Jaké dřevo je nejlepší na schody?

05.12.2021

Dřevěné podlahy vnesou do interiéru přírodní nádech a dodají útulnost i tomu nejvíce surovému uspořádání. V rodinných domech s parkety v obývacím pokojí se dřevěné schody dokonale prolínají, tvoří jeho přístavbu a vytvářejí vizuálně ucelený interiér. Ne všechny druhy dřeva však dobře poslouží jako obklad na denně používané schodiště. Co stojí za to vědět při výběru schodů ze dřeva?

 


Oblíbené druhy dřeva se liší nejen vzhledem a cenou, ale také vlastnostmi – mírou odolnosti proti oděru a mechanickému poškození. Výběr vhodného materiálu pro stavbu schodišť závisí na jejich odolnosti, estetické hodnotě a bezpečnosti konstrukce. Pokud se rozhodnete špatně a vsadíte na dřevo, jako je borovice, musíte počítat s nutností časté renovace stupňů nebo i s nákladnou výměnou desek na schody.

 


V tomto článku:
1. Typ konstrukce schodiště
2. Dřevěné schody - plné, vrstvené nebo dýhované?
3. Nejlepší druhy dřeva na schody – přehledTyp konstrukce schodiště

Nejoblíbenější jsou dřevěné schody montované na beton, který je v tomto případě nosnou vrstvou. Největší výhodou takové konstrukce je její mimořádná odolnost, nicméně betonové schody zabírají hodně užitného prostoru a hodně váží, takže nebudou fungovat všude a s každým stropem.
Alternativou k betonovým schodům s dřevěným obkladem jsou samonosné dřevěné schody. Jsou mnohem menší a vypadají lehčí, takže budou vhodné i do menších prostorů. Samonosné dřevěné schody mohou být točité nebo bez bočnic.
Točité schody jsou ideální pro malé rodinné domy, protože zabírají málo místa, navíc nemají žádné stoupačky, takže vypadají velmi efektně. Problémem však může být komfort jejich používání, zejména v případě seniorů a malých dětí.
Velmi zajímavým řešením na trhu jsou samonosné schody bez bočnic, nazývané také harmonikové nebo levitující, které jako by byly zavěšeny ve vzduchu. Nemají typickou nosnou konstrukci a jejich charakteristickým znakem je stejnoměrná tloušťka stupňů a nášlapů a chybějící bočnice. V případě tohoto typu schodiště musí být všechny prvky vyrobeny z kvalitního materiálu, proto se vyplatí pořízení dřeva na harmonikové schodiště pečlivě zvážit.

 


 

Dřevěné schody - plné, vrstvené nebo dýhované?


Jak v případě podlah, tak schodů si můžete vybrat z masivu, lepeného dřeva (tzv. deska Barlinecká) a dýhovaného dřeva (dýhované plovoucí podlahy).
Použití masivního dřeva zaručuje nejlepší kvalitu zpracování, ale je také rozhodně nejdražším řešením. Pro stavbu masivních schodů jsou vhodné pouze velmi tvrdé druhy dřeva, jako je dub, buk, jasan nebo modřín ( zásadně nedoporučujeme volit měkké borovicové nebo jehličnaté dřevo).
Pro snížení nákladů na stavbu schodů se často používají vrstvené desky, u kterých je pouze vrchní vrstva vyrobena z tvrdých druhů dřeva odolných proti poškození. Můžete si také vybrat jiné dřevo pro dokončení stupňů a balustrád a použít jiné dřevo pro nášlapy, čtvrtkruhové lišty nebo dřevěné ukončovací lišty (skvěle se v této roli uplatní jehličnaté druhy, jako je smrk nebo borovice).
Rozhodně nejlevnější a nejméně odolná je schodišťová konstrukce z dýhovaných desek, tedy dřevotřískových desek pokrytých dřevem.


 

 

Nejlepší druhy dřeva na schody – přehled


Jak již víte, schody nemohou být vyrobeny ze všech druhů dřeva. Jaké dřevo na schody tedy zvolit?
 

Dubové dřevo

Dub ne bez důvodu je spojován s dlouhou životností a je považován za nejušlechtilejší druh dřeva. Je to nejen atraktivní materiál pro dokončení interiéru, ale tento druh dřeva má zárověn výjimečné mechanické vlastnosti.
Dubové schody jsou mimořádně odolné proti promáčknutí, poškrábání, oděru a proti vlhkosti. Dub se skvěle hodí jako stavební materiál na schodiště intenzivně využívaná větším počtem lidí. Zajímavé je, že dubové schody mohou mít nejen plnou strukturu, ale mohou být také sedlové, což je zajímavý dekorativní prvek.
Dub je jedním z nejdražších druhů domácího dřeva, ale zaručuje vysokou kvalitu a dubové vnitřní schody v perfektním stavu budou sloužit členům domácnosti po mnoho let.

 

Bukové dřevo

Oblíbenou alternativou k dubu je buk. Je o něco levnější, ale je méně odolný proti vlhkosti, takže jako materiál na venkovní schody je spíše nevhodný.
Buk má hladký povrch bez jasně viditelných letokruhů a poměrně světlou, neutrální barvu. Díky tomu budou bukové schody vypadat skvěle v moderních interiérech zařízených ve skandinávském nebo minimalistickém stylu.
Velkou výhodou bukového dřeva je snadné zpracování při zachování vysoké odolnosti. Nicméně, budete muset vzít v úvahu, že schodiště vyrobené z bukového dřeva, nebude tak trvanlivé jako dubové . Pro zachování estetického vzhledu by měly být bukové schody pravidelně lakovány, čímž se zvyšuje jejich životnost.

 

Jasanové dřevo

Při výběru dřeva na schody stojí za to věnovat pozornost jasanu. Jeho charakteristická kresba a nejednotné barvy způsobí, že jasanové schody budou vypadat velmi přirozeně a zároveň efektně.
Jasan má hustou strukturu a je téměř stejně odolný jako dub, ale liší se větší elasticitou, díky čemuž je ideální pro harmonikové schody. Je však méně odolný vůči vlhkosti, proto se doporučuje jasan pravidelně impregnovat. Vhodné budou speciální impregnační přípravky, jako je mořidlo nebo lak na dřevo.

 

 

Ořech

Vzhledem k tvrdosti dřeva nelze ořech ignorovat. Pozoruhodná je i jeho tmavá, ušlechtilá barva, která se postupem let stává stále sytější. Běhěm času se také zlepšují vlastnosti ořechu, zejména jeho odolnost proti poškození.
Velkou výhodou tohoto druhu dřeva je jeho tvarovatelnost, proto se ořech stejně jako jasan skvěle hodí pro stavbu schodišť na míru, také pro samonosné konstrukce. Ořech nebude skvělou volbou pro vytížené lidi, protože vyžaduje častou údržbu.

 

Třešeň

Pro ty, kteří hledají o něco levnější druhy dřeva, budou skvělou volbou schody z třešňového dřeva. Mají charakteristickou elegantní barvu, snadno se s nimi pracuje a s časem dřevo tvrdne.
Musíte však počítat s tím, že i nejstarší třešeň má nižší mechanickou odolnost než dub nebo jasan, takže schody z tohoto druhu dřeva nejsou vhodné pro příliš intenzivní používání a neměli byste po nich chodit v tvrdé obuvi.

 

 

Exotické dřevo

Exotické druhy, jako je merbau, wenge nebo teak, jsou jako tvrdé dřeviny ideální na venkovní schodiště. Jsou dokonce několikanásobně odolnější vůči měnícím se povětrnostním podmínkám, deformacím a oděru než impregnované dřevo z domacích druhů. Jejich největší nevýhodou je však vysoká cena a omezená dostupnost.


NECHTE SE INSPIROVAT!

Terasová dlažba Acero Terasová dlažba Rubino Terasová dlažba Semir Beige Terasová dlažba Jasper Rojo


 

 

Zpět