Dřevěná podlaha pro podlahové vytápění

19.02.2022

Dřevěná podlaha působí velmi stylově, vnáší do interiéru přírodu a dává mu útulný charakter a zároveň krásně voní a je hřejivá na dotek. Má však některé vlastnosti, kvůli kterým se mnoho lidí rozhodne nepokládat jej na podlahové vytápění a místo ní si vybere dlaždice imitace dřeva. Je to spravné rozhodnutí? Odpověď na tuto otázku najdete v našem článku!

 

Dřevěné podlahy- Baumax.cz


Je pravda, že většina druhů dřeva snáší teplotní výkyvy mnohem hůře než gres nebo terakota, a na rozdíl od nich se může vlivem přehřátí deformovat. Kromě toho jsou parkety dobrým tepelným izolantem, což snižuje účinnost topného systému instalovaného pod nimi. To však neznamená, že žádná dřevěná podlaha není vhodná pro podlahové vytápění. Stačí vybrat desky s odpovídajícími parametry, použít typ podlahového vytápění doporučený od výrobce a dřevěnou podlahu správně používat.

 

Dřevěné podlahy- Baumax.cz


V tomto článku:
1. Jaké podlahové vytápění lze použít pro dřevěnou podlahu?
2. Vhodný druh dřeva
3. Parkety nebo vrstvená podlaha?
4. Správná montáž dřevěné podlahy
5. Jak používat dřevěnou podlahu s podlahovým vytápěním?Jaké podlahové vytápění lze použít pro dřevěnou podlahu?

Stejně jako dřevo má i podlahové vytápění mnoho výhod. V první řadě se po jeho spuštění celý povrch podlahy zahřeje, což způsobí rovnoměrné rozložení tepla po místnosti, a umožní tak dosažení optimální teploty v každém jejím rohu. Jiná situace je u radiátorů, které pracují bodově, takže vytvářejí nepříznivé pro zdraví zóny přehřívání. Podlahové vytápění navíc na rozdíl od radiátorů omezuje cirkulaci prachu, takže je skvělou volbou, pokud mezi členy domácnosti jsou osoby trpící alergií na roztoče. A na konec, tento typ vytápění nesnižuje estetiku interiéru a umožňuje plně funkční zařízení interiéru domu, což se o nástěnných radiátorech říci nedá.

Pohovky- Baumax.cz


Podlahové vytápění může být teplovodní nebo elektrické. V případě dřevěné podlahy bude fungovat pouze první. Proč? Instalace elektrického vytápění spočívá v instalaci topných rohoží přímo do vrstvy cementového lepidla, tedy těsně pod povrch, na který se prkna pokládají. Umístění topných těles a jejich rychlé zahřátí může poškodit dřevěnou podlahu. Zcela jinak funguje teplovodní podlahové vytápění zapuštěné hluboko do povrchu podložky. Topná tělesa, kterými proudí teplá voda, se ohřívají mnohem pomaleji, a postupně zvyšují teplotu podlahy. Díky tomu se na dřevěné podlaze nevytvoří žádné vyboulení ani praskliny.
 

Vhodný druh dřeva

Při rozhodování o použití podlahového vytápění dejte pozor na vlhkost dřeva a nevybírejte desky z takových druhů, jako je bříza, buk, habr a javor. Vyznačují se nízkou tvarovou stálostí a vysokým koeficientem smrštivosti, což znamená, že podklad při zahřívání uvolňuje vlhkost do okolí, v důsledku čehož se jednotlivé desky smršťují a praskají.
Vytápěná podlaha je vystavena drsným provozním podmínkám, proto je v případě systémů podlahového vytápění mnohem lepší volit exotické dřevo s vysokou hygroskopicitou, které je přizpůsobeno jak kontaktu s vodou, tak rychle rostoucí teplotě. Velmi oblíbené jsou bambusové podlahy, které jsou oproti jiným dřevěným podlahám velmi odolné.

 

Dřevěné podlahy- Baumax.cz

Parkety nebo vrstvená podlaha?

Vrstvená podlaha a dýhované podlahové panely jsou levnější a často volenou alternativou masivního dřeva. Jaký typ dřevěné podlahy lze pokládat na podlahové vytápění a jaké by mělo mít parametry?
Vrstvené dřevěné podlahy (dvouvrstvé nebo třívrstvé desky) budou díky své heterogenní struktuře fungovat lépe než masivní dřevo. Mají mnohem nižší koeficient smrštivosti a vyznačují se relativně nízkou hodnotou tepelného odporu (dobře vedou teplo). Při použití vrstvených podlah si můžete dovolit položit na podlahové topení dřevěnou podlahu z dřevěných prvků o něco větších než v případě parket. Například deska Barlinek o tloušťce 15 mm může mít šířku až 15 cm. Poté se index odporu prostupu tepla blíží maximální povolené úrovni 0,15 m2 K / W.
Dalším často používaným parametrem výrobců dřevěných podlah je tzv. tepelná vodivost, jejíž koeficient je obrácená hodnota tepelného odporu podlahy (pokud je v místnosti instalováno podlahové vytápění, nemělo by být nižší než 0,10 m² K/W).
Masivní dřevěné podlahy mají horší propustnost než podlahy vícevrstvé, proto mohou vlivem vysokých teplot vysychat a deformovat se. Obecně se připouští, že v případě bytů s podlahovým vytápěním může být šířka jedné podlahové desky až 4x větší než její tloušťka. Pokud jsou například parkety silné 2 cm, masivní desky by neměly být širší než 8 cm. Navíc se pro každý případ vyplatí zvolit dřevěnou podlahu se zkosenými hrany – taková parketa bude vypadat dobře, i když po zapnutí topení klesne relativní vlhkost a desky se mírně zkroutí.
Platí jedno obecné pravidlo – na podlahové vytápění by se měly používat pouze panely a desky, které jsou k tomu vhodné. V opačném případě, i když se v záruční době zdeformují, výrobce reklamaci neuzná s odůvodněním, že nebyly použity v souladu s určením.

 

Dřevěné podlahy- Baumax.cz

Správná montáž dřevěné podlahy

Pokládka dřevěné podlahy na podlahové vytápění by měla začít přípravou podkladu. Bez ohledu na roční období je třeba betonovou podlahu minimálně měsíc vytápět (postupné zahřívání podkladu až do dosažení maximální teploty, která se udržuje několik dní, po této době je třeba teplotu snižovat až do celkového vypnutí topení).
U tohoto typu topného systému se doporučuje podlahu lepit, což zajistí lepší vodivost tepla a zároveň zvýší stabilitu podlahy (použitá lepící malta by měla mít nízký obsah rozpouštědel). Podlahové vytápění by navíc mělo být rovnoměrně rozmístěno po celé ploše podlahy, což zaručí nejen příznivé rozložení teploty v místnosti, ale také bude dřevěná podlaha „pracovat“ rovnoměrně, čímž si déle zachová svůj estetický vzhled.

 

Pohovky- Baumax.cz

Jak se starat o dřevěné podlahy s podlahovým vytápěním?

Dřevěnou podlahu je velmi důležité správně udržovat. Její vrchní vrstva vyžaduje použití vhodné impregnace. Nejčastěji se k tomuto účelu používají laky na dřevo a oleje na dřevo. V případě použití podlahového topení v bytě je nejlepší volbou zajistit podlahu z masivního dřeva olejem, který umožňuje podlaze „dýchat“. Pokud se naopak rozhodnete pro lakovanou podlahu s teplovodním systémem vytápění, zvolte impregnant s vyšší pružností, která odolá vysokým teplotám vytápění a dlouhodobému vyhřívání podlahy.
Podlahové vytápění bude správně fungovat, pokud se o podlahovou krytinu vhodně postaráte. V první řadě vzdejte se koberců, které způsobují zvýšení tepelného odporu, vhodný bude také nábytek na nožičkách. Ihned po instalaci podlahu zahřívejte velmi pomalu. Nikdy nenastavujte teplotu topení vyšší než 27 stupňů Celsia a v topné sezóně nedovolte, aby relativní vlhkost vzduchu klesla pod 30 %. NECHTE SE INSPIROVAT!

Jaké zvolit panely pro šedé stěny? Hotové nápady na aranžmá
Jaké dřevo je nejlepší na schody?
Jaké zvolit panely pro podlahové vytápění?


 

 

Zpět