Podložka pod vinylové podlahy s podlahovým topením - jakou zvolit?

25.04.2023

Podložka nepochybně je jedna z nejdůležitějších věcí, které je třeba zvolit před plánováním instalace podlahových panelů. Podložka významným způsobem ovlivňuje jak životnost, tak funkčnost podlahy. Podlahové panely by měly být umístěny na rovný a správně zvolený podklad - který z nich bude nejlepší a na co brát ohled při jeho výběru? Před zahájením všech prací stojí za to shromáždit informace na toto téma, abyste ušetřili spoustu času a nervů.

Levné podlahy - Baumax.cz


V tomto článku:

1. Proč je podložka pod panely důležitá?

2. Pokládka panelů - na co si dát pozor?

3. Kde nakupovat podlahové panely?

4. Podložka pod panely - podlahové topení

5. Pokládka podlahových panelů - krok za krokem

6. Čím začít pokládku panelů?

7. Podložka pod panely – typy

8. Jaký typ podložky zvolit?

9. Podložka pro vinylové panely, čím se vyznačuje?

10. LVT - co to znamená?

11. Vinylové panely – výhody

12. Podložka pro vinylové panely - kterou vybrat?

13. LVT - plovoucí nebo back dry podlaha

14. Doporučení k podložkám

15. Podložka pro vinylové panely

16. Mýty týkající se podložek pod panely

17. Shrnutí, před zahájením instalace podlahyProč je podložka pod panely důležitá?

Správně instalovaná podlaha, která bude pevná a odolná, musí být instalována na vhodný podklad. Na výběr je mnoho druhů - polyetylenová pěna, vlnitá lepenka, ekologická lepenka, polystyrenová podložka nebo korek. Podlahové panely nelze pokládat přímo na samotný povrch - aby byly odolné proti vlhkosti, chráněny před mechanickým poškozením a měly dostatečnou tepelnou izolaci, je nutné pod ně instalovat podložku. Kromě ochranné funkce je měkká základní vrstva dokonalým přechodem mezi dvěma tuhými vrstvami – povrchem a podlahou, a proto zabraňuje praskání panelů a významně zvyšuje jejich odolnost. Kromě toho potlačují hluk při chůzi. Panely a prkna budou sloužit po mnoho let, proto stojí tedy za to investovat do správné podložky.

Pokládka panelů - na co si dát pozor?

Než přejdeme k otázce, co pod panely, je třeba zvážit, čemu je třeba věnovat pozornost při instalaci podlahy. Výběr správné podlahy není snadný - koneckonců na trhu je mnoho typů a materiálů. Jiný typ podlahy bude ladit s výzdobou ložnice, zatímco jiný bude fungovat v kuchyni, srdci domova. Samozřejmě si můžeme vybrat jeden typ panelů - ale v žádném případě to není ekonomické řešení. Tenčí panely si můžete dovolit v méně používaných místnostech; naopak ty nejfrekventovanější, by měly být mnohem pevnější.

Důležitým faktorem při výběru panelů je také výběr značky panelů a parametrů výrobku. Správné značení panelů a osvědčený výrobce budou dobrým vodítkem při odpovědi na otázku, které panely si vybrat - tím spíše, že výběr produktů na trhu je opravdu široký. Pokud se rozhodnete instalovat panely sami, bude dobré mít po ruce všechny potřebné materiály - abyste poté nemuseli narychlo shánět chybějící položky. Pokud má být výsledek uspokojující a plně závislý na nás, stojí za to se na celý projekt připravit.

Důležitý je také typ povrchu, na který se mají podlahové panely pokládat, a jeho stav. Nerovný povrch nebo povrch ve špatném stavu bude vyžadovat pevnější podklad než ten, nezávadný.

Levné podlahy - Baumax.cz

Kde nakupovat podlahové panely?

Který obchod zvolit? Jednoduše především osvědčený. Pokud nemáme možnost dopravit všechny potřebné prvky, od panelů po podložky a dokončovací příslušenství, stojí za to také zjistit, zda nabídka vybrané společnosti zahrnuje dopravu. Nejlepší je zjistit tuto informaci před zahájením nákupu na webových stránkách obchodu. Dobrým řešením je také seznámit se se specifikací produktu, který budeme kupovat a následně používat po mnoho let. 

Podložka pod panely - podlahové topení

Podlahové vytápění je stále populárnějším řešením. Tato možnost je nejen prospěšná pro naše zdraví, ale také má vliv na snížení účtů za tepelnou energii. A co víc - díky vyhřívané podlaze můžete si užívat chůzi naboso. Má-li však podlahové topení fungovat efektivně a správně - musí být pod ně nainstalován vhodný základ, který by měl mít správnou tloušťku. Nejvíce doporučované pod podlahové topení jsou podložky o minimální tloušťce 3 mm. 1,5 mm určitě neposkytne dostatečný přenos tepla a podlaha se tak nemusí dostatečně zahřát. Podložky pod vyhřívané podlahové panely musí mít odpovídající tepelný odpor - jejich tloušťka proto nemůže být příliš vysoká ani příliš nízká.

Pokládka podlahových panelů - krok za krokem

Pokládání panelových podlah je jednou z dokončovacích prací, které lze úspěšně provést samostatně. A i když na tom není nic obtížného, ​​stojí za to pamatovat na několik pravidel, která zaručují, že práce bude úspěšná. I když to nevypadá je montáž panelů velmi jednoduchá. Každý panel má západku - vložte zámek jednoho panelu do zámku druhého v úhlu sedmdesáti stupňů a narovnejte jej - pak byste měli uslyšet cvaknutí, které znamená, že panele se spojili. Podlahové panely se zámkovým systémem jsou pokládány bez použití lepidla, takže se mohou vlivem vlhkosti smršťovat a roztahovat, co ale v žádném případě nemá vliv na její pevnost a funkčnost. Tento efekt se jmenuje plovoucí podlaha.

Levné podlahy - Baumax.cz

Čím začít pokládku panelů?

Před zahájením pokládky je nutno zkontrolovat úroveň podlahy, což lze snadno provést pomocí dvoumetrové vodováhy. Přijatelné jsou nepravidelnosti až do dvou nebo čtyř milimetrů - pokud jsou však větší, je potřeba vyrovnat povrch samonivelačním potěrem a počkat, až zcela vyschne. Dalším krokem je naneseni na povrch parotěsné fólie o tloušťce 0,2 mm - vytvoříme na ni podložku, která bude fungovat jako tepelný izolátor a navíc se postará o akustickou izolaci a vyeliminuje případné nerovnosti.

Podložka pod panely – typy

Podložky pod panely jsou rozděleny do různých typů. Mezi nejoblíbenější patří:

polyuretanovo-minerální podložky (zkráceně PUM), což jsou špičkové výrobky. Jejich cena se může zdát vysoká, ale rozhodně stojí za to do nich investovat, protože jsou extrémně odolné vůči tlaku a rozhodně budou sloužit mnoho let. Je to nejlepší volba pro kuchyň nebo předsíň - nejafektovanější místa. Kromě toho se tento typ podkladu vyznačuje nízkým tepelným odporem, proto je ideální pro podlahové vytápění. PUM zaručuje také velmi dobrou akustickou izolaci, podložky z extrudovaného polystyrenu (XSP), které jsou ideální pro vyrovnání podlahy - mají tloušťku až 6 mm, proto jsou nejlepším řešením pro všechny nerovnosti. Kromě toho je to velmi dobrý izolátor - takže bude dobře fungovat rovněž v nevytápěných místnostech. XSP je také odolný proti vlhkosti, takže je dobrou volbou pro vinylové panely, podložky z polyetylenu s vysokou hustotou (PEHD) jsou velmi odolné a neabsorbují vodu - takže dokonale chrání před možnou vlhkostí, proto je dobrou volbou pro často využívané místnosti. Je také dobrou volbou pro vinylové panely a podlahové vytápění, protože se vyznačují nízkým tepelným odporem, tradiční podložky (vlnitá lepenka nebo korek) jsou volbou, ideální pro lidi, pro které je důležitý ekologický přístup k životu. Přestože patří mezi nejlevnější materiály, jsou nejméně odolné a mají nejnižší kvalitu. Vlnitá lepenka dokonale odvádí teplo, takže je dobrým řešením pro podlahové vytápění, ale vůbec neutlumí akustiku. Korek naproti tomu funguje dobře, pokud jde o zvukovou izolaci, a lze jej dlouhodobě zatěžovat, ale je choulostivý - takže je do často frekventovaných místností nevhodný. I když je odolný vůči plísním a houbám - bohužel s podlahovým vytápěním nebudou dobře fungovat, protože má špatnou izolaci (jejich tepelný odpor je příliš nízký).

Jaký typ podložky zvolit?

Výběr správné podložky nezaleží na osobních preferencích, a v žádném případě nemůže být náhodný. Nejdůležitějším faktorem určujícím výběr podložky je místnost, ve které má být umístěna a frekvence používání. Správná podložka zaleží také od toho, zda má byt instalovaná s podlahovým vytápěním. Detaily - v nich spočívá tajemství výběru vhodné podložky pro podlahu.

Podložka pro vinylové panely, čím se vyznačuje?

Popularita vinylové podlahy LVT v posledních letech významně vzrostla. Je odolná, voděodolná a hlavně vzhledově atraktivní - je to jeden z nejefektivnějších podlahových materiálů. Lze mezi nimi rozlišit dva typy - LVT click a LVT dry back. Co odlišuji tyto dva typy? LVT click je instalovaná v systému plovoucí podlahy, zatímco LVT dry back suchý je lepena.

LVT - co to znamená?

Luxury Vinyl Tiles je jedna z nejčastěji volených typů podlahy. Vinylové panely mohou mít různé tvary a barvy a nejčastěji mají dekor dřeva nebo kamene.

Vinylové panely – výhody

Vinylové panely jsou plně odolné proti vlhkosti a vodě - většinu z nich lze instalovat také na podlahové topení. Některé vzory, v závislosti na typu a dekoru vybraného produktu, lze pokládat mnoha efektními způsoby - například rybí kost. LVT jsou plně otěruvzdorné, snadno se čistí a mají dobré akustické vlastnosti. Lze je úspěšně použít v hodně frekventovaných místnostech - kuchyni, předsíní nebo kanceláři. Vzhledem k tomu, že jsou vodotěsné - mohou být umístěny také v koupelně - zde však stojí za to zjistit podrobnosti o parametrech vybraného modelu.

Levné podlahy -- Baumax

Podložka pro vinylové panely - kterou vybrat?

Podklad pro vinylové panely je velmi důležitý – jelikož vinylové panely jsou jedním z luxusních materiálů, které nabízí každý obchod, byla by škoda, kdyby jejich potenciál nebyl plně využit pouze nevhodnou montáží. V případě těchto panelů, nejvhodnější volbou jsou podložky určené přímo pro LVT doporučený Asociací výrobců vícevrstvých podlah. Podložka pro vinylové panely musí být odolná, mít nízkou propustnost tepla a musí mít požární klasifikaci Bfl-S1. Kromě toho rozlišujeme podložky s protiskluzovou úpravou nebo bez ní – tato úprava je vrstva, která zabraňuje klouzání panelů po zemi. V případě vinylových panelů je správná podložka základem pro funkčnost a životnost podlahy po mnoho let - i když podložka jako taková je velmi důležitá pro každý typ panelové podlahy a proto ji nelze vynechat.

LVT - plovoucí nebo back dry podlaha

Pokládka vinylové panely v systému plovoucí podlahy je obdobná jako laminátových panelů, které jsou spojeny pomocí zámků, které při spojovaní poskytují charakteristické LVT kliknutí. Instalace zámkového systému je velmi jednoduchá. K dispozici jsou moderní a tradiční zámky. Vinylové panely back dry jsou lepeny. Montují se dvěma způsoby – pomocí lepidla nebo montážní podložky.

Doporučení k podložkám

Chcete-li vybrat perfektní podložku pro vaše potřeby, stojí za to si přečíst  informace, které uvádí vybraný obchod. Podložky nabízené různými výrobci se výrazně liší nejen cenou, ale i kvalitou. Správná izolace, výběr preferovaných vlastností, tepelný odpor - všechny tyto důležité detaily je třeba vzít v úvahu před výběrem konkrétní podložky.

Podložka pro vinylové panely

Mezi doporučené značky patří Arbiton a Afirmax, které nabízejí kvalitní podložky pod vinylové panely, laminátové a dřevěné podlahové panely. Dodávka nejkvalitnějších produktů zaručuje dobrou ochranu podlahy a funkčnost podlahy.

Mýty týkající se podložek pod panely

Podložky pod panely je výrobek, který se prodává poměrně zřídka, jelikož položená podlaha vydrží po mnoho let. Podložku pod panely potřebujeme jednou za několik let a technologie se stále vyvíjí, a proto kolem podložek vznikají další a další mýty. Nejčastěji se opakujícím mýtem je ten, že pod každou podlahu je stejná podložka - což je velká chyba. Různé typy podlahových panelů jsou určeny pro různé místnosti - totéž platí pro podložku, která musí být umístěna pod nimi.

Druhým, často opakovaným mýtem je, že podlahové topení by mělo mít otvory - nemůže být nic dále od pravdy! Vzduch je izolátor, který nevede teplo, díky čemuž budou vaše účty mnohem vyšší. Otvory v podložce jsou také nebezpečné pro podlahu - volné prostory můžou způsobit deformaci podlahy a zkrácení doby její životnosti. Podložka pod panely by za žádných okolností neměla mít otvory nebo dutiny, aby mohla správně spolupracovat s povrchem na ní umístěným - bez ohledu na to, zda se jedná o podlahová prkna nebo panely LVT.

Shrnutí, před zahájením instalace podlahy

Pokud toužíte o dokonalé podlaze a finálním zařízení vašeho bytu vytouženým způsobem, nemůžete zapomenout na všechny výše uvedené faktory, které mají významný vliv nejen na vizuální vlastnosti panelů, ale také na jejich pevnost a odolnost proti mechanickému poškození. Ačkoli každý obchod nabízí řadu produktů za konkurenceschopné ceny, stojí za to si vybrat ty, které jsou osvědčené a - především - odpovídají požadavkům dané místnosti a osobním preferencím. Cena zde není v žádném případě určujícím faktorem úspěchu - koneckonců, krásná podlaha má potěšit oko a být funkční po mnoho let. Ačkoli podlahu často pokládá montážní firma nebo obchod, který nabízí dokončovací služby - největší spokojenost (s malou, v tomto případě námahou) dává samostatný výběr a instalace podlahy.


NECHTE SE INSPIROVAT!


Tmavé podlahové panely – do jakého interiéru se hodí?


Módní dřevěná podlaha – jaké desky zvolit?


Podlahové panely do koupelny


 

Zpět