Jaké vybrat vytápění pro dům

08.02.2022

Moderní technologie vytápění směřují k úsporám a ekologickým řešením. Vytápění rodinného domu nemusí znamenat obrovské náklady, ale instalace může být nákladná. Někdy řešení, která se na první pohled zdají drahá, šetří náklady na vytápění během provozu. Které řešení bude nejlepší? Vyplatí se vsadit na tepelné čerpadlo nebo bude lepší elektrické vytápění? Jak vytopit dům, aby platit co nejméně? Co je nejvýnosnější? S náším návodem, pro vás topení nebude mít žádná tajemství.  Zveme vás ke přečtění článku!

 

Radiátory- Baumax.cz

 

V tomto článku:
1. Vytápění domu - základní informace
2. Druhy vytápění - jak vytápět dům?
3. Cenově nejefektivnější způsob vytápění vašeho domovaVytápění domu - základní informace

Rozhodnutí o způsobu vytápění domova musíte učinit již v době jeho navrhování. Změna topného systému je možná, ale velmi nákladná a provozní výdaje každého topného systému jsou největší náklady na údržbu domu, protože topná sezóna trvá v našich podmínkách někdy déle než půl roku. V oblíbených, již hotových návrzích domů se nejčastěji využívá plynové, elektrické vytápění nebo vytápění na tuhá paliva, jako jsou pelety nebo uhlí. Stále populárnější jsou topné systémy využívající obnovitelné zdroje energie, zejména fotovoltaika, která umožňuje snížit náklady na vytápění vašeho domova.


 

Krbová kamna- Baumax.cz

 

Druhy vytápění – čím vytápět dům?

Při rozhodování o způsobu jak vytápět byt, máte mnoho různých způsobů dodávky tepla. Nejmodernější technologie často vyžadují vysokou investici na začátku a vracejí se se po mnoho let, a proto jsou méně oblíbené. Rostoucí ceny tradičních paliv a zvyšující se důraz na ekologické hospodaření s energií stojí za to zvážit druh vytápění.

 

Krbová kamna- Baumax.cz


Vytápění tuhými palivy

Vytápění tuhými palivy je zatím nejrozšířenějším a nejoblíbenějším způsobem získávání tepla, ale také pracně nejnáročnější a rovněž má negativní dopad na životní prostředí. Emise škodlivin může být pro uživatele této metody do budoucna velkým problémem.
Instalace vyžaduje pravidelnou kontrolu a čištění. Značnou nevýhodou jsou vysoké investiční náklady a nutnost oddělit kotelnu a místo pro skladování paliva pro ústřední vytápění. Černé uhlí nebo palivo, jako je dřevo nebo pelety, zabírají hodně místa a vyžadují ochranu před deštěm nebo sněhem.


Pelety se mnohem snadněji skladují a přepravují, ale spalují se v kotlích se speciálními podavačemi. Určitě více automatizované dávkování paliva způsobuje, že peletové kamna se provozují snadněji než v případě jiných pevných paliv. Tento způsob vytápění domu je však nutné zvolit již ve fázi plánování investice, protože pelety se spalují v topeništích určených pouze pro toto palivo. Přídavné tepelné čerpadlo zlepšuje provoz instalace a dodávku teplé vody. Můžete si také vybrat jiné typy kamen:

Kachlová kamna
Krbová kamna
Ocelová kamna
Litinová kamna

Spalovací proces v zařízeních na tuhá paliva vyžaduje kontrolu, ale nespornou výhodou je snadný přístup k palivu. Výběr kotle má vliv na levné vytápění domu.
 

Krbová kamna- Baumax.cz

Plynové topení

Vytápění domu plynovými kotly není pro každého. Nejdůležitější je přístup k plynové síti nebo možnost umístění plynojemu u objektu. Tento typ vytápění vzbuzuje určité obavy, ale pokud chcete zvýšit bezpečnost, volte kamna s uzavřenou spalovací komorou. Zemní plyn, podobně jako uhlí a palivové dříví, nyní zdražuje, a tak rostou i náklady na vytápění. Plynová kamna stojí za zvážení, protože nepotřebují dozor. Moderní modely lze nastavit na dálku přes internet. Instalace vyžaduje pouze roční kontrolu. Kotel na kapalný plyn bude jistě fungovat v energeticky úsporných domech. Rostoucí ceny zemního plynu bohužel nemusí povzbudit k investici do tohoto typu vytápění.

Olejové vytápění 

Vytapění topným olejem, stejně jako topení zemním plynem, není nejlevnější řešení. Vytápět staré budovy bez tepelné izolace topným olejem, obdobně kapalným plynem, se nevyplácí. Provozní náklady nejsou nejmenší a jsou srovnatelné s náklady na plynové vytápění. Tento typ instalace vyžaduje prostor pro palivovou nádrž – nesmí být v bezprostřední blízkosti obytné budovy. Spalování je plně automatické.
Topný olej, jako hlavní topné palivo, nejčastěji využívají lidé, pro které je nejdůležitější plná autonomie systému, nebo ti kteří se nebojí investičních a provozních nákladů. Investiční náklady snižuje využití firem, které nabízejí pronájem nádrže, ale je třeba připomenout, že se nejedná o nejlevnější vytápění rodinného domu.

Elektrické vytápění

V případě elektrického vytápění se nízké investiční náklady týkají pouze trvalé elektrické přípojky. Pokud investujete do fotovoltaické instalace, získáte levnou elektřinu. Pro snížení ceny vytápění celého domu se vyplatí využít druhý tarif, který se uplatňuje v nočních hodinách. Elektrický topný systém je bezpečný, snadno se používá, nevyžaduje kotelnu, ale je nákladný na provoz. U velkého domu je lepší zvolit levnější řešení. Elektrické ohřívače vody, bojlery lze použít k získání teplé vody pro jakýkoliv typ vytápění.

 

Bojlery- Baumax.cz
 

Podlahové vytápění

Teplo v celém domě snadno zajistíte podlahovým vytápěním. Nejčastěji se však používá jako zdroj tepla ve vybraných místnostech, jako je koupelna nebo kuchyně. Topné rohože se montují přímo pod dlažbu. Podlahová krytina má velký význam pro plošné vytápění. Tento systém není vhodný pro dřevěné podlahy, silné metrážové koberce a koberce. Dalé je potřeba zateplit budovu a snížit tepelné ztráty. Doporučené jsou: keramické dlaždice, laminátové podlahy a vinylové podlahy.

 

Solární ohřev- Baumax.cz
 

Obnovitelné zdroje energie

Využití obnovitelných zdrojů energie snižuje náklady na vytápění domu. Náklady na tento typ investice však mohou být vysoké. Navzdory tomu, že ceny montáže klesají a investice se poměrně rychle vrací, mnoho lidí nedokáže na ně dosáhnout bez proplácení nákladů a státních dotací. Oblíbené jsou solární panely a kolektory, které vyrábí teplo a elektřinu ze slunečních paprsků \ Nejméně oblíbenou formou získávání tepla pro potřeby jednotlivých domácností je vzduchové tepelné čerpadlo, které rekuperuje energii z okolí. Vytápění vzduchovým tepelným čerpadlem je obdobné jako u zemního plynu nebo kotle na pelety.

 

Krbová kamna- Baumax.cz

 

Cenově nejefektivnější způsob vytápění vašeho domova

Nejoblíbenějším způsobem vytápění domácností je kotel na tuhá paliva: uhlí nebo dřevo, plynový kotel nebo elektrická tepelná čerpadla. Tepelná čerpadla země-voda a tepelné čerpadlo vzduch–voda jsou méně známá a rozšířená.
Tradiční vytápění uhlím je považováno nejen za škodlivé pro životní prostředí kvůli emisím kouře a pylu, ale vyžaduje také mnoho práce a nasazení majitele domu. Kotle na tuhá paliva vyžadují intenzivní dohled při provozu a časté čištění a odstraňování popela. Lidé, kteří tráví hodně času mimo svůj domov, mohou mít problémy se správným provozem kotle. Nezapomeňte také připravit místo pro skladování paliva a věnovat čas k jeho přípravě. Je to velmi levný způsob vytápění vašeho domova.
Vytápění tepelným čerpadlem země-voda je stejně levné, ale z hlediska pohodlí je rozhodně lepší. Tepelné čerpadlo neprodukuje žádné škodliviny a na jeho existenci můžete téměř zapomenout. Je poháněno elektřinou, ale k vytápění domu využívá přirozené teplo ze země. Bohužel náklady na takovou instalaci jsou vysoké, a značně převyšují náklady na instalaci plynového vytápění a vytapění tuhými palivy. Náklady, které musíte zaplatit za přímé vytápění domu, jsou však ve srovnání s jinými systémy vytápění velmi nízké.
Velkým problémem a klíčovou překážkou při používání této metody je nutnost využití velké plochy půdy. Kolektor tohoto typu zabírá pozemek o velikosti 500 m2, na který nelze pokládat dlažební kostky, nelze jej zastavět, osadit vysokou zelení či stromy. Cokoliv, co brání pronikání vody do země a brání slunečnímu záření, znamená, že se tepelné zdroje v zemi neobnovují. Vytápění na principu tepelného čerpadla země-voda využívajícího teplo uložené v zemi není u nás příliš populární.


NECHTE SE INSPIROVAT!

Dlažba na schody - jak pokládat? Pokyny krok za krokem
Solidní a moderní venkovní dveře
V jaké výšce zavěsit lampu nad stolem


 

 

Zpět