Jak zkontrolovat hodnotu pH vody v bazénu?

22.05.2021

Bazény- Baumax.cz

Zahradní samonosné bazény, zahradní bazény s kovovou konstrukcí a nafukovací bazény – nejsou jen způsobem na ochlazení v horkých dnech, ale také je potřeba pravidelné peče o kvalitu vody. Aby bazén splnil naše očekávání, dával potěšení a poskytl příjemnou relaxaci na zahradě, je třeba věnovat čas jeho řádné péči. Kromě dezinfekce a pravidelného odstraňování řas vyžaduje udržování dobrého stavu vody v bazénu, a také kontrolu a úpravu hodnoty pH vody.

V tomto článku:

1. Co je to hodnota pH vody?

2. Jaké jsou správné hodnoty pH?

3. Jak měřit hodnotu pH?

Bazény- Baumax.cz

Hodnota pH vody v bazénu je měřítkem stupně kyselosti nebo zásaditosti vody. Hodnota pH vody v bazénu by měla být udržována na optimální úrovni. Ideální hodnota pH je nejen šetrná k pokožce, nezpůsobuje podráždění, ale má také vliv na dezinfekci a čištění bazénu nebo působení řady produktů známých jako bazénová chemie. Proto je tak důležité udržovat správnou hodnotu pH. Navíc udržováním vhodné hodnoty pH vody v bazénu zabráníme korozi kovových prvků konstrukce bazénu, např. žebříků nebo vodovodních instalací, jako jsou bazénová čerpadla. Správná hodnota pH vody má obrovský dopad na intenzitu a účinnost bazénové chemie, jako jsou prostředky na bázi chloru. Dezinfekce vody v bazénu plus ideální hodnota pH nám umožní vychutnávat si křišťálově čistou vodu po celou sezónu, a také zlepší komfort koupání odstraněním kožních problémů. Péčí o správnou hodnotu pH vody v bazénu se staráme také o své finance. Ušetříme tak peníze, které bychom museli utratit za další přípravky bazénové chemie, a eliminujeme potřebu pravidelné výměny vody v bazénu.

Bazény- Baumax.cz

Jaká je správná hodnota pH vody v bazénu?

Hodnota pH vody v bazénu by měla být šetrná k pokožce. Obvyklá hodnota se pochybuje v rozmezí mezi 7,0 - 7,4. Při hodnotě vody v bazénu PH=7 voda je neutrální a při hodnotě vody v bazénu pH > 7 - voda je mírně zásaditá. Během letní sezóny se mění velmi často, zejména při častém používání bazénu nebo pod vlivem povětrnostních podmínek, proto byste měli pravidelně, alespoň jednou týdně kontrolovat hodnotu pH vody. Při dlouhodobých horkých dnech může hodnota pH stoupat, zatímco déšť způsobuje snižování její hodnoty. Kyselá reakce, tzn. nízká hodnota pH < 7,0, může zahájit proces koroze kovových částí bazénu, poškodit spáry nebo omezit vločkování. Na druhé straně vysoké pH, tzn. alkalické, způsobuje na pokožce nepříjemný pocit svědění. Kromě toho způsobuje tvorbu vodního kamene ve vodě, snižuje vločkování a účinnost dezinfekce. Stanovení správné hodnoty pH vody v bazénu je prvním krokem k zajištění toho, aby bazénová chemie byla účinná a fungovala správně.

Bazény- Baumax.cz

Jak změřím hodnotu pH v bazénu?

Nejjednodušší způsob, jak zkontrolovat hodnotu pH vody, je pH tester. Nejoblíbenější testery jsou ve formě papírových proužků pro ponoření do vody. Barvu, proužku je třeba porovnat s pH stupnicí poskytovanou výrobci. Můžeme si také koupit elektronická zařízení - měřiče, které indikují nejen hodnotu pH vody v bazénu, ale také obsah chloru pro dezinfekci vody, jakož i zásaditost a tvrdost vody. Získaný výsledek by měl být porovnán se stupnicí, jejíž hodnota je mezi 0 a 14.

SPECIALISTA PORADÍ!

 

Pamatujte, že při pH pod 7 je voda v bazénu kyselá a nad 7 je zásaditá. Lidská kůže má pH 5,5 a lidská slza 7,4. Při hledání optimální hodnoty pH vody v bazénu je třeba vzít v úvahu tyto dva limity, aby voda byla co nejblíže neutrální reakci.

Bazény- Baumax.cz

Jak udržovat správnou hodnotu pH bazénové vody?

Jakmile budeme mít informace o hodnotě pH vody v bazénu, můžeme přistoupit k procesu její možné korekce. V závislosti na tom, zda je hodnota pH vody příliš vysoká nebo příliš nízká, bude nutné použít vhodnou bazénovou chemii. pH plus slouží ke zvýšení pH bazénové vody nebo pH minus slouží k jejímu snížení. Vzhledem k přirozeným chemickým vlastnostem vody (alkalické pH) je přípravek pH Minus nejčastěji používaným prostředkem k úpravě hodnoty pH vody v bazénu. Při přípravě bazénu na letní sezónu bude hodnota pH po naplnění čerstvou vodou obvykle vykazovat stoupající hodnoty. Právě pak pomocí přípravku pH Minus dokážeme snížit hodnotu pH a získat optimální hodnotu pro vodu v bazénu. Na druhou stranu, pokud chcete zvýšit hodnotu pH, použijte přípravek pH Plus. Je to snadno rozpustný, alkalický prostředek zvyšující hodnotu pH. Pokud je voda příliš kyselá, může dojít k podráždění sliznic a nepříjemnému zápachu vody. Dalším krokem bude chlorování čerstvé vody v bazénu.

Stručně řečeno, zahradní bazény vyžadují naši neustálou pozornost a péči. To je velmi důležité nejen z estetických, ale také ze zdravotních důvodů. Hodnota pH vody v bazénu by měla být co nejblíže pH naší pokožky. Plavání v bazénu s příliš nízkým nebo vysokým pH je nebezpečné pro naše zdraví a komfort koupání. Může to způsobit vysušení pokožky, vyrážku, alergické reakce nebo zarudnutí očí. Faktory, které mění hodnotu pH vody, jsou kyselé srážky, větší množství koupajících se a použití přípravků s nevhodnou hodnotou pH. Pokud systematicky upravujeme hodnotu pH ve vodě bazénu, způsobí to, že se hodnota pH v průběhu času zvyšuje mnohem pomaleji. Důležité také je bezpečné používání bazénové chemie k úpravě vody v bazénu. Proto nezapomeňte dodržovat pokyny na dávkování od výrobce a nepoužité přípravky ukládat na místa, která jsou nepřístupná pro děti.


 

 

 

 

Zpět