V jaké výšce zavěsit lampu nad stolem

28.01.2022

Jídelna je někdy nazývána srdcem domu - scházíme se zde s rodinou, jíme, ale také spolu trávíme čas, například hraním deskových her nebo při večerních besedách. V tomto případě hraje velkou roli nejen stůl vhodně přizpůsobený potřebám členů domácnosti, ale je třeba vzít v úvahu také osvětlení. Zjistěte, v jaké výšce zavěsit osvětlení nad  deskou stolu, tak aby vyhovovalo vašim potřebám, a jak zařídit jídelnu, aby vypadala stylově a plnila praktickou funkci.

 


V tomto článku:

1. Jídelní stůl - je třeba jej osvětlit?

2. Závěsné lampy nad stolem

3. Stropní svítidla – jaké vybrat do jídelny?

4. Vintage lustr

5. Jaký tvar lampy zvolit do jídelny 

6. Svítidlo v jídelně a velikost stolu

7. Tři závěsná svítidla 

8. Lampa nad jídelním stolem - v jaké výšce?

9. Jaké žárovky vybrat pro osvětlení stolu?

10. Doplňkové osvětleníLampy- Baumax.cz

Jídelní stůl - je třeba jej osvětlit?

Otázku, zda zavěsit svítidla nad jídelní stůl, si kladou především lidé, kteří mají interiér obývacího pokoje spojen s kuchyní. Když máme stylový lustr nebo několik svítidel na různých místech v obývacím pokoji, je celý prostor dobře osvětlen. Potřebuje tedy mít jídelní stůl na osvětlení samostatný zdroj světla? A jaký typ osvětlení nad stůl bude vhodný? Jaký počet svítidel případně zvolit?

Závěsné lampy nad stolem

Jídlo si samozřejmě můžete vychutnat, i když jsou jídelní a kuchyňské stoly osvětleny ze strany. Rezignace na samostatné osvětlení jídelního stolu je však velká chyba. Takové místní osvětlení má nejen praktickou funkci, ale také vytváří správnou náladu a harmonii v prostoru. Pokud vás tedy uspořádání jídelny a plánování elektroinstalace teprve čeká, v tomto případě určitě zaplánujte rovněž dostatečné osvětlení nad stůl v jídelně či v kuchyni!

Stropní svítidla – jaké vybrat do jídelny?

Na trhu jsou k dispozici mnoho různých závěsných svítidel, které budou perfektně fungovat jako osvětlení pro desku stolu v jídelně. Vybírat můžete ze šikovných lustrů, stylových svícnů nebo moderních, minimalistických industriálních modelů. Je vhodné vybrat svítidlo, které svým stylem bude odpovídat stylu aranžmá místnosti. 

V tomto případě začneme stylem interiéru. Pokud vás láká klasická elegance, zvolte lustr – ten efektně osvětlí velký stůl. Svícnové lustry dokonale ladí s glamour a tradičním stylem. V našem obchodě najdete také svítidla ve vintage a retro stylu.

Lustry- Baumax.cz

Vintage lustr

Skandinávský styl se vyznačuje jednoduchostí – nejlépe se v takovém interiéru bude hodit závěsné svítidlo geometrického tvaru, bez zbytečných ozdob. V moderních loftových prostorech zase poslouží závěsná svítidla v industriálním stylu nebo fantazijní kovové koule. Takové modely lamp budou dobře fungovat rovněž v moderních a pop artových interiérech.

Jaký tvar lampy zvolit do jídelny 

Správné světlo vnese do interiéru harmonii a vizuální pořádek. Tohoto efektu dosáhneme výběrem závěsného svítidla ve stejném tvaru jako je stůl. To znamená, že pro kulatý stůl vybíráme oválný model a pro obdélníkový – lištu s několika zdroji světla.

Stojí za to připomenout, že osvětlení a lampy do kuchyně nemusí dokonale odpovídat rozměrům stolu. To znamená, že například závěsné svítidlo se třemi žárovkami lze zavěsit nikoli rovnoběžně, ale kolmo k nábytku. Jídelna bude pořád dobře osvětlená a stůl bude působit velmi originálně.

Při výběru své vysněné lampy v podobě elegantního lustru dbejte na možnost nastavení úhlu dopadu světla ze stínidla. To umožňuje přizpůsobit osvětlení v jídelně velikosti místnosti. Dobře k tomu poslouží model s několika elegantními stínidly, zavěšenými ve vhodné výšce.

Svítidlo v jídelně a velikost stolu

Závěsná svítidla nad jídelní stůl je potřeba vybrat tak, aby byla rovnoměrně osvětlena deska stolu. To vyžaduje určení vhodného počtu světelných zdrojů. Čím větší deska stolu, tím více jich můžete použít.  Zohlednit byste měli rovněž velikost stolu po rozložení – pokud máte rozkládací stůl.  Vícezdrojová svítidla dodávají kuchyni to správné osvětlení- podle potřeby můžeme rozsvítit všechny LED žárovky nebo jen některé z nich.

Zajímavým řešením je také instalace několika lamp do jedné řady, ale v různých výškách. Osvětlený stůl působí velmi originálně a designově. Chcete-li dosáhnout takového efektu, rozhodněte se pro tři závěsná svítidla – lichý počet světelných zdrojů upoutá pozornost a dodává prostoru jedinečný charakter.  Na obrázku níže příklad aranžmá světla. 

Tři závěsná svítidla 

Samozřejmě i nad jídelním stolem poslouží jedno velké závěsné svítidlo. Vyplatí se však předem ověřit, zda tyto dva prvky aranžmá vzájemně spoluhrají. Světlo lampy by nemělo  rušit.  Nad menší stůl musí být umístěné osvětlení menších rozměrů.

Lampa nad jídelním stolem - v jaké výšce?

Obecně platné pravidlo říká, že svítidla by měla být umístěna 75 cm nad deskou stolu. Ne vždy je však nutné se tohoto pravidla držet. Ve vysoké místnosti můžete závěsná svítidla zavěsit výše. Odborníci doporučují v interiérech vyšších než 2,1 metru zavěsit svítidlo na každých 30 cm výšky místnosti o 7-8 cm výše.

Vše však závisí na specifikách interiéru a modelu svítidla do jídelny, který jste zvolili. Velká lampa by měla být umístěna výše než ta menší. Nejlepší je si však samému ověřit, jaký vliv má na výsledný efekt osvětlení v interiéru velikost místnosti a výška stropu. Moderní designové závěsné lampy mají často tak efektní tvar, že i když jsou zavěšeny dost vysoko, odvádějí pozornost od jídel či věcí na stole a od osob sedících u stolu. Proto je však nutné si vše dobře předem promyslet.

Samozřejmě, aby zjistit, v jaké výšce by měla být lampa umístěna, musíte mít již zakoupený stůl a židle do kuchyně. Díky tomu budeme moci přizpůsobit osvětlení velikosti stolu a dalším prvkům, které jsou v místnosti.

Jaké žárovky vybrat pro osvětlení stolu?

Osvětlení stolu závisí na individuálních potřebách. Důležitou roli zde hraje výkon žárovky – závěsná svítidla potřebují vydávat hodně světla, aby byla zajištěna dobrá viditelnost. Na druhou stranu osvětlení kuchyně nemůže být oslnivé, protože by pak světlo rušilo členy domácnosti při odpočinku,  jídle či konverzaci.  

V jídelně nejlépe funguje teplé nebo neutrální světlo. Takové světlo je dobrou volbou do interiéru, který má být útulný a zároveň funkční. Platí to jak pro stropní, tak nástěnná svítidla. 

Židle- Baumax.cz

Doplňkové osvětlení

Závěsná svítidla se hodí téměř do každé místnosti. Pokud je to možné, stojí za to přemýšlet rovněž o doplňkovém osvětlení. Nástěnné lampy jsou také praktickým řešením, které se osvědčí v každém interiéru. Osvětlují prostor jídelny od strany stěny a vytvářejí příjemnou atmosféru. Místnost osvětlená pouze nástěnnými lampami se stane útulnější a romantičtější. Takové světelné zdroje mohou být ideální pro večeři ve dvou nebo při setkáních v menším kruhu rodiny nebo přátel. Světlo nebude rušit při konverzaci, a vytvoří příjemné pozadí. Nástěnné osvětlení se rovněž osvědčí na chodbě či krásně osvětlí toaletní stolek.  

Jídelní stůl samozřejmě není jediný kus nábytku, nad kterým závěsná světla vypadají skvěle. Stylová, moderní kuchyně, interiér obývacího pokoje a dokonce i ložnice - v každém takovém interiéru budou skvěle vypadat moderní závěsné lampy.

Pokud stůl a židle do jídelny a kuchyně, ale rovněž ostatní nábytek ve skandinávském, loftovém, moderním, klasickém či jakémkoliv jiném stylu, který nám padne do oka, sladíme spolu s osvětlením, vytvoříme jedinečný interiér! Osvětlení zdůrazní charakter aranžmá a navede jedinečnou atmosféru, jak pro každodenní činnosti, tak pro zvláštní příležitosti.

Pokud už víte, jak je světlo důležité při navrhování aranžmá domu či bytu, jaké světla chcete použít v jídelně, obývacím pokoji či v koupelně, a to jaká výška bude vhodná pro jejich umístění, aby se světla prezentovala atraktivně, nečekejte a pojďte ještě dnes se seznámit s naší bohatou nabídkou. 

 


 

NECHTE SE INSPIROVAT!

Pohovky na spaní – kde budou fungovat?
Jaké židle zvolit k černému stolu
Rohová pohovka s funkcí každodenního spaní

 

Zpět