Tvrdá nebo měkká? Jak si vybrat správnou matraci?

13.07.2020

Matrace a rošty není zrovna pozoruhodným prvkem vybavení ložnic, ale je velmi důležitá pro zdravou páteř a kvalitní spánek. Není nutné nikoho přesvědčovat, jak důležitý je odpočinek a jaký vliv má kvalitní noční spánek na naše každodenní fungování. Stále více lidí oceňuje roli správně vybrané matrace pro kvalitní a zdravý spánek a hledá model přizpůsobený do jejich potřeb.

 Nábytek do ložnice - Baumax

Jaký typ matrace je nejlepší?

Matrace především musí poskytnout dostatečnou podporu páteře a uvolnit ji během spánku. Tyto funkce plní různé typy výplně matrací.

Taštičkové matrace s pružinovou výplní, ve kterých pružinky jsou uložené samostatně v malých textilních taštičkách, místo spojení drátem, poskytují spoustu flexibilních bodů pro podporu páteře a dobře se přizpůsobují tvaru těla. Čím více pružin je v dané matraci, tím více podpůrných bodů, a tím větší pohodlí spánku. Vzhledem k tomu, že každá pružina pracuje samostatně, taštičková matrace je velmi tichá. Pružiny jsou lineární takže , dochází k deformaci jen těch pružin, na které je vyvíjen přímý tlak.  Při sezení na taštičkové matraci, se do něj hlouběji ponoříte, a bude obtížnější se otočit, zato velmi dobře se přizpůsobuje a kopíruje tvar těla.

Pěnové matrace vyrobené z latexové pěny s vysokým podílem přírodního kaučuku, se vyznačují trvanlivostí a vysokou bodovou elasticitou. Dobře se přizpůsobují tvarů těla a zaručují vysoký komfort a hygienu spánku. Díky systému otvorů jejich vnitřek je podroben stálému větrání. Matrace máji navíc antibakteriální a protiplísňové vlastnosti, proto jsou obzvlášť doporučována pro alergiky.

K této kategorii pěnových matrací patři také matrace z termoelastické pěny (visco pěna nebo líná pěna), které reagují na teplo našeho těla a vytvářejí více podpůrných bodů. Lepší podpora páteře zajišťuje pohodlnější spánek a rychlejší regeneraci těla. Termoelastické matrace jsou tou nejlepší volbou, pokud jde o zdraví a mimořádný komfort.

Mnoho lidí také oceňuje kokosové matrace jako nejekologičtější a nejpřirozenější. Kokosové matrace mají mnoho výhod: velmi trvanlivá a odolná proti deformaci kokosová rohož, má hygroskopickou úpravu a antibakteriální vlastnosti.

 Matrace a rošty - BauMax

Záleží na tvrdosti matrace?

Pro většinu z nás tvrdá matrace nebude optimální volbou. V případě, že matrace není dostatečně flexibilní, neposkytuje bederní páteří dostatečnou podporu, proto naše záda nebudou správně odpočívat a budeme se cítit napjatí. Výběr pro spánek takové matrace omezujeme průtoku krve, a tím i okysličení. Dalším důsledkem může být necitlivost nebo brnění končetin. Výběrem správné matrace jsme schopni výrazně zlepšit kvalitu spánku a urychlit regenerační procesy.

Příliš měkká matrace také není dobrá volba. Měkka matrace způsobuje, že se svaly místo odpočinku budou neustále napínat pro vyhledávání nejlepší polohy, jelikož páteř, propadnutá na měkkém podkladu, ji v tom nepomáhá. Takové polohování těla po delší dobu se stává příčinou bolesti zad a svalových křečí.


Zpět