Jak se vyhnout chybám při uspořádání pokoje pro školáka?

13.07.2020

Každý, kdo někdy uspořádal dětský pokoj, ví, kolik různých funkcí musí plnit. Nejen funkcí zábavy a spánku, ale také učení. Začátkem školy dítě potřebují samostatnou zónu a vhodnou organizaci prostoru. Po zahájení vzdělávání dítě potřebuje prostor pro nové předměty: učebnice, školní potřeby, sportovní potřeby a především musí mít prostor pro domácí úkoly.

Psací stoly do dětského pokoje - Baumax

 

Dobře organizovaná místnost by měla kombinovat vkus dítěte s požadavky na ergonomii. Nesprávně zařízení - může účinně odrazovat dítě od učení a mít negativní vliv na jeho pohodu. Nesprávná volba nábytku má dopad na zdravotní problémy: vady držení těla, bolesti zad a problémy se zrakem. Proto je tak důležité, aby pokoj školáka byl vybaven způsobem, který bude přátelský k  dítěti, což mu umožní soustředit se během učení a podporovat správný fyzický vývoj.

Nábytek do dětského pokoje - Baumax

 

Jakým chybám by se mělo předejit?

1. Psací stůl do dětského pokoje špatně přizpůsobený výšce a věku vašeho dítěte. Pokud je stůl příliš vysoký nebo nízký dítě bude nuceno sedět v nepřirozené poloze, která bude mít nepříznivý vliv na vývoj páteře a zad.

2. Špatně zvolené křeslo. Křeslo nebo židle má velký význam nejen pro pohodlí dítěte. Výška sedadla by měla být přizpůsobena výšce dítěte. Nejlepší je zvolit si židli s nastavitelnou výškou, ale také s možností nastavení vzdálenosti mezi opěradlem a sedadlem. Důležité je také, aby sedadlo a opěradlo nebylo příliš daleko od sebe.

3. Velmi úzký psací stůl. Kromě výšky je také důležité, aby stůl byl dostatečně hluboký, aby se dal snadno přizpůsobit monitoru počítače. Je třeba vědět, že obličej dítěte by měl být asi 75 cm od monitoru.

4. Nesprávně zvolená stolní lampa. Pokoj pro školáka je místnost, kde dítě bude číst knihy, dělat domácí úkoly a učit se. Proto je třeba dbát na dostatečné osvětlení, které usnadní čtení a psaní i po setmění. Lampa pro školáka by měla mít mírně rozptýlené světlo, aby neosvěcovala obličej, ale notebook a desku stolu.

Při zařizovaní pokoje pro školáka stojí za to přemýšlet o budoucnosti a nevolit příliš infantilní nábytek nebo barvy. Nechceme přece dělat další další přestavbu ve chvíli, kdy dítě začne vyrůstat.

Zpět