Jak změnit vzhled šatní skříně?

18.12.2020

 

Starý, poškozený nábytek získá nový život díky jednoduchým změnám. Pokud se vám nelíbí vzhled vašeho současného nábytku, nebo neodpovídá aranžmá interiéru, nebo ho máte po babičce, vyzkoušejte naše způsoby renovace nábytku. Mnoho kusů nábytku je stále ještě kvalitní a má pevnou konstrukci - renovované budou pořád sloužit a budou perfektně ladit do jakéhokoli uspořádání! Podívejte se, jak můžete změnit vzhled starého nábytku a prohlédněte si naše inspirace.

Šatní skříně - Baumax.cz

Přemalování staré skříně

 

Přemalovaní je nejjednodušší způsob, jak změnit vzhled skříně - nevyžaduje žádné speciální dovednosti. Vše, co potřebujete, je vhodná barva na dřevěný nábytek, která  bude ladit k aktuálnímu stylu interiéru. Přetření je časově náročné, ale dává opravdu úžasný efekt!

Metamorfóza formou změny barvy funguje skvěle se starým nábytkem po babičce. Zrekonstruovaný takovým způsobem nábytek ztratí svůj „nemoderní“ vzhled, a získává svěžest a originalitu.

Než začnete renovovat starou skříň, nejprve si dobře zkontrolujte její stav. Pokud to vyžaduje drobné opravy nebo dokonce regulaci nebo výměnu pantu, před malováním se o to postarejte. Některý nábytek lze přetírat, aniž byste museli odstranit starou barvu - to platí pro nepoškozené povrchy v dobrém stavu. Pokud se však původní barva loupe nebo je viditelně poškozená, bude nutné odstranit horní vrstvu.

V případě dřevěného nábytku nemusí jemné škrábance nebo promáčknutí vždy znamenat potřebu opravy ani nebrání možnosti obnovy skříně. Takové „nedokonalosti“ pokryté novou vrstvou barvy dodají skříni jedinečný charakter.

Jakou barvu zvolit? Bílá dokonale ladí do skandinávských, středomořských nebo klasických interiérů. Pastelové odstíny dodají interiéru smyslný romantismus. Na druhou stranu živé a intenzivní barvy dokonale ladí s pop-art stylem. Tmavě šedé a černé jsou nabídkou pro interiéry industriálním nebo loftovém stylu.

 

Podívejte se, jak se skříň s bílými dveřmi ladí do moderního interiéru:

 

Pokud chcete dosáhnout rustikální efekt, lehce setřete barvu na čelech. Proměna nábytku je skvělou příležitostí k aktivaci vaší kreativity. Rostlinné motivy na dveřích? Geometrické vzory? Několik různých barev? Je to skvělý nápad! Nezapomeňte však, že obnovená skříň by měla odpovídat stylu ostatního nábytku.

 

Čištění a příprava skříně

 

Pouhé umytí dveří a boků samozřejmě nestačí k obnově. Jde o důkladnou renovaci dřevěného nábytku – sundaní starého povrchu a jeho následovné ošetření lakem nebo voskem. Taková metamorfóza má smysl pouze tehdy, když je skříň v opravdu v dobrém stavu. Přítomnost kůrovců, hub atd. vylučuje rentabilnost takové akce. Nejprve tedy zkontrolujte, zda v nábytku nebydleli nechtění nájemníci.

Aby bylo možné obnovit starou dřevěnou skříň, je třeba odstranit původní nátěr. K tomu bude užitečné zařízení, jako je bruska, stejně jako hrubozrnný nebo jemný brusný papír. Vyčištěný povrch lze rovnou natřít - použijte k tomu lak nebo barvu.

Takto pozměněná dřevěná skříň bude vypadat skvěle v interiéru navrženém v rustikálním, skandinávském nebo přírodním stylu. Výsledkem bude jedinečný kus nábytku, který díky stálé pevné konstrukci bude plnit svoji rol i po mnoho dalších let!

Šatní skříně - Baumax.cz

Výměna úchytek

 

Jedním z nejjednodušších a nejúčinnějších triků, který změní vzhled nábytku je výměna úchytek skříně. K takové výměně nepotřebujete žádné speciální nářadí - stačí šroubovák. V každém hobby marketu najdete širokou nabídku úchytek v různých stylech. Pokud máte nějaké dovednosti, můžete si je také vyrobit sami.

V tomto případě jediným omezením je jen vaše fantazie! Elegantní dřevěné úchytky ozdobí jednoduchý kus nábytku. Naopak moderní úchytky z nerezové oceli dokonale osvěží design skříně, která trochu vyšla z módy. A co kožené nebo provázkové úchytky? Proč ne! Nezapomeňte však zvolit pevné materiály a dobře je upevnit odolnými šrouby.

 

Polep skříně

 

Šatní skříň do předsíně, ložnice nebo obývacího pokoje získá nový, originální vzhled, pokud ji polepíte látkou, zajímavou grafikou, tapetou nebo fototapetou. Chcete-li obnovit svoji šatní skříň tímto způsobem, je potřeba nejprve vyčistit její povrch bruskou a brusným papírem. Poté ji natřít barvou na dřevo a polepit. Bílá barva funguje nejlépe. Pokud je však nábytek tmavý, je lepší použít např. hnědou nebo šedou.

Jaké motivy použít? Jakékoli květinové vzory jsou dokonalé - takový nábytek dodá interiéru jemnost. Květinové motivy vypadají skvěle v klasických i moderních interiérech. Zajímavým nápadem je použít stejnou tapetu na skříň a na stěny - pak získáte dojem „zmizení“ nábytku. Šatní skříně v pokojí pro teenagery poskytují největší prostor pro kreativitu- tento typ nábytku lze polepit v jakýchkoli barvách a vzorech – vše zaleží od fantazie teenagera.

 

Obnovujeme interiér staré skříně

 

Samozřejmě, skříň není jen čelní strana - je to také interiér, který lze rovněž změnit! Vnitřní police, tyče na věšáky, lišty a stěny často vypadají mnohem hůř než vnější vrstva. Chcete-li osvěžit skříň zevnitř, jednoduše vyndejte police a polepte je tapetami, látkami, krajkou nebo plastem. Díky tomu interiér skříně získá nejen nový vzhled, ale také bude estetický a příjemný v použití.

Dobrým nápadem je také namontovat zrcadlo na vnitřní stranu dveří. Taková změna vizuálně osvěží nábytek a zároveň bude plnit praktickou roli - koneckonců, zrcadlo ve skříni je skvělý způsob, jak rychle zkontrolovat svůj vlastní vzhled při oblékání.

Dalším způsobem, jak změnit interiér skříně, je vypálit do dřeva vybrané vzory nebo jména členů domácnosti. Jednoduchý hořák lze zakoupit v každém kutilském obchodě. Také stojí za to vyměnit tyče za dekorativní, a pokud jsou ve skříni vnitřní zásuvky - vyměnit jejich úchytky.

Podívejte se, jak krásně vypadají chromované úchytky v klasické skříni:

Renovace šatní skříně je skvělý způsob, jak získat nový kus nábytku za minimální finanční náklady. Než tedy vyhodíte váš starý nábytek, pokuste se změnit jeho vzhled pomocí jednoduchých, ale účinných triků.

Zpět