Koupelna - jak zařídit interiér? Jaké rostliny a barvy vybrat pro malou koupelnu?

13.01.2021

 

Malá koupelna může být elegantní, pohodlná a funkční - vyžaduje však dobrý návrh. Naštěstí máme na výběr z mnoha řešení připravených speciálně pro malé interiéry. Správná volba barev a doplňků doplní i tu nejmenší koupelnu svým originálním stylem a praktičností! Podívejte se na naše nápady pro módní interiérový design koupelen!

Obývací pokoj- Baumax.cz

Jak zařídit koupelnu?

Koupelna musí splňovat tři základní podmínky: být bezpečná, funkční a přizpůsobená potřebám všech členů domácnosti. Chceme-li použít hotový projekt, musíme ho přizpůsobit dostupné ploše. To je důležité zejména pro malé koupelny. Nejprve musíte zvážit, jaké koupelnové vybavení a doplňky budou v ní nezbytné. Můžeme se vzdát vany ve prospěch sprchového koutu? Nebo může být pračka umístěna v kuchyni? Pouze když uděláme promyšlený návrh koupelny, můžeme začít přemýšlet o stylu, barvách a dekoracích.

 

Jak zařídit malou koupelnu v panelovém bytě?

Malé byty v panelových domech - ve starých i relativně nových budovách - spojuje důležitá vlastnost, kterou je zvětšení interiérů obývacího pokoje nebo ložnice na úkor užitných prostorů – předsíně, kuchyně nebo koupelny. Klíčem k dobrému uspořádání malé koupelny je minimalismus. To platí nejen pro vybavení, ale také pro doplňky nebo kosmetiku - čím méně jich bude, tím bude prostor vypadat vizuálně větší.

V ideálním případě by koupelnová armatura měla být co nejkompaktnější. Stojí za to použít řešení, jakou je podomítková armatura nebo jednoduché sprchy. Koupelnu lze zařídit v jakémkoli stylu - od skandinávského, přes moderní až po zcela klasický.

Obývací pokoj- Baumax.cz

Vana nebo sprcha?

Někteří si neumí představit svůj život bez koupele ve vaně. Jiní oceňují ekonomiku sprchy. Problém začíná, když si nejsme jisti, kterému řešení dát přednost. V malých koupelnách si musíme vybrat - buď vanu, nebo sprchu. I když existují také řešení, která vám umožní kombinovat jedno s druhým.

Sprcha - výhody a nevýhody

Zabírá málo místa, generuje menší spotřebu vody a v moderní podobě vypadá velmi stylově. Výhody sprchy nelze přeceňovat. Sprchové kouty dostupné v obchodech se liší velikostí, tvarem, způsobem otevírání, přítomností sprchové vaničky atd. Díky tomu je lze úspěšně přizpůsobit i velmi malému interiéru.

Módním řešením je sprchový kout - bez sprchové vaničky. Lineární odtok je vyroben v podlaze a celá konstrukce jsou v podstatě jen prosklené stěny.

Nevýhody sprchy zahrnují o něco náročnější údržbu ... a v podstatě to je vše. Sprchový kout není také příliš oblíbený mezi rodiči malých dětí, kterým je mnohem pohodlnější se vykoupat ve vaně.

Vana - výhody a nevýhody

Výhodou je možnost dlouhé relaxační koupele, díky níž vana pro mnohé vyhrává se sprchovým koutem. Moderní modely jsou k dispozici v mnoha různých tvarech - přizpůsobených i pro velmi malou koupelnu, např. rohové. Snadno se čistí, mohou také mít mnoho dalších funkcí. Koupelna s vanou je řešením, které oceňují nejen rodiče malých dětí, ale také majitele domácích mazlíčků - je mnohem jednodušší vykoupat v ní pejska nebo kočku.

Jednoduše použijte sprchové tyče a závěsy a zkombinujte funkci vany se sprchou. Toto řešení vám umožní každý den se rychle osprchovat a ve volném čase si užít relaxaci ve vaně.

Nevýhodou van je mimo jiné větší spotřeba vody, více potřebného prostoru a obtížnější používaní pro starší nebo postižené lidi.

Obývací pokoj- Baumax.cz

Jaké vybrat koupelnové obklady?

Obklady jsou jedním z nejvíc oblíbených materiálu na dokončení koupelny. Jsou voděodolné, pevné a snadno se čistí. Jsou k dispozici v mnoha různých variantách. Které barvy  budou nejlépe fungovat pro malou koupelnu?

   Určitě světlé - bílé, béžové, šedé, ale také bělené odstíny, například modré nebo fialové.

Typy koupelnových dlaždic: terakota, glazované dlaždice nebo gres?

V zařízení místnosti máme na výběr z různých typů dlaždic:

Glazované dlaždice jsou relativně tenké dlaždice pokryté glazurou. Díky své křehkosti jsou vhodné pouze na zeď.

Terakota je kamenina, hladká nebo texturovaná. Je silnější než dlaždice a může být umístěna jak na zeď, tak na podlahu koupelny.

Gres je dlaždice vyrobená z křemene, kaolínu a živce. Vyznačuje se nejen trvanlivostí, ale také vysokou odolností proti oděru a chemikáliím používaným v koupelně.

Jaký nábytek vybrat do koupelny?

V malé koupelně stojí za to dobře využít vestavěný nábytek. Skvělým nápadem je například koupelnová skříň, která má prostor pro pračku. Tímto způsobem získáváme esteticky uzavřené domácí spotřebiče a spoustu místa pro kosmetiku nebo dokonce koš na prádlo. Výrobci také nabízejí menší nábytkové sestavy přizpůsobené malým koupelnám. Musíte si jen vybrat styl a módní aranžmá je hotové!

Jakou barvu vybrat pro koupelnový nábytek?

Barva koupelnového nábytku je velmi důležitá - správně zvolená barva opticky zvětší prostor a vizuálně ho zesvětlí. V malé koupelně by měly převládat světlé barvy, nejlépe lesklé. Nadčasová bílá je bezpečné a elegantní řešení. Pokud zvolíme skandinávský styl, stojí za to použít bílý nábytek s dřevěnými doplňky.

Koupelnové skříňky pod umyvadlo

I velmi malá koupelna potřebuje prostor pro kosmetiku a základní čisticí prostředky. Umyvadlová skříňka je ideální pro malý prostor. Poskytuje nejen úložný prostor, ale také chytře skrývá nevzhledné vodovodní instalace. Když k tomu přidáme módní tvar umyvadel a elegantních koupelnových baterií, získáme velmi atraktivní efekt bez zbytečné ztráty místa.

Závěsné koupelnové skříňky

Malá koupelna ne vždy umožňuje instalaci skříňky pod umyvadlo, nebo skřínka je tak malá, že neumožňuje uložení všech věcí. Pak stojí za to vybavit koupelnu závěsnou skřínkou. Samozřejmě musíte pro ni najít neutrální místo. Je potřeba pamatovat, že koupelnový ventilátor nesmí být zakryt. Podobně koupelnové radiátory - skříňka by je měla nejen zakrývat, ale také by neměla být příliš blízko zdroje tepla.

Jaké osvětlení vybrat do koupelny?

I malá koupelna potřebuje dobré osvětlení. Kromě hlavního, horního světelného zdroje musí být použito i boční osvětlení. V moderní koupelně vypadá skvěle LED osvětlení. Barva světla by měla být spíše neutrální.

Stylové osvětlení do koupelny bude nejen funkčním prvkem, ale také ozdobou. Zvláště, že malá koupelna nabízí omezené ​​možnosti doplňků. Rostlina v květináči může být takovým ozdobným prvkem. Které rostliny vybrané do koupelny vydrží nedostatek denního světla? Patří k nim: toulcovka, módní sanseviera, zamiokulkas nebo zelenec. Zdůrazňují moderní a minimalistický styl koupelny.

Obývací pokoj- Baumax.cz

Koupelny pro seniory a zdravotně postižené

Aby bylo možné uspořádat koupelnu přizpůsobenou potřebám lidí se sníženou pohyblivostí, stojí za to použít různé typy zábradlí, protiskluzové podložky a místo vany - sprchovací kout. Vysoké sprchové vaničky nebudou v takové koupelně vhodné. Řešení walk-in je rozhodně lepší.

Sanitární keramika - wc mísy, umyvadlo atd. musí být nižší pro osoby se zdravotním postižením a vyšší - pro starší lidi, aby je mohli snadno používat.

Koupelny přizpůsobené dětem

Moderní koupelna musí být bezpečná - to je důležité zejména pro rodiny s malými dětmi. Je nutné ji vybavit dočasným příslušenstvím – záchodovým prkénkem, dětskou stoličkou s protiskluzovým povrchem, ale také podložkou - i když ti nejmenší se budou  koupat ve vaně. Pokud je taková možnost, stojí za to instalovat úchytky – pomohou nejmladším provádět každodenní činnosti, např. samostatně opustit vanu  nebo vylézt na toaletu.

Zpět