Kuchyňské a jídelní stoly - rozkládací nebo tradiční?

20.09.2021

Kuchyňský stůl je kus nábytku, kde společně s rodinou jíme a trávíme volný čas  u kávy s přáteli. Stejně jako ostatní kuchyňský nábytek by měl vypadat reprezentativně, ale ještě důležitější je, aby byl praktický - odolný vůčí častému používání a vlhkosti a zároveň se snadno udržoval v čistotě. Při nákupu stolu do kuchyně musíte myslet také na velikost a tvar desky stolu, která zajistí jeho pohodlné používání. Obchody s nábytkem navíc nabízejí modely s možností výběru horní desky ze dvou typů - deska plná nebo dělená. Který typ je lepší zvolit? Vše závisí na velikosti kuchyně, počtu členů domácnosti, jejich životním stylu a preferencích.
Pokud je vaše kuchyň tak malá, že se do ní téměř nevejde žádný stůl, pak v ní rozhodně nenajde použití rozkládací model. Kuchyně spojená s jídelnou nebo obývacím pokojem vám dává více možností - s takovým prostorem si můžete vybrat: stůl, který lze rozložit nebo tradiční? Seznamte se s výhodami obou těchto řešení a vyberte si to, které je pro vás a vaši rodinu optimální.


V tomto článku:
1. Tradiční kuchyňské stoly - jaké jsou jejich výhody?
2. Kdy stojí za to vybrat rozkládací stůl do kuchyně?
3. Rozkládací kuchyňské stoly – jake typy existují a na co byste si při jejich nákupu měli dát pozor?
4. Klasické rozkládací stoly versus stoly s bočním rozkladem
5. Stůl do kuchyně a jídelny a další kuchyňský nábytek
6. Jaký tvar stolu - kulatý, obdélníkový nebo čtvercový?
7. Velikost stolu – jakou vybrat? 


Kuchyňský nábytek- Baumax.cz


Tradiční kuchyňské stoly - jaké jsou jejich výhody?

Za prvé, estetika. Je těžké nesouhlasit s tvrzením, že nábytková deska vcelku vypadá lépe než deska stolu s viditelnými spoji. Spoje charakteristické pro rozkládací stoly přikryje ubrus, z druhé strany, proč kupovat drahý nábytek, pokud jej úplně nepředvedete během návštěv hostů. Navíc absence mezer, ve kterých se hromadí drobky a prach, usnadňuje udržování stolu v čistotě.
Za druhé, stoly z jednoho kusu desky dostupné na trhu mají jednodušší konstrukci než rozkládací stoly. To dává mnohem větší prostor designérům, kteří nemusí brát v úvahu úložný prostor ve stolu, takže se mohou soustředit na to, aby zákazníkům nabídli nábytek, který vyniká svým pozoruhodným designem. Jednoduchá konstrukce takového stolu jej také činí mnohem méně  poruchovým než jeho rozkládací protějšek.
Tradiční kuchyňské a jídelní stoly jsou lehčí, takže je snazší s nimi manipulovat, a když přijdou nečekaní hosté, nemusíte ztracet čas jejich rozkládáním a hledáním židlí navíc. A nakonec cena. Nábytek v jednom kusu včetně stolů lze koupit mnohem levněji, takže budou lepší volbou pro ty, kteří čas od času rádi změní vybavení kuchyně na trochu modernější aranžmá.
Klasické stoly však mají základní nevýhodu v tom, že jsou určeny pro určitý počet osob. Při nákupu tohoto typu stolu se musíte rozhodnout: investujete do velkého kusu nábytku, který denně budou členové domácnosti používat pouze částečně nebo do takového modelu, který nezabere příliš místa, ale zároveň v případě návštěvy, nebude možné posadit u něj všechny hosty?

 

Kuchyňský nábytek- Baumax.cz
 

Kdy stojí za to vybrat rozkládací stůl do kuchyně?

Rozkladací stoly do kuchyně budou fungovat zejména v případě malého kuchyňského interiéru spojeného s jídelnou nebo otevřeného do obývacího pokoje. Proč? Denně zabírají málo místa, ale umožňují členům domácnosti pohodlně a společně se stolovat. Když přijdou hosté a deska stolu bude příliš malá, stačí ji rozložit a přidat další kuchyňské a jídelní židle, přičemž k tomuto účelu využít prostor sousední místnosti.
Rozkládací kuchyňské stoly si také často pořizují majitelé velkých bytů. Proč? Ve složeném stavu vypadají odlehčeně, takže místo aby potlačily interiér kuchyně, diskrétně doplňují aranžmá. Příznivci tohoto řešení budou především ti, kteří oceňují minimalismus a otevřené prostory, ve kterých první roli nehraje nábytek, ale stylové bytové doplňky a dekorace.

Rozkládací kuchyňské stoly – jake typy existují a na co byste si při jejich nákupu měli dát pozor?

Rozkládací stoly do kuchyně a jídelny dostupné v nabídce obchodů s nábytkem se liší hlavně konstrukcí (rozkladacím mechanismem), velikostí, tvarem desky stolu, materiálem a povrchovou úpravou. Všechny tyto parametry se promítají do jejich kvality a ceny. Jaký rozkládací stůl byste si měli vybrat, aby byl interiér kuchyně elegantní a praktický zároveň?
 

Kuchyň a jídelna- Baumax.cz

 

Klasické rozkládací stoly versus stoly z bočním rozkladem

Stoly do kuchyně, jídelny nebo obývacího pokoje lze zvětšit pomocí přidání stolové desky do středu stolu nebo přidání stolové desky po stranách stolu - podle toho se dělí na symetrické a asymetrické stoly. Chcete -li rozložit první model, je potřeba obě části roztáhnout do stran, aby bylo možné vyndat prostřední část. Takový mechanismus nevyžaduje použití síly, takže bude vhodný i pro starší lidi. Rozložení asymetrických stolů spočívá v přidání dalších bočních stolových desek k základní desce a případnou instalaci dalších nohou, což vám umožní dosáhnout zvolené velikosti stolu.

 

Jídelna-Baumax.cz
 

Stůl do kuchyně a jídelny a další kuchyňský nábytek

Provedení stolu závisí na individuálních preferencích. Klíčovou roli hraje styl, ve kterém je místnost  zařízena (zejména vezměte v úvahu kuchyňská čela). Zatímco k jednoduchému kuchyňskému nábytku ve skandinávském stylu se nejlépe hodí čtvercové nebo obdélníkové dřevěné stoly (může to být také deska z MDF v imitaci dřeva), pro elegantní nábytek je nejlepší zvolit kulatý stůl s lakovanou nebo skleněnou deskou. V kuchyních v průmyslovém stylu budou naopak dobře vypadat kulaté, moderní kuchyňské stoly ze dřeva a kovu.
 

Kuchyň a jídelna- Baumax.cz

Jaký tvar stolu - kulatý, obdélníkový nebo čtvercový?

Tvar desky stolu, kromě jejího vzhledu, ovlivňuje také možnost uspořádání a pohodlí při používání stolu. Majitelé malé kuchyně by měli věnovat pozornost spíše malým čtvercovým stolům, které lze uspořádat snadněji než kulaté modely a mohou denně stát u zdi, stejně jako kuchyňské spotřebiče a kuchyňské skříňky.
Kulaté kuchyňské stoly vypadají nejlépe, když jsou umístěny uprostřed místnosti, a jejich nespornou výhodou je, že usnadňují společnou konverzaci. Kulatý tvar desky stolu je také kvůli bezpečnosti dobrým řešením pro rodiny s malými dětmi.

 

Kuchyňské linky- Baumax.cz

Velikost stolu – jakou vybrat?

Předpokládá se, že prostírání pro jednu osobu by mělo být 60 cm široké (to je průměrné rozpětí ramen dospělého člověka) a 40 cm hluboké. Je snadné vypočítat, že pro čtyři členy domácnosti je optimální velikost kuchyňského stolu 120x80 cm, zatímco pro 10 lidi by šířka nábytku teoreticky měla být 3 metry! Samozřejmě je to jen teorie, protože jen zřídka jsou kuchyně natolik  prostorné, aby se do nich vešly tak velké stoly. Faktem však je, že minimální šířka potřebná k pohodlnému stolování je 40 cm, a tím je potřeba se řídit při výběru obdélníkového stolu pro váš domov.
Už víte, jaké typy jidelních a kuchyňských stolů  jsou k dispozici a jak se jednotlivé modely liší. Je čas se rozhodnout, který z nich bude ve vaší kuchyni fungovat
nejlépe.


NECHTE SE INSPIROVAT!

Dlažba a obklady do kuchyně White Dlažba a obklady do kuchyně Toscana Backstage Dlažba a obklady do kuchyně Bilbao Oxido Dlažba a obklady do kuchyně Esperanza


 

 

Zpět