Pokojové rostliny, které čistí vzduch a zdobí interiér

15.10.2021

Kvalita vzduchu, který doma dýcháme, má obrovský dopad na naše zdraví a pohodu. Žijeme ve znečištěném světě plném škodlivin, smogu, škodlivých látek a alergenů, které nás velmi účinně připravují o přístup k čistému vzduchu a snižují kvalitu života. Když hledáte způsob, jak zlepšit kvalitu vzduchu, který denně dýcháte, zvažte pořízení rostlin do interiéru, které čistí vzduch. Je dobré mít možnost alespoň plně se nadechnout ve vlastním bytě bez obav z toho, že se vám do plic dostane spousta škodlivých látek.
Věděli jste, že existují pokojové rostliny, které čistí vzduch od toxinů? Zajímá vás, které? Odpověď na tuto otázku najdete níže. Připravili jsme pro vás seznam pokojových rostlin, které vám pomohou doma vyčistit vzduch, a navíc ozdobit komody, regály a police.

 

Péče o rostliny a pěstování rostlin- Baumax.cz

Odborník radí!
Které květiny v květináčích čistí vzduch v interiéru ? Seznamte se, vybírejte a žijte zdravěji!

V tomto článku:

1. Břečťan popínavý (Hedera helix)
2. Zelenec chocholatý (Chlorophytum comosum)
3. Chamedorea sličná (Chamaedora elegans)
4. Gerbera jamesonii
5. Ledviník ztepil/ Kapradina (Nephrolepis exaltata)
6. Toulcovka (Spathiphyllum)



Péče o rostliny a pěstování rostlin- Baumax.cz
 

Břečťan popínavý (Hedera helix)

Zná ji každý, je to jedna z nejoblíbenějších pokojových rostlin a - co víc - má velmi pozitivní dopad na naše okolí. Břečťan pohlcuje formaldehyd, který je považován za jednu z nejběžnějších látek odpovědných za znečištění ovzduší. Výpary formaldehydu jsou emitovány mimo jiné ve výfukových plynech automobilů, motocyklů a také letadel. Břečťan účinně čistí vzduch od těchto nebezpečných toxinů, což dokazují vědci pracující v laboratořích NASA. Potvrdili, že rostlina je jednou z nejúčinnějších přírodní čističkou vzduchu mezi rostlinami v květináčích.
Tato výjimečně elegantní popínavá rostlina má velmi nízké nároky na pěstování, péči a umístění. Měkké světlo a mírně vlhký substrát jsou ideálními podmínkami pro život a rozvoj. Za minimální péči se nám rostlina odvděčí stálou filtrací vzduchu v bytě.

 

Péče o rostliny a pěstování rostlin- Baumax.cz


Zelenec chocholatý (Chlorophytum comosum)

Je to rostlina, která hostí v našich domácnostech stejně často jako břečťan. Velmi atraktivně vypadá jako výzdoba komody do obývacího pokoje, komody do ložnice nebo komody do předsíně. Často se dává také na psací stoly v blízkosti počítače, kde pomáhá čistit vzduch a zbavovat se škodlivých formaldehydů a benzenů.
Zelenec chocholatý roste poměrně rychle a dosahuje šířky a výšky až 45 cm. Nemá ráda přespřílišné zalévání a umístěná na světlém, ale ne slunném místě, bude krásnou ozdobou interiéru.

 

Péče o rostliny a pěstování rostlin- Baumax.cz


Chamedorea sličná (Chamaedora elegans)

Krásná, důstojná a výjimečně dekorativní, dlouhověká palma velmi účinně odstraňuje trichlorethylen, formaldehyd, benzeny, xyleny a oxid uhelnatý ze vzduchu, který dýcháme. Navíc jej dokonale zvlhčuje a osvěžuje. Roste dobře ve stínu nebo polostínu, nemá ráda příliš mnoho slunečního světla. Patří do skupiny rostlin spíše milujících stín. Z tohoto důvodu je často volená jako ozdoba do předsíně nebo koupelny. Má ráda středně vlhkou půdu a systematické kropení listů měkkou vodou. Chamedorea může dosáhnout až do výšky 150 cm. Má nejen estetickou hodnotu, ale velmi dobře čistí vzduch. Chemadora je rostlina, která bude perfektně fungovat v ložnici, odstraňuje škodlivé látky a zlepšuje komfort spánku. Všechny přednosti této rostliny z ní činí jednu z nejpopulárnějších palem pěstovaných v interiéru.  

 

Péče o rostliny a pěstování rostlin- Baumax.cz


Gerbera jamesonii

V nádherných, barevných gerberách je velká síla, jen málokdo o tom ví. A stojí to za je pěstovat, protože tyto nenápadné rostliny nabízejí mnoho výhod. Jsou dokonalou ozdobou pro ložnicí a nábytek do ložnice, koupelnový nábytek, nábytek do obývacího pokoje a dokonce i pro kancelářský nábytek. Gerbera pomáhá odstraňovat ze vzduchu trichlorethylen (který pochází z pracích prostředků) a benzen, který je zdraví škodlivý. Gerbery vyžadují dobře slunečné stanoviště, proto nejsou vhodné do tmavých koupelen bez okna nebo tmavých předsíní. Pokud jim však vytvoříme správné podmínky pro život a růst,  mnohonásobně nám to vrátí. Nejen očistí vzduch v interiéru, ale také krásně jej vyzdobí. Jsou jedněmi z nejbarevněji kvetoucích pokojových rostlin.

 

Péče o rostliny a pěstování rostlin- Baumax.cz


Ledviník ztepilý/Kapradina (Nephrolepis exaltata)

Pod tajemným latinským názvem se skrývá tolik oblíbená a populární kapradina. Její výhody není třeba nikomu představovat. Dekorativní listy, atraktivní vzhled, mimořádně účinné čištění vzduchu, ale také snadné pěstování - to jsou jen některé z nich. Existuje však několik podmínek, které je potřeba splnit, aby kapradina správně rostla a my si užívali její vzhled a funkčnost. Hlavní věc je správné stanoviště. Kapradina má ráda světlé interiéry, ideální pro její umistění bude okenní parapet, police, komoda nebo stojan na květiny. Stojí za to zajistit, aby měla správné podmínky pro růst. Jak víte, kapradinové listy jsou poměrně dlouhé, takže byste jim měli dát prostor. Pamatujte! Kapradiny nemají rády časté dotýkání, proto by neměly být umístěny v průchodech nebo v bezprostředním dosahu dětí a zvířat.

 

Péče o rostliny a pěstování rostlin- Baumax.cz


Kapradiny by měly být umístěny v místnostech, kde jsou podlahy pokryté kobercem nebo kobercovou krytinou a na stěnách jsou tapety. Kapradinu by měla také stát v místnostech s televizí nebo počítačem, stejně jako v kuřárnách, protože dokonale ionizuje vzduch a obohacuje jej o negativní ionty cenné pro naše zdraví.


Pamatujte!
Rostlina není náročná na pěstování a stokrát se vám odvděčí - protože absorbuje přebytečný formaldehyd, škodlivé látky a sloučeniny, které mohou být pro člověka nebezpečné.

Toulcovka (Spathiphyllum)

Toulcovka je další pokojová rostlin, kterou často volíme jako krásnou, zelenou dekoraci pro naše domovy. Ovšem nejen svým atraktivním vzhledem je tulcovka tak populární. Je také jednou z druhů pokojových rostlin, které mají schopnost čistit vzduch.
Toulcovka je nabídka pro lidi, kteří hledají rostliny na čištění vzduchu, které ale zároveň budou vypadat efektně v interiéru. Bílé, jemné květiny dokonale ladí s elegantním vybavením bytu. Majitelé domácích zvířat však musí být v případě těchto rostlin opatrní. Bohužel je potřeba si pamatovat, že rostlina je jedovatá, proto je nejlepší ji uchovávat mimo dosah malých dětí a zvířat.

Pamatujte!
Květiny v domě jsou poklad. Stojí za to se jimi obklopit a těžit ze vzájemného vztahu.
Pokud váš dům bude plný zeleně, můžete si být jisti, že vzduch v něm bude mnohem, mnohem zdravější a čistší. Květiny jsou darem, využijte jejich sílu!

NECHTE SE INSPIROVAT!

Nábytek do obývacího pokoje Evora I Nábytek do obývacího pokoje Livinio I Nábytek do obývacího pokoje Berlin Nábytek do obývacího pokoje Bogota


 

 

Zpět