Jak zařídit zahradu kolem domu

24.03.2022

Zahrada je jedinečným místem, které je pro mnohé z nás oázou klidu, místem odpočinku a relaxace. Její kouzla využíváme co nejčastěji. Právě zde v létě pořádáme společenská setkání u bazénu, skvělé rodinné grilování a narozeniny pro nejmenší členy rodiny. Stojí za to zajistit, aby tento zelený prostor byl elegantní a funkční. Dobře upravená zahrada zaručí skvělý čas strávený venku. Bez ohledu na to, zda jste majitelem velké zahrady, malé zahrádky nebo jen terasy, dbejte na to, aby byly dobře uspořádané.

Jste zvědaví, jak založit zahradu vedle baráku, jaké rostliny, stromy a živý plot, keře a kytky je dobré vysadit na pozemku, aby se vám v budoucnu zahrada odvdečila krásným vzhledem? Ale rovněž jaké vybavení, nábytek a dekorace byste si měli umístit na své zahradě, abyste vytvořili krásné zahradní aranžmá, určitě se podívejte na návrhy našich odborníků, kteří připravili pro sezónu 2022 ty nejzajímavější zahradní inspirace a tipy na to, jak by měla okrasná zahrada vypadat!

Zahradní architektura- Bauamx.cz


V tomto článku:

1. Návrh zahrady – proč je tak důležitý?

2. Kdy se vyplatí navrhovat zahradu samému?

3. Nápad na domácí zahradu -  vybíráme styl zahrady!

- Zahrada v moderním stylu

- Zahrada ve venkovském stylu

- Zahrada v japonském styluNávrh zahrady – proč je tak důležitý?

Vzhled zahrady se vyplatí naplánovat již při výstavbě domu, ale může být navržen i před zahájením stavebních prací. Pak je nejjednodusší uspořádat a vybavit všechny její zákoutí, navrhnout místo pro cestičky, záhonky a odpočinkovou zónu. Pokud to z různých důvodů není možné, nebo pokud již máte hotovou zahradu, která jen potřebuje úpravu, začněte vytvořením návrhu!

Návrh zahrady je klíčem k jejímu dokonalému uspořádání prvků, jako jsou rostliny a květinová zahradní architektura. Uspořádáním jednotlivých zón, uspořádáním jejich vybavení a vzhledu rozhodujete o funkčnosti zahrady, a hlavně ji personalizujete. Návrh si můžete udělat sami, nebo pokud se na to necítíte, můžete jeho vypracování zadat specialistům. Rozhodnutí je na vás, ale pamatujte, že vytvořit zahradu od nuly, vyžaduje hodně znalostí a zkušeností. Správné rozmístění a výsadba rostlin do zahrady, rozmístění zahradního nábytku a dokonalé začlenění prvků zahradní architektury do tohoto uspořadání je rozhodně úkolem pro zahradního architekta.

Zahradní architektura- Bauamx.cz

Pokud musíte zakládat zahradu od nuly, je třeba také pamatovat, že jde o časově náročnou akci, která vyžaduje nejen čas, ale i trpělivost. Čerstvě založená zahrada nebude první rok připomínat nákresy a vizualizace, kterými nás designér okouzlil. První období se však vyplatí přečkat až do času, kdy vysazené rostliny, stromy a keře dorostou a okouzlí vás svou plnou krásou, až se do ní budete každý den vracet, nebo na ní koukat z okna, ale i na letní období, když budete trávit čas venku s rodinou a přáteli. Dobře si ji při návrhu promyslet, a vyjasnit si, co je pro vás důležité. Zda to bude hlavně klidné místo na odpočinek a na relaxaci nebo prostor, kde se budou hrát vaše děti, či máte dost času na údržbu i na péči o zahradu. Když máte velký prostor, musíte rozhodnout, zda ten by měl být ve větši části pokryt trávou pro snadnou údržbu, a jen na malé části vysadíte okrasné rostliny. V případě že plánujete pořízení zahradniho bazénu, tak je jej potřeba úvest do návrhu, aby se pak mohl snadno používat. Naopak, když máte malou zahradu, nepřežeňte to s výsadbou a vybavením. Na malém prostoru zvolte omezený počet okrasných dřevin a květin, a vybírejte jen ty, které vám budou dělat opravdu radost, abyste se necítili stísněně v tomto uspořádání.

Pamatujte!

Založení zahrady, která bude mít dekorativní a relaxační funkci, vyžaduje prostředky a práci.

Kdy se vyplatí navrhovat zahradu samému?

Pokud potřebujete pouze reorganizovat prostor vedle vašeho domova nebo osvěžit vzhled, můžete se tohoto úkolu ujmout sami bez obavy z nedostatku znalostí nebo zkušeností. Prostor u domu, který nevyžaduje mnoho zahradnických prací, bude mnohem jednodušší zařídit. Stačí správně upravit cesty, pro děti postavit zahradní trampolíny, hřiště, pískoviště. Pro všechny členy domácnosti zahradní bazén, a pokud máte více zahradního nábytku či vybavení, zahradní domek, který vám umožni uskladnit mimo sezónu veškeré vybavení a nářadí. Dále také najit útulný koutek pro zahradní nábytek, komfortní a funkční zahradní lehátka nebo zahradní lavičky - a vytvořit tak dokonalé místo k odpočinku, které budou ochotně využívat členové domácnosti a hosté.

Staré čínské přísloví říká: "Chceš-li být šťasten jeden den, opij se. Chceš-li být šťasten jeden rok, ožeň se. Chceš-li být šťasten celý život, založ si zahradu. " Je to rčení možná trochu s nadsázkou, ale co se týče zahrady, to rozhodně platí. 

Zahradní architektura- Bauamx.cz

Nápad na domácí zahradu -  vybíráme styl zahrady!

O inspiraci není ve světě kolem nás nouze. Barevné časopisy, internetové blogy, nápady a novinky jsou dnes k dispozici na dosah ruky. Jestli chcete, aby bylo zahradní aranžmá jednotné a elegantní, vyberte si jeden styl a toho se držte. To vám umožní vytvořit celé aranžmá nebo alespoň jen obnovit.

Zde se nabízí otázka, jak zahradu zařídit, aby měla požadovaný styl a odpovídající estetické hodnoty? Vyplatí se velmi přesně definovat svá očekávání, své potřeby a možnosti. Konečná podoba zeleně vždy závisí na tom, kolik času můžete věnovat její péči. Když víte, že se kvůli četným činnostem nemůžete pravidelně věnovat zahradničení, nebo chcete spíše relaxovat, než se starat o zeleň, vybírejte rostliny a dekorace, které nebudou náročné na péči. Stojí za to ocenit reálně své možnosti. Nejčastější chybou je bohužel nevhodné přizpůsobení zahradní úpravy, možnostem jejího majitele. Pamatujte, že krásné exotické keře a některé rostliny, které jste viděli na zahradnickém blogu, jistě vyžadují neustálou péči, čas a práci. Ponechané samé sobě určitě nepotěší svým vzhledem. Na zahradu je proto lepší volit jednoduché rostliny, které jsou přizpůsobeny náročným podmínkám nebo nevyžadují od nás skoro žádnou péči.

Zahradní jezírka- Bauamx.cz

Zahrada v moderním stylu

Krásně navržená zahrada v moderním stylu je prostor, kterému vévodí minimalismus, funkčnost a také stylový design. Charakteristickou vlastností takové zahrady jsou jednotná barevná řešení, a to jak v případě rostlin, nábytku a doplňků. Moderní zahrada znamená méně květinových záhonů a více zeleně v podobě okrasných travin, živých plotů a rostlin vystavených ve velkolepých květináčích. Zeleň v moderní zahradě prostor nezahltí přemírou prvků, ale vytvoři harmonický celek a v ní skvělé místo k relaxaci. Uspořádání prostoru se tak zaměřuje na vysoce rozvinutou rekreační část, např. pohodlný nábytek, altány, dětské hřiště, zahradní domky a bazény. Důležitou součástí moderních zahrad jsou také terasy, které poskytují další místo k odpočinku.

Zahradní architektura- Bauamx.cz

Zahrada ve venkovském stylu

Ve venkovské zahradě vládne přirozenost ve všech směrech. Elegantní uspořádaní prvků, promyšlené kompozice a záhony se zde hledají jen těžko. Když se podíváte, v takové zahradě vládnou nejrůznější rostliny, převážně letničky, které jsou volně vysazené po celé ploše zahrady. Takové uspořádání může zdánlivě působit chaoticky. Jedná se ale o promyšlený způsob stylizace, kde nepořádek nabývá umělecké podoby. K vytvoření příslušné idylické atmosféry by měly být použity rovněž vhodné zahradní dekorace a nábytek. Skvěle se zde bude hodit jednoduchý dřevěný nábytek, hliněné květináče, prvky odkazující na minulost, jako je například dřevěné kolo nebo trakař. Mnoho takových dekorativních prvků, odkazujících k rustikálnímu venkovskému stylu, které se budou hodit k venkovském stylu, najdete v našem zahradním centru. Venkovský styl je neodmyslitelně spojen se zelinářem a s ovocnými stromy. Zahradní design před domem by měly doplnit větší keře, stromy, tak i netvarované živé ploty, květinové louky a lavička, která je charakteristickým prvkem vybavení pro venkovní aranžmá.

Zahradní architektura- Bauamx.cz

Zahrada v japonském stylu

Absolutní trend nadcházející sezóny. Japonská zahrada je krajina uzavřená v miniaturách. Její nejtypičtějšími prvky je pestrá topografie, vodní nádrž v podobě zahradního jezírka, malebné potůčky či rybníček, kameny imitující skály a krásné, exotické rostliny fantazijních tvarů.

Když si chcete na zahradě vedle svého domova vytvořit japonskou zahradu, pamatujte, že na péči o ní budete potřebovat spoustu času. Ve výsledku však získáte na zahradě okouzlující místo k odpočinku pro rodinu, přátele a známé.

Řádně pečovat o zahradu, se vám rozhodně vyplati. Oplatí vám to totiž celou svou krasóu, a vy se budete k jejím zákoutím rádi vracet v každém ročním obdobi. Krásné rostliny, pohodlný nábytek a ty nejlepší prvky zahradní architektury najdete v našem zahradním centru.

 


 

NECHTE SE  INSPIROVAT!

Jak chránit zahradní nábytek před deštěm a mrazem?
Nejlepší prkna na balkón a terasu - jaké dřevo zvolit?
Betonový gril na zahradě – jak jej zařídit?

 

Zpět