Druhy podlah - které si vybrat do obývacího pokoje, koupelny, terasy. Zjistěte!

19.04.2021

 

Podlaha je prvkem interiéru, který by měl být nejen estetický, ale také bezpečný, snadno se čistit, být komfortní a odolný. Proto stojí za to pečlivě zvážit její volbu. V současné době máme na výběr z mnoha moderních řešení, která se vyznačují nejen svým mimořádným vzhledem, ale také vysokou kvalitou a jedinečnými vlastnostmi.

Podlahy - Baumax.cz

Jaký zvolit typ podlahy?

Nejdůležitější při výběru podlahy je sladit její typ se specifičností místnosti. To je zřejmá otázka, ale v praxi můžete udělat významné chyby. Můžete si vybrat nejen dřevěné podlahy, laminované panely, koberce a keramiku, ale také například bambusové, pryskyřičné, kompozitní nebo betonové podlahy a dokonce i kožené podlahy. V článku se však podíváme na ty nejdostupnější a nejčastěji vybírané.

Dřevěné podlahy

Elegantní, přírodní, vizuálně a fyzicky teplé - dřevěné podlahy jsou po celá léta synonymem luxusu a kvality. Dřevo nikdy nevyjde z módy a díky možnosti renovace ji mohou členové domácnosti používat několik desítek let. V dnešní době má různé formy - nejen typické parkety, ale také snadnější k pokládání sendvičové panely.

Masivní deska - v této variantě je podlahová deska vyrobena z jednoho kusu dřeva. K výrobě se používají pouze vysoce kvalitní suroviny, jako je jasan, dub, exotické dřevo atd. Tento druh parket se nejlépe hodí do obývacího pokoje, kanceláře nebo ložnice. Díky moderním technikám zpracování dřevěné podlahy, jako je postaršení, strukturování, patinování atd., lze dosáhnout skutečně jedinečného efektu.

Dřevěný panel, známý také jako sendvičová podlaha, je levnější alternativou k parketám z masivního dřeva. Panely jsou vyrobeny ze dvou nebo tří vrstev: dekorativní vnější vrstva ze vzácného druhu dřeva a jedna nebo dvě spodní vrstvy z měkkého dřeva. Jedním z nejpopulárnějších řešení tohoto typu je třívrstvá deska Barlinek.

Použití částečně méně kvalitních materiálů se promítá do nižší ceny laminovaných podlahových panelů. Tento typ podlahy se pokládá také snadněji než parkety z masivního dřeva. Můžete si jej úspěšně položit sami díky tzv. zámkovému systému. Aby interiér získal ještě větší eleganci, stojí za to použít dřevěné dokončovací lišty. Důležité je, že dřevěné panely lze umístit na podlahové topení.

Dřevo se skvěle hodí nejen do obývacích pokojů, ložnic nebo kanceláří, ale také např. do kuchyně a koupelny. U dřevěných podlah vystavených vlhkosti je nejlepší zvolit vysoce kvalitní materiál, např. dub, a pamatovat na to jej řádně impregnovat.

Podlahy - Baumax.cz

Laminované podlahové panely

Vypadají jako přírodní dřevo, ale jsou levnější a snáze se pokládají - je to laminovaný panel, neměnně oblíbená alternativa k masivní desce. Jsou k dispozici v široké škále vzorů a barev a mohou napodobovat jakýkoliv druh materiálu – včetně těch vysoce kvalitních. Snadno se pokládají, snadno se také udržují v čistotě. Chcete-li trochu vylepšit jejich akustiku, stojí za to použít podložky pod podlahové panely. Při výběru vhodného produktu pro podlahu věnujte pozornost třídě otěru. V obytných interiérech se používá panel střední třídy - od AC3 do AC4. Toto řešení skvěle funguje v obývacím pokoji, kanceláři, ložnici a dokonce i v kuchyni.

Na rozdíl od dřevěné podlahy je tento typ panelu tvrdý a studený. Kromě toho panely vykazují nižší odolnost proti oděru, poškrábání a extrémním teplotám. Poškozenou laminátovou podlahu nelze renovovat, je ji nutné vyměnit.

Bez ohledu na typ podlahy ze dřeva nebo imitace dřeva se toto řešení hodí prakticky k jakémukoliv stylu uspořádání interiéru - od klasického, přes rustikální až po industriální a minimalistický skandinávský styl.

Podlahy - Baumax.cz

Dýhované podlahové panely

Dýhované podlahové panely jsou řešením, které spojují výhody laminovaných panelů a podlah z masivního nebo vrstveného dřeva. Místo laminátu mají na vrchní častí dýhu z tenkých dřevěných desek. Takže vypadají jako dřevěné desky a prkna. Vytváří stejně atraktivní povrch s jedinečným, přirozeným vzhledem. Odráží světlo stejným způsobem - což má velký význam pro skutečného milovníka přírodních řešení.

Dýhované panely se zároveň snadno instalují a udržují v čistotě. Nevyžadují leštění. K samostatné pokládce potřebujeme pouze lišty a dokončovací prvky, dobrou vůli a trochu trpělivosti!

Vinylové panely

Vinylové podlahové panely jsou moderním řešením, které kombinuje různé výhody všech typů podlah! Místo dřeva, keramiky nebo dýhy bylo k jejich výrobě použito několik vrstev vinylu. Nejdůležitějšími částmi jsou hlavní jádro a jemně potištěná dekorativní vrstva. Vinylové panely mají stejnou šířku jako jakýkoliv jiný typ podlahy - prkna, laminátové nebo dýhované podlahy a dokonce i keramické dlaždice. Jsou však mnohem tenčí - jejich tloušťka obvykle nepřesahuje 7 mm. Na rozdíl od názoru některých lidí není vinylová podlaha jenom o něco lepší lino. Ve skutečnosti je to velmi praktické a moderní řešení. Potvrzením může být skutečnost, že jsou dražší než laminátové podlahy.

Vinylová podlaha může napodobovat jakýkoliv materiál - od dřevěných prken až po mramor a žulu. Z tohoto důvodu je vhodná prakticky do každého interiéru. V obývacím pokoji může imitovat krásnou dřevěnou podlahu. V kuchyni a koupelně – vypadat jako keramická dlažba. Na terase - kámen atd.

Vinylové panely jsou teplejší a měkčí než laminát. Kromě toho jsou prakticky zcela odolné proti vlhkosti. To je velmi dobré řešení pro lidi, kteří sní o dřevěné podlaze, např. v kuchyni nebo v koupelně, ale obávají se poškození způsobeného vlhkostí nebo si ho nemohou kvůli vysoké ceně dovolit. Elegantní soklové lišty lze úspěšně instalovat na vinylovou podlahu - k tomu budete potřebovat montážní lepidlo.

Podlahy - Baumax.cz

Keramické dlaždice

Jedním z nejoblíbenějších řešení podlahových krytin jsou keramické dlaždice - fungují všude tam, kde je podlaha vystavena vlhkosti, poškození a dalším škodlivým faktorům. Z tohoto důvodu dlažba je vhodná k použití v kuchyních, koupelnách, terasách a na balkónech. Díky obrovské škále vzorů, barev, ale také tvarů a velikostí, lze keramické dlaždice úspěšně přizpůsobit jakémukoliv stylu interiéru.

Dlažba může imitovat kámen, dřevěné panely a dokonce i materiály jako mramor nebo žula. Při výběru ze široké škály produktů byste měli věnovat pozornost nejen vzhledu, ale také třídě tvrdosti a oděru dlaždic.

Kobercové krytiny

Měkké a teplé kobercové krytiny zútulňují interiér - jsou ideální do ložnic nebo dětských pokojů. Jsou k dispozici v mnoha vzorech a barvách a ladí k různým interiérům. Bohužel na rozdíl od jiných podlahových krytin, ty kobercové krytiny se obtížně udržují v čistotě. Pokud zvolíme nekvalitní výrobek, musíme vzít v úvahu také rychlý otěr materiálu. Proto volbu kobercové krytiny je potřeba důkladně zvážit, zejména v domácnostech, kde žijí domácí mazlíčci.

Zpět