Na co se zaměřit při výběru vchodových dveří?

20.11.2019

Na co se zaměřit při výběru vchodových dveří?

Při výběru vstupních dveří doporučujeme, abyste se zaměřili na technické parametry, jako je životnost a odolnost vůči povětrnostním podmínkám. Pro spokojený nákup je nutné, aby se vizuálně přizpůsobily stylu vaší domácnosti včetně exteriéru. Tento vzhled s vámi zůstane několik let a při správné kombinaci okouzlí vaše hosty i kolemjdoucí.

Jak si vybrat dveře po barevné stránce?

Vchodové dveře- Baumax.cz

Musí být vchodové dveře v harmonické kombinaci s okny, fasádou a s dominantní barvou v hale? Nejjednodušší pravidlo jasně říká, že by měly být ve stejné barvě jako okna, například klasická bílá. Je dobré, aby barvou odpovídaly velikosti vaší předsíně – na malé prostory si vyberte světlé dveře, například v barvě běleného dubu, zatímco majitelé prostorných domů mohou být v pokušení vyzkoušet tmavší barvy, například mahagon, eben, nebo třešeň. Doporučujeme se zaměřit na styl vaší domácnosti (moderní, nebo tradiční), ale i prvky, ze kterých se vyrábí střecha a balkon, a materiál, ze kterého byla budova postavena. Je-li to možné, udržujte barevnou konzistenci i s garážovými vraty. Nepodceňujte úlohu klik, které by mohli hodně ovlivnit celkový vzhled dveří, například rozhodnete-li se pro masivní dveře, vyberte si pevnou rukojeť.

Nejdůležitější parametry

Při koupi vnějších dveří pro váš domov věnujte zvláštní pozornost jejich parametrům, například:

 • Šířka
  Standardní šířka dveří by měla být alespoň 90 cm. U otvoru pro dveře doporučujeme o 12 až 15 cm více.
 • Výška
  Doporučená výška činí 2 metry, otvor by měl být větší o 6–7 cm.
 • Koeficient prostupu tepla
  Čím nižší index U, tím nižší jsou tepelné ztráty. Ujistěte se, že U-faktor nepřesahuje 2,6 W / (m2 · K). Tento parametr je mimořádně důležitý v případě pasivních a nízkoenergetických domů a lze jej nalézt na etiketě vybraného výrobku. U-faktor závisí ve velké míře na materiálu, ze kterého byly dveře zhotoveny, a od konstrukce. V další části článku se dozvíte více o dostupných možnostech.
 • Zvuková izolace
  Doporučená hodnota, která chrání před pronikáním zvuků zvenčí, by měla být nižší než 30 dB. Pokud nemůžete najít informace o tomto parametru na štítku, požádejte o to prodejce. Je také důležité zvážit aspekty, jako je to, zda dveře mají těsnění na rámu dveří, nebo křídla, což ovlivňuje akustiku v domě.
 • Vodotěsnost
  Dveře jsou bariérou proti srážkám, aby déšť nepronikal do vnitřku domácnosti. Jejich vodotěsné vlastnosti jsou vyjádřeny v třídách a to od 0 do 9. V rodinných domech by neměly jít pod 3.-4. třídu.
 • Odolnost proti vloupání
  Vlastnosti dveří proti vloupání informují třídy A, B, C, kde: třída A se vztahuje na dveře bez vlastností proti vloupání, třída B – dveře této třídy již mají takové vlastnosti a třída C definuje typické, pevné dveře proti vloupání. Jednoduchá charakteristika: nejméně tři velice pevné panty, zesílené zámky a rámy a výrazná konstrukce křídla.

Materiál, ze kterého byly dveře zhotoveny

Vchodové dveře- Baumax.cz

Mezi nejoblíbenější materiály, ze kterých se vyrábějí venkovní dveře, patří:

 • Dřevo
  Pro vchodové dveře se používají listnaté i jehličnaté stromy, např. mahagon, jasan, smrk, borovice. Dřevěné venkovní dveře jsou populární už několik let a to díky své pevnosti a dobré tepelné izolaci. Před jejich nákupem doporučujeme požádat prodávajícího o informaci, jakým způsobem byly zárubně dveří a křídla zabezpečeny proti nepříznivým vlivům vnějších faktorů.
 • Ocel
  Jsou odolné vůči poškození a mohou sloužit dlouhá léta.
 • PVC
  Křídla jsou lehká a snadno se montují. Charakterizují se dobrou absorpcí zvuku a tepelnou izolací. V případě poškození se však těžko opravují.
 • Skleněná vlákna
  Podobné jako dřevěné dveře, ale dražším řešením. Cena je ovlivněna dobrými tepelnými a akustickými parametry.

Způsob otevírání

Vchodové dveře se dají otevírat dvěma způsoby: dovnitř a ven. První varianta předpokládá, že na prahu domu máte dostatek prostoru. Jejich výhodou je, že po namontování pantů se dveře nedají zvednout. Dveře otevíratelné ven se zase doporučují pro majitele domů, kteří mají omezený prostor v předsíni. V tomto případě vám doporučujeme se postarat o střešní krytiny tak, aby vaše křídla nezatěžoval sníh. Není pochyb, že dveře otevírající se ven jsou praktičtějším řešením v nebezpečných situacích, což umožňuje rychlou evakuaci osob z budovy.

Další informace:

Celková souprava dveří by měla obsahovat následující prvky:

 • Rám dveří (zárubeň, futra)
 • Zámky
 • Kování (kliky, rozety)
 • Závěsy (panty)
 • Práh a těsnění

Pokud se zajímáte i o další funkce, můžete investovat do nárazníku, který chrání dveře a stěny před poškozením. Jestliže máte tendenci zapomínat na zavírání dveří, zvažte samouzavíratelná zařízení. Pro zvýšení vlastností proti vloupání, můžete uvažovat o montáži šroubů proti odcizení, které jsou namontovány na straně s panty.

Zpět