Funkční dlažba na venkovní schody – spojení bezpečnosti a stylu

21.10.2019

Jak realizovat venkovní schody? Tuto otázku si kladou mnozí lidé, kteří zrovna řeší, jak funkčně a esteticky upravit okolí svého domu. Schody musí nejen dobře vypadat, ale především stoprocentně plnit svoji roli. Jejich povrch by měl být pro uživatele maximálně bezpečný a odolný vůči ničivým vlivům prostředí. Právě proto jedním z nejžádanějších řešení je keramická dlažba na venkovní schody. Jakými pravidly bychom se při jejím výběru měli řídit?

Venkovní schodová dlažba a její provozní parametry

Jednoduše řečeno – nejdůležitějším kritériem pro hodnocení dlažby na venkovní schodiště jsou její provozní vlastnosti. Ony určují bezpečnost uživatele a také to, jak dlouho vydrží v dobrém stavu. Je proto třeba zvážit:

 • Úroveň nasákavosti – venkovní schodová dlažba by se měla vyznačovat nasákavostí pod 3%. To způsobuje, že bude mrazuvzdorná – vlhkost se nedostane dovnitř a mráz nezpůsobí praskliny. To je pro venkovní dlažbu na schody základní požadavek. Pokud tento parametr bude chybět, dlažba bude praskat a budou na ní vznikat trhliny.
 • Třída otěru – kvůli venkovnímu použití se schodová dlažba musí vyznačovat nejvyšší třídou otěru. V jejich případě je to třída IV nebo V. Taková keramika vydrží nejdéle a po dlouhá léta si udrží perfektní stav. Zůstane odolná vůči poškrábání a vyblednutí barev.
 • Protiskluzové vlastnosti – dlažba na venkovní schody by měla být označená symbolem B11-B13, což znamená, že dlažb
 • a byla vyrobená jako protiskluzová. Jedná se o parametr, jehož význam se projeví tehdy, když schody pokryje voda. Často keramika určená pro venkovní schody je rovněž určitým způsobem tvarovaná, což dodatečným způsobem chrání uživatele proti nebezpečným úrazům. Osvědčí se také přirozeně drsná a nerovnoměrná struktura.

Dlažba na venkovní schody – z jakého materiálu?

dlazba na venkovni schody

Jednou ze základních otázek, na které si před dokončením schodiště musíme odpovědět, je to, z jakého materiálu má být keramická dlažba vyrobená. Kvůli výše uvedené provozní vlastnosti nejčastější volbou je:

 • Gres – vyznačující se nejvyšší odolností. Venkovní dlažba vyrobená z tohoto materiálu je odolná vůči povětrnostním vlivům, tj. vlhkost, mráz nebo intenzivní ultrafialové záření. Nejvíc se osvědčí technický neglazovaný gres, ale je třeba si uvědomit, že jeho nevýhodou je estetika. Ačkoli nemá až tak atraktivní vzhled, hodí se však na schody, které vedou do méně reprezentativních budov. Zajímavější alternativou bude porcelánová dlažba z glazovaného gresu.
 • Klinker – je tejně tak oblíbený jako gres. Vzhledem připomíná cihlu a navazuje na rustikální styl. Nejen dobře vypadá, ale má také dobré užitkové vlastnosti. Má protiskluzový povrch a je odolný proti mechanickému poškození. Klinkerová dlažba existuje v mnoha variantách, proto ji lze snadno sladit s odstínem fasády nebo střešní tašky.
 • Terakota – se doporučuje pro venkovní použití za předpokladu, že je splněno kritérium mrazuvzdornosti. Venkovní dlažba na schody vyrobená z tohoto materiálu se vyznačuje dobrou pevností a především elegantním vzhledem.

Keramická dlažba na venkovní schody – co všechno zahrnuje?

Mohlo by se zdát, že dlažba na venkovní schody to jsou jen jednoduché čtvercové dlaždice, ale jedná se o poněkud složitější věc. Sady keramických dlažeb pro venkovní schody obsahují různé prvky:

 • Nástupnice – prvky, které mají přečnívající hranu, která zabraňuje vzniku vodních skvrn na podstupnicích. Jedná se o dlaždice položené vodorovně, tj. ty, dlazbapo kterých se chodí.
 • Podstupnice – prvky položené svisle. Podporují nástupnice a spíš nedochází ke kontaktu s chodidly uživatele.
 • Sokly – prvky umístěné mezi schody a stěnou.
 • Rohová dlažba – prvky umístěné, jak již název napovídá, v rozích.

Široká barevná škála dlažebních kostek na venkovní schody

Estetika venkovních schodů je neméně důležitým parametrem než jejich životnost. Čím víc schody sloužit k reprezentativním účelům, tím bude kladen větší důraz na jejich vzhled. Nejdůležitější bude zvolit vhodnou barvu pro vstup do domu nebo během navrhování dlažby na terasové schodiště. V sortimentu výrobců můžeme najít dlažební kostky ve všech odstínech duhy. Nezapomeňte sladit barvu s fasádou nebo terasou.

V prodejnách Baumax najdete široký výběr kvalitních a levných dlažebních kostek pro venkovní schody. Perfektní spojení estetiky a funkčnosti předčí očekávání i velmi náročného zákazníka.

 

Zpět