Praktická řešení pro malý byt

20.11.2019

Malý byt – velká výzva. To by mohlo být mottem všech lidí, kteří začínají své dobrodružství s uspořádáním malého interiéru. Jeho uspořádání vyžaduje použití několika chytrých řešení a velmi promyšlený výběr vybavení. Ujišťujeme vás však, že po ukončení tohoto projektu budete mít obrovskou radost! Abychom vám tento úkol trochu usnadnili, naleznete v tomto článku tipy, které vám pomohou vytvořit vizuálně atraktivní a funkční interiér.

Rozložitelné sedací soupravy

Obyvaci pokoj

V malých apartmánech se často nenachází žádná ložnice – tuto funkci nahrazuje obývací pokoj. Vzhledem k okolnostem to nelze považovat jako nevýhodu. Rozložitelná sedací souprava může úspěšně nahradit klasickou postel. Díky tomu nenastane zmatek a vaše pohodlí nebude omezené. Nepochybnou výhodou tohoto nábytku je skutečnost, že se neliší od tradičních, neuzavřených sestav. Kromě jedné vlastnosti – překonávají jejich funkčností. Pokud se ve vaší domácnosti nenachází ložnice, doporučujeme byt vybavit rozložitelnou sedací soupravu – může být použita ke spánku. Stručně řečeno se jedná o multifunkční kousek.

Nábytek na míru

Investice do nábytku na míru je zárukou využití celého prostoru. Toto řešení naleznete nejčastěji v kuchyních, ale může se používat i v jiných místnostech. Běžný nábytek nepadne automaticky do všech místností ve vaší domácnosti. Nábytek na míru je možné objednat přesně dle vašich požadavků – může být vyroben i ve výšce celé stěny, což je jejich největší výhoda.

Inteligentní úložné prostory

Existuje hodně zajímavých způsobů, jak rozšířit úložné prostory v malém bytě. Jejich hledávání může být skvělá zábava. Můžete použít například postel – některé postele tento prostor nabízí, kam můžete uložit ložní prádlo. Doporučujeme si vytvořit několik krabic, které lze umístit do skříní. Je také vhodné zvážit organizaci obývacích stěn. Předpokládáme, že používáte tradiční vybavení, musíme zmínit i komory. Máte ji doma? Ověřte si, zda z ní nemůžete vytvořit moderní skříň do vašeho malého bytu.

Otevřený prostor

Toto je populární řešení, které se doporučuje zejména pro malé interiéry. Je zapotřebí zajistit, aby pokoje, jako je kuchyň, jídelna nebo obývací pokoj, nebyly od sebe oddělené. Menší množství stěn a následný přístup k přirozenému světlu umožní optické zvětšení.

Potenciál stěny – regály a závěsný nábytek

Praktická řešení pro malý byt

Je vhodné využít každý úhel, například rohovými policemi, u kterých je zajímavý design a bude dokonale doplňovat jakýkoli interiér. Nic však nemůže nahradit klasické závěsné police a poličky. Ve skutečnosti je můžete pověsit po celé délce a výšce stěn. Nejedná se pouze o budoucí úložný prostor, ale i estetickou výzdobu – pokud na ně umístíte knihy, svíčky nebo jiné dekorace.

Na druhé straně je tento nábytek vhodný zejména nad umyvadlem. Jedná se o skvělý návrh pro malé koupelny. Díky tomu, že nestojí na podlaze, poskytuje optický dojem, že zabírají méně prostoru. Samozřejmě existují i další varianty úložných prostorů.

Využijte výšku – mezipatro

Čtvereční metry nejsou všechno – i vysoký strop poskytuje hodně prostoru k manévrování. Pokud vám to umožní rozměry vašeho bytu, měli byste zvážit vytvoření mezipatra. Nemusí se jednat o něco velkého, například palanda. Žebřík vedoucí k horní části může být navíc použit jako knihovna nebo místo pro uložení drobného příslušenství. Ujišťujeme vás, že to uvidíte rozdíl. V malých bytech je vhodné použít každý centimetr. Samozřejmě za předpokladu, že to prostor dovolí. Vytvořit můžete i mezipatro, které je ideální například jako domácí kancelář nebo ložnice.

Shrnovací dveře

Na otevírací dveří je zapotřebí větší prostor. Ačkoli si to spousta lidí neuvědomuje, představte si, jak velký prostor můžete ušetřit tím, že je nahradíte shrnovacími dveřmi. Je to skvělý způsob, jak oddělit obývací pokoj od ložnice, šatníku, špízu nebo dokonce dětského pokoje. Ty navíc slouží jako dekorace, obvykle charakterizované působivým designem. V ideálním případě, pokud obsahují skleněné prvky, se do místností dostane ještě více přirozeného světla.

Škála barev – které vizuálně zvětšují interiér?

Jasné barvy přispívají k optickému zvětšení i těch nejmenších bytů. Nemusí to být čistě bílá – odstíny béžové, žluté nebo šedé jsou také skvělou variantou. Důležité je se neomezovat barvami. Jasné barvy se mohou objevit na kuchyňské a koupelnové dlažbě, ale i na panelech v obývacím pokoji nebo v ložnici.

Funkční byt

Dnešní možnosti vytvořené pomocí příslušenství na dokončení interiéru znamenají, že to není tak těžký úkol, jak by se to na první pohled mohlo zdát. Věříme, že díky našim tipům to bude ještě jednodušší! A teď shrnutí: maximální množství světlého prostoru, odpočinek na rozložitelné sedací soupravě, shrnovací dveře místo klasických, nábytek na míru, dobře promyšlené skladování a použití každého úhlu – to je recept na úspěch!

Zpět