Kuchyně ve tvaru L - jak navrhnout funkční interiér?

11.01.2021

 

Rohové kuchyně ve tvaru písmena „L“ je běžné uspořádání v úzkých kuchyních a kuchyňkách otevřených do obývacího pokoje. Funguje dobře v malých místnostech, ve větších pokojích jej lze doplnit kuchyňským ostrůvkem, barem nebo stolem se židlemi. Toto uspořádání umožňuje maximální využití prostoru při zachování optimálního pracovního trojúhelníku. Na co byste si měli pamatovat při navrhování kuchyně ve tvaru písmena L?

Rohové kuchyně - Baumax.cz

Jak zařídit kuchyň ve tvaru písmena L?

 

Dlouhé, úzké místnosti bez prostoru pro paralelní řady skříněk vyžadují kuchyňskou linku ve tvaru písmene L. Správně uspořádaná kuchyně vám umožní udržovat optimální podmínky pro pohyb po ní. V závislosti na uspořádání místnosti a připojení mohou kuchyňské pracovní desky plnit různé funkce: pro umístění dřezu, myčky, sporáku a trouby pod nimi. Kuchyňské spotřebiče by měly být uspořádaný tak, aby pracovní deska byla co nejdelší - to usnadní přípravu jídel.

Kuchyňskou linku lze vyrobit na míru, aby se maximalizovalo využití prostoru. Můžete také použít hotové nábytkové sestavy dostupné v obchodech. I v nejužších kuchyňských skřínkách je možné uspořádat pohodlné cargo skříňky nebo police na drobnosti. Optimální vzdálenost mezi skříněmi by měla být alespoň 120 cm (u klasických skříněk a zásuvek), protože to zajistí pohodlný pohyb po místnosti.

 

Jak zařídit ergonomickou kuchyň ve tvaru písmena L?

 

Bytový návrháři a architekti doporučují následující organizační uspořádání pracovní zóny, která by měla začínat od levé strany kuchyně: zásoby, skladování: lednice, spíž, nádobí, příprava a mytí: pracovní deska, dřez, myčka, odpadkový koš, varná zóna: sporák, trouba, mikrovlnná trouba.

Kuchyňské inspirace a prohlédnutí zařízení představujících různé organizační systémy vám umožní navrhnout ergonomickou zónu pro práci při přípravě jídla. Usnadníte tím vyprazdňovaní myčky, uschovávaní nádobí do skříněk nebo mytí produktů vyndaných z ledničky. Samozřejmě není vždy možné konkrétní uspořádání použit při návrhu vlastní kuchyně, ale je dobré je použít jako inspiraci, která vám pomůže rozdělit místnost na zóny.

Rohové kuchyně - Baumax.cz

Místo skladování

 

Při zařizování kuchyně ve tvaru písmene L nesmíme zapomenout na omezený úložný prostor. Čela skřínky a zásuvky by měly být co nejpraktičtější, aby umožňovaly pohodlné skladování potravin a malých kuchyňských spotřebičů a snadné používání doplňků a nádobí. Stojící a spodní kuchyňské skříňky se zásuvkami budou také ideální pro uložení hrníčků a skleniček.

Za zvážení stojí namontovaní stojících skříněk od podlahy až ke stropu, které poskytnou další úložný prostor pro zřídka používané předměty. Takové vybavení navíc vytvoří dojem jednotného pozadí, které vizuálně zvětší prostor. Rezignace s ozdobných úchytek skříněk ve prospěch moderních nábytkových systémů: díky samouzavíracím, „sklopným“ nebo frézovaným čelům bude i vysoký nábytek vizuálně lehký. Řada skříněk je také způsob, jak rozdělit prostor na zóny. V tomto případě ovlivní kuchyňský nábytek nejen organizaci, ale také udržování pořádku v kuchyni - každá položka bude mít své místo: v zásuvce nebo na polici. Sady kuchyňského nábytku jsou vhodná do místností s klasickým uspořádáním nebo kuchyňského koutu otevřeného do místnosti.

 

Osvětlení kuchyňské pracovní desky

 

Při zařizování ergonomické kuchyně nesmíte zapomenout na správné osvětlení pracovní desky a hlubokých kuchyňských skříněk. Závěsné kuchyňské skříňky mohou být vybaveny diskrétními LED pásky, které osvětlí pracovní desku. Skvělým pomocníkem a zároveň zajímavým a praktickým řešením, které usnadní používání spodních skříněk jsou také zásuvky a výsuvné koše.

Pokud taková možnost existuje, v kuchyni ve tvaru písmena "L" stojí za to umístit stůl, kuchyňský ostrůvek nebo výsuvnou pracovní desku, která bude plnit funkcí jídelního stolů. Je to také další pracovní prostor užitečný při přípravě náročnějších jídel.

 

Designová kuchyň ve tvaru písmena „L“ otevřená do obývacího pokoje

 

Velké kuchyně ve tvaru písmene L jsou dokonalým prostorem pro vytváření designových aranžmá. V případě kuchyně otevřené do obývacího pokoje můžete zkusit postavit ostrov - který bude sloužit jako další pracovní deska nebo stůl, moderní bar nebo varná zóna. Toto řešení bude fungovat i během návštěvy hostů, kdy hostitel připravuje jídlo - nemusí hosty opouštět, ale zve je k ostrůvku, který může fungovat také jako servírovací prostor. Designové židle, jako jsou hokery a módní vysoké barové stoličky, budou k němu skvěle ladit. Těsný prostor kuchyni ve tvaru L nás nutí umístit stůl do obývacího pokoje, protože na pracovní desce nelze pohodlně jíst.

Rohové kuchyně - Baumax.cz

Design v kuchyni

 

Designová kuchyň je vkusně uspořádaná - všechny prvky se vzájemně doplňují. Loftový, skandinávský a provensálský styl nevycházejí z módy. Je však třeba pamatovat, že v takových aranžmá se kuchyň prolíná s obývacím pokojem, co vytváří moderní řešení pro dům nebo byt. Stojí za to zajistit, aby se barvy obou místností shodovaly a doplňky se opakovaly.

 

Jaké domácí spotřebiče vybrat pro kuchyň ve tvaru písmene L?

 

Při uspořádání kuchyně ve tvaru písmene L je vhodné dodržovat zásadu, která vylučuje těžko dostupná místa a zákoutí, a to i v případě domácích spotřebičů. Výběr vestavěných spotřebičů vám umožní je snadno udržovat  v čistotě. Vestavěné domácí spotřebiče také snižují vizuální řezy na stěnách a nábytku v kuchyni, což optický zvětšuje prostor a dává mu estetiku. Je pravda, že volně stojící spotřebiče mají své výhody, jako je jedinečný design, ale v omezeném prostoru je lepší zaměřit se na originální příslušenství než na velké spotřebiče.

 

Kam umístit dřez v kuchyni ve tvaru písmene L?

 

Kuchyň ve tvaru písmene L nenabízí příliš mnoho možností pro umístění dřezu. Pokud je v kuchyni ostrůvek, není vhodné tam instalovat dřez, protože by to narušilo ergonomii pohybu. Místo pod oknem se zdá být vhodnější, protože umožňuje obdivovat pohled mimo okno, ale jeho výhody tím často končí. Mycí zóna umístěná přímo pod oknem znamená, že na ně bude neustále stříkat voda. Dřez u okna může také znesnadnit otevírání okna - v tomto případě může být řešením instalace skládací baterie. Správně navržené skříňky pod dřez usnadní třídění odpadu a skladování odpadkových pytlů.


 

Zpět