Jak chránit zahradní nábytek před deštěm a mrazem?

19.09.2021

Relaxace na zahradě nám v jarní a letní sezóně poskytuje pohodlný zahradní nábytek. Bohužel příchodem deštivých podzimních dnů tato možnost končí. Poté by měl být veškerý nábytek a všechny pohyblivé prvky zahradní architektury uschovány, zakryty nebo jinak chráněny před škodlivými vlivy povětrnostních podmínek. Nevíte jak na to? Rádi vám poskytneme několik cenných tipů!


V tomto článku:
1. Dřevěný nábytek
2. Ratanový a proutěný zahradní nábytek
3. Technoratanový nábytek
4. Kovový nábytek
5. Plastový nábytek
6. Obaly na zahradní nábytek – na co si dát pozor při jejich nákupu?Zahradní altány a pergoly- Baumax.cz
 

Účinná ochrana zahradního nábytku po sezóně vyžaduje v první řadě zohlednění druhu materiálu, ze kterého byl nábytek vyroben. Zatímco materiály jako kov, technoratan nebo plast jsou více či méně odolné vůči dešti, vlhkosti, sněhu a mrazu, zahradní sestavy z přírodních materiálů mnohem hůře zvládají nepříznivé povětrnostní podmínky. V našem článku se dozvíte nejen to, jak chránit zahradní nábytek v zimě, ale také jak se o něj starat, aby vám co nejdéle sloužil v perfektním stavu.

Dřevěný nábytek

Dřevo vypadá velmi ušlechtile a efektně, ale pouze pokud jej pravidelně impregnujeme a za vhodných podmínek zazimujeme. Na konci léta by měl být dřevěný zahradní nábytek pečlivě zkontrolován, pro zjištění, zda nevyžaduje drobné opravy, jako je utažení šroubů nebo namazání závěsů. Dalším krokem je očištění jeho povrchu měkkým hadříkem namočeným ve vodě s jemným saponátem. Jakmile uschne, je čas pomyslet na jeho údržbu. Volba typu ochranného přípravku závisí na typu povrchové úpravy nábytku a druhu použité impregnace – může to být například lak na dřevo, olej na dřevo nebo mořidlo na dřevo.
Impregnaci (i když to není nutné) můžete použít rovněž k ochraně nábytku z exotického dřeva (teak, eukalyptus, maranti), které je mnohem odolnější vůči drsným povětrnostním podmínkám než místní druhy. Jejich ochranou před UV zářením a vlhkostí zabráníte jejich patinováním, tj. natřením stříbrnou barvou.
Po ošetření dřevěného nábytku na zimu je potřeba jej uschovat v zastřešené místnosti. Je důležité, aby to bylo místo s přiměřenou vlhkostí vzduchu, například garáž, kůlna nebo zahradní domek. Pokud to není možné, zakryjte zahradní sedací soupravy speciálním potahem. Stejným způsobem zazimujte zahradní jídelní sestavy a zahradní lavice.

Ratanový a proutěný zahradní nábytek

Ratanové stoly a zahradní židle se stejně jako dřevěný nábytek pod vlivem deště a sněhu mohou poničit, proto je po skončení sezóny musíte uschovat. Než tak učiníte, nezapomeňte je důkladně vyčistit suchým hadříkem nebo prachovkou. Další analogií se dřevem je, že ratanový nábytek musí být také impregnovaný, ale u přírodního ratanu by se měly používat pouze ochranné prostředky, které chrání před vlhkostí, ale nezpůsobují změnu barvy. V případě ratanového nábytku se také vyplatí použít ochranný obal.
Pokud jde o proutí, způsob skladování je stejný, ale čištění tohoto typu materiálu se mírně liší. K odstranění nečistot z proutěného zahradního nábytku je nejlepší použít roztok teplé vody a soli (vrchovatá lžíce na litr vody). Taková směs účinně nahradí jiné impregnační prostředky – bude účinnou bariérou proti vlhkosti a zároveň ochrání nábytek před popraskáním pod vlivem nízké teploty.

 

Zahradní nábytek- Baumax.cz


Technoratanový nábytek

Zahradni sestavy z technoratanu nejenže vypadají elegantně, ale jsou také lehké, odolné a snadno se udržují v čistotě. A navíc se vyznačují vysokou odolností proti mechanickému poškození a vnějším faktorům, jako jsou silné deště, UV záření a náhlé změny teplot. Jejich kompaktní struktura znamená, že nehromadí nečistoty ani vodu, takže na rozdíl od dřeva a jiných přírodních materiálů nevyžadují impregnaci.
To však neznamená, že zahradní nábytek z technoratanu nevyžaduje žádnou údržbu. Abychom zajistili jeho estetický vzhled a prodloužili životnost materiálu, měli bychom jej pravidelně otírat vlhkým hadříkem s přídavkem jemného čistícího prostředku, například mýdla.
Pokud se rozhodnete nechat svůj zahradní nábytek na zimu na terase nebo zahradě, dejte na něj pro každý případ ochranný obal (pamatujte, že než jej přikryjete, musí být úplně suchý). Z důvodu úspory místa lze zahradní židle z technoratanu skládat na sebe bez obav, že se zdeformují.

Zahradní nábytek- Baumax.cz

Kovový nábytek

Kovový zahradní nábytek je velmi odolný, ale je náchylný ke korozi, zejména ke tvorbě rezavých skvrn. Hliníkové sady praškově lakované se dobře vypořádají s deštěm, ale i mimo sezónu potřebují ochranu před nepříznivým vlivem povětrnostních podmínek.
Chcete-li zabezpečit kovový zahradní nábytek, nejprve jej vyčistěte a zkontrolujte, zda není poškozena ochranná vrstva. Pokud si všimnete i malých defektů, naimpregnujte nábytek antikorozním nátěrem, poté jej uložte do suché místnosti (v případě lehkého hliníku), zatímco velký a těžký nábytek, jako jsou zahradní rohové sedací soupravy nebo zahradní houpačky, použijte speciální obal na zahradní nábytek. Před nanesením impregnace na nejvíce citlivý na vlhkost litinový nábytek, je potřeba pomocí dratěného kartáče odstranit s jeho povrchu bílý povlak.

 

Kovový zahradní nábytek- Baumax.cz
 

Plastový nábytek

Plastový zahradní nábytek dobře odolává slunci a dešti, ale mnohem méně mrazu, který jej může poškodit. Aby se zabránilo jeho rozbití v další sezóně, je nejlepší na konci sezóny nábytek umýt ručně zahradní hadicí nebo tlakovým čističem (měli byste zvolit čistící prostředky, které neobsahují mikrogranule, ty mohou  poškrábat plastový povrch ).
Pokud je to možné, uschovejte doma na zimu plastové jídelní soupravy a zahradní křesla nebo je dejte na místo, chráněné před větrem a přikryjte je ochrannými obaly. Tímto způsobem je  zabezpečíte nejen před velmi nízkými teplotami, ale také před poškozením větrem.

 

Plastový zahradní nábytek- Baumax.cz

 

Obaly na zahradní nábytek – na co si dát pozor při jejich nákupu?

Ochranný obal je velmi pohodlné a často jediné řešení, pokud z nějakého důvodu nemůžeme schovat zahradní nábytek do suché a provzdušněné místnosti.
Kvalitní obal nejen ochrání zahradní nábytek před deštěm, sněhem, mrazem, zabarvením a nečistotami, ale také zajistí dostatečnou cirkulaci vzduchu, díky čemuž se pod krytem nebudou vyvíjet plísně, houby a bakterie. Při nákupu obalu dbejte na to, aby jeho velikost a tvar odpovídaly rozměrům nábytku a pamatujte si, že stůl připravený na zimu musí mít pevně zakrytou nejen horní část, ale i nohy (skvěle poslouží kryt stahovací).
Můžete si vybrat obaly z různých materiálů, včetně vinylu, polyesteru nebo kodury. Můžete také investovat trochu více do zabezpečení zahradního nábytku a rozhodnout se pro potah ze směsi PVC nebo PE látky odolné proti roztržení.


NECHTE SE INSPIROVAT!

Zahradní křesla Zahradní houpačky Dětský zahradní nábytek Zahradní lehátka


 

 

Zpět