštěm. Sít je upevněna na vyztuženém rámu, a celá konstrukce je lehká a odolná i za nepříznivých povětrnostních podmínek, takže ji lze použít jako turistickou houpací síť pro spaní venku. Dostupné modely mají obvykle zipy, díky nimž celá konstrukce tvoří jakýsi stan visící nad zemí. Houpací sítě s moskytiérami určené k umístění na prostorný balkón nebo na zahradu jsou často vybaveny speciální stříškou, která poskytuje v horkých dnech požadovaný stín.

Bezpečná instalace houpací sítě na balkóně

Na zahradě jsou houpací sítě obvykle připevněny ke stromům, ale na balkóně nebo terase musíte použít jiné řešení. Nejjednodušší způsob, jak připevnit houpací síť na balkón, je ji připevnit přímo ke zdi pomocí háků (nezapomeňte, že montážní příslušenství je třeba zakoupit samostatně). Pokud však máme trochu více volného místa a nechceme do stěn vrtat díry, můžeme zvolit speciální stojan vyrobený z odolné oceli nebo o něco hezčí, dřevěný, který však vyžaduje pravidelnou impregnaci.

Při montáži houpací sítě pamatujte na její maximální zatížení. Pokud jsme se rozhodli zvolit model pro dvě osoby, přemýšlejte o celkové hmotnosti uživatelů a volte vhodné odolné háky. Pro lidi s větší hmotností je vhodné nechat houpací síť více napnutou, zatímco u dětských houpacích sítí je lepší ponechat malou vůli.

Před nákupem houpací sítě se nejprve však ujistěte, že máte na balkóně dostatek místa pro umístění zahradního stolu a dalšího potřebného nábytku. I když šířka závěsné houpačky nepřesahuje jeden metr, její délka s háky nebo rámem dosahuje až do 4 metrů. Pro velkou rodinu bude někdy lepším řešením několik menších brazilských křesel nebo stojící zahradní houpačka.


 


 

 

Zpět